Как да изберем електрически такер за скоби и пирончета
Тук са разгледани възможностите за избор на електрически такери с мрежово или акумулаторно захранване, които, подобно на ръчните механични такери, работят със скоби с дължина най-често до 14 mm. Има също и модели, работещи със скоби, дълги до 22–25 mm. Изключение прави Milwaukee M18 FNCS18GS, с който може да се заковават скоби с дължина от 9,5 до 38 mm. Електрическите такери от тази подгрупа може да забиват и пирончета с дължини до 30–35 mm.
Предварително отбелязваме, че освен този вид такери, в групата „Акумулаторни такери“ на електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД, са включени и професионални електроинструменти със същото наименование, специализирани за забиване на строителни пирони с дължини до 90 mm. Тях ще представим отделно, защото представляват голяма строго професионална подгрупа електроинструменти, предназначени основно за изграждане на дървени строителни конструкции.
Такери с мрежово захранване
Електрическите такери, работещи с мрежово захранване, работят със скоби и пирончета и се използват за същите дейности, както и ръчните механични такери. Голямото им предимство е, че при тях физическият труд е практически елиминиран. От работещия се изисква точно позициониране на инструмента, притискането му към мястото на приковаване и леко придърпване на спусъка с показалеца на ръката. Няма физическа умора на ръката, ударното натоварване на китката, дланта и пръстите е минимално. Ето защо, особено при професионални и индустриални приложения, когато броят на забитите скоби и пирончета се измерва със стотици и хиляди на ден, те безапелационно изместват механичните такери.
От този вид такери към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага общо 9 модела. И в тази група доминират моделите на Novus – 6. Stanley e представена с 2 модела и Raider – с 1.
С изключение на Novus J-102 DA, който се причислява към групата универсални такери, подходящи както напреднали домашни майстори, така и за занаятчии, останалите са професионални: Novus J-150, Novus J-151, Novus J-120, Novus J-165 EAD и Novus J-165 EC. Първите три модела са новото, от миналата 2023 година, попълнение и по-точно, развитие при тази марка.
Novus J-150 и Novus J-151 се различават според вида на материалите, за чието закрепване са предназначени, съответно и по вида на скобите, с които работят.
Novus J-150 е предназначен основно за тапициране на мебели с характерните за тази дейност облицовъчни материали – лицеви, основно текстилни, кожи и помощни. Поради това той работи с фините (с малко напречно сечение) скоби А тип 53 с дължина до 14 mm, както и със скоби H тип 37, които са от арсенала на такерите-чук.
Novus J-151 е по-подходящ за закрепване на листови и рулонни материали тип фолио. Работи със скоби D тип 53F с дължина до 14 mm. Те имат по-голяма широчина на напречното си сечение, поради което опасността скобата да пробие по цялата си дължина приковавания тънък материал е значително по-малка. Такерът работи и със скоби G тип 11 (за такери-чук). И двата такера работят с пирончета Е тип J с дължина до 16 mm.
Novus J-150 и Novus J-151 разполагат с възможност за регулиране на силата на удара.
Извън тази специализация, и двата модела са подходящи за останалите характерни за такери закрепвания – приковаване на плочи MDF, използвани за гърбове на мебели, на дървени и други декоративни лайстни и летви, на мрежести материали (противонасекомни мрежи), за закрепване на телени мрежи от тънка тел, на листове от пластмаси и др.
Novus J-120 е олекотен, ценово привлекателен такер, който също е от новото поколение. Работи със скоби А тип 53 с дължина до 14 mm и пирончета Е тип J с дължина до 16 mm. Според вида на скобите той е по-подходящ за приковаване на текстилни и други тапицерски материали, включително кожи, използвани при тапициране и претапициране на мебели, за приковаване на дървесновлакнести плочи (MDF)с дебелина от 2 до 6 mm, както и на декоративни и покривни летви, на различни видове мрежи и др. Този такер няма възможност за регулиране на силата на удара.
Моделът J-165 EAD стои най-високо в професионалната класация при марката Novus. Това е универсален такер с много нисък откат при работа. Предназначен е предимно за професионално тапициране, за закрепване на хидроизолиращи мушами и пароизолиращи мембрани при покривни изолации, за монтиране на ламперия – директно или чрез закрепване на облицовъчните дъски към носещата скара от летви със стоманени клипсове, също и за монтиране на подови первазни летви.
Като най-мощен в групата, той може да работи с по-дълги скоби, да ги забива в по-твърди материали – скоби А тип 53 с дължини от 8 до 20 mm и D тип 53F с дължина от 8 до 18 mm. Работи с пирончета Е тип J, дълги от 16 до 19 mm. Силата на удара се регулира плавно в зависимост от твърдостта на дървения материал и дължината на скобите.
Моделът Novus J-165 EC е тясно специализиран за монтиране на ламперия чрез приковаване на дъските към носещата конструкция от летви. Това става било директно през стената на нута на дъската или с клипсове от стоманена ламарина. Отлична работа върши и за приковаването на дървесно-влакнести плочи (MDF) за гърбове на мебели, също на подови первазни летви от дърво или MDF. Работи само с тесните скоби С тип 4 при дължини от 16 до 26 mm и пирончета Е с дължини от 16 до 25 mm.
С цена по-ниска от цената на някои от професионалните ръчни механични такери, Novus J-102 DA е отлично решение за различни дейности не само в дома, но и за по-отговорни работи, при които се използват закрепвания със скоби и малки пирончета. Такерът работи и с двата основни вида скоби А и D с дължина 6–10 mm. Това го прави универсален. Подходящ е закрепвания както на различни текстилни материали, така и на лесни за прокъсване тънки фолиа и други рулонни хидро- и пароизолационни материали.
Такерите Stanley са професионални електроинструменти. Stanley FMHT6-75934 е многофункционален такер, работещ с 5 вида консумативи: скоби тип G (с дължина 6–14 mm), скоби за кабели с ниско напрежение тип CT100 (с дължина 12–14 mm) и CT300 (с дължина 8–12 mm), гвоздеи тип J (с дължина 12 и 15 mm) и тип 9 (с дължина до 15 mm). Има регулиране на силата на удара.
Stanley 6-TRE550 също работи със скоби G тип 11 (6–14 mm) и пирончета тип J ( 12 и 15 mm). Силата на удара се регулира.
Такерът Raider RD-ES16 държи първенството по най-изгодна цена. Пригоден е да работи със скоби тип 53 F (11,3 х 0,75 mm) и пирончета тип Е. Скобите и пирончетата са с дължини 6-16 mm.
RD-ES16 работи с 30 удара в минута, докато всички останали имат честота на ударите 20 удара в минута.
Акумулаторни такери
Както стана дума в началото, в групата „Акумулаторни такери“ на електронния магазин, са включени две подгрупи такери. Първата, подобно на такерите с мрежово захранване, работят със скоби и сравнително къси пирончета. Втората обхваща мощни електроинструменти, работещи с дълги пирони, предназначени основно за строително дърводелство. Поради това те са тема на отделно представяне.
Тук ще разгледаме само първата група. Тези акумулаторни такери имат същите възможности и приложения, работят със същите консумативи – скоби и пирончета, както и събратята им, ползващи захранване от електрическата мрежа. Наличието на акумулаторна батерия им дава независимост от мрежата, което в редица случаи е много или направо безценно предимство. Същевременно тя увеличава теглото и цената на машината, а и животът на батерията е ограничен във времето. Този вид такери, с малки изключения, са професионални електроинструменти.
В тази група марката Novus е представена с три модела. Представителите на новото поколение професионални такери – Novus J-551 и Novus J-550, се предлагат във вариант без батерия и зарядно устройство или в комплект с тях, поставени в пластмасов куфар заедно с кутия с 500 скоби. Специално внимание заслужава фактът, че те работят с литиево-йонна акумулаторна батерия CAS 18 V, 2,0 Ah на Metabo, поради което те принадлежат към създаденото през 2018 г. от Metabo непрестанно разрастващо се семейство CAS (Cordless Alliance System). Това е световна система, която включва акумулаторно захранвани инструменти на различни производители и марки, които ползват едни и същи батерии и зарядни устройства. Към момента CAS обхваща над 300 електроинструмента, произведени от 32 компании, повечето от които са добре познати и наложили се на световния пазар.
Скоро след появата си през 2023 г. двата нови модела Novus J-551 и J-550 получават едно от най-престижните в света отличия за индустриален дизайн – iF Design Awards 2024 в категорията „Инструменти“.
Моделът Novus J-551 работи със скоби D и G с дължина до 14 mm и пирончета Е с дължина до 14 mm. Novus J-550 работи със скоби А тип 53 и H тип 73 с дължина до 14 mm и пирончета Е с дължина до 14 mm. Двата такера позволяват скоростно серийно забиване – до 3 скоби (пирончета) в секунда. С едно зареждане на батерията тези такери могат да извършат до 3000 забивания.
Novus J-214 е предназначен за напреднали домашни майстори и майсторки. Захранва се от литиево-йонна батерия с напрежение 3,6 V, която може да се изважда, зарежда, а при необходимост и сменя. Работи със скоби А тип 53 (до 14 mm) и пирончета Е тип J със същата дължина. Силата на ударите се регулира по електронен път. Това е добър инструмент за тапициране и други сходни дейности, извършвани в домашни условия.
Сред такерите, работещи със скоби, три са на Makita.
Makita ST113DZ е акумулаторен такер, захранван от литиево-йонна батерия CXT с напрежение 12 V и капацитет 2 Ah. Работи със скоби RT7M и RT10M с размери 10х7 и 10х10 mm (широчина х дължина). Напречното сечение на стоманената тел е 0,5x0,7 mm. Това е мощен такер, позволяващ бързо и лесно приковаване със скоби. Предназначен е за тапицерски дейности, за закрепване на покривни топло-, хидро- и пароизолации, и други използвани в строителството материали. Може да забива скобите поединично и серийно. Силата на ударите, респективно дълбочината на забиване на скобите, се задава на 3 степени.
Makita DST221Z се захранва от литиево-йонна батерия LXT с напрежение 18 V. Работи със скоби с широчина 10 mm и дължина 10–22 mm. Напречното сечение на стоманената тел е 0,6x1,2 mm. Дълбочината на забиване на скобите се регулира на три степени, може да забива поединично или серийно. Подходящ е за закрепване със скоби на дървесновлакнести плочи (MDF) за покривни облицовки, гърбове на мебели, както и на други материали.
Такерът Makita DSТ112Z също се захранва от батерия с напрежения 18 V. Работи със скоби с широчина 10 mm и дължина 7 и 10 mm. Дълбочината на забиване може да се регулира. Предназначението на този такер е подобно на модела Makita ST113DZ.
Групата акумулаторни такери, работещи със скоби и пирончета, включва и два модела на Milwaukee. В своята 100-годишна история компанията Milwaukee Electric Tool Corporation си е изградила репутацията на производител на иновационна техника, за която единственото ниво на качество е най-високото. Тя е водещ световен производител на електроинструменти и консумативи за тях, както и на механични ръчни инструменти, предназначени за работа в най-тежки условия. Тя е лидер по отношение на издръжливостта и производителността на своите продукти. произвежда само инструменти от най-висок професионален клас, не и за масовия пазар. Ето защо те не се предлагат в магазини от типа „Направи сам“. Продажбите им по света се извършват чрез внимателно подбрани фирми, доказали възможностите си в предлагането на професионална техника. В България те се предлагат от „Ташев-Галвинг“ – било чрез своите магазини, било през широката дистрибуторска мрежа в страната.
Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага два модела на акумулаторни такери Milwaukee, работещи със скоби и пирончета: M12 BST-202X и M12 BST-0. Всъщност става дума за един модел. Разликата е в това, че M12 BST-202X се доставя в куфар с 2 батерии M12 B2, 12 V, 2 Ah и зарядно устройство, докато M12 BST-0 се доставя без батерия и зарядно устройство. Ударният механизъм се задвижва от безчетков електродвигател. С едно зареждане на батерията такерът може да забие до 2000 скоби. Той работи със скоби тип Т11, Т140, T50. Дължината им е 10,6 mm, а дължината 6–14 mm.
Акумулаторният такер Raider RDP-SST20 се отличава и с най-ниска в групата цена. При това се захранва от мощна литиево-йонна батерия с изходящо напрежение 20 V. Такерът принадлежи към системата Raider Pro R20 System, която към момента обхваща около 50 акумулаторно захранвани електроинструменти, работещи с едни и същи батерии, както и общи зарядни устройства. Поради това се предлага без батерия и зарядно устройство, които може да бъдат купени отделно, ако вече няма налични от покупката на друг акумулаторен инструмент от тази система.
Raider Pro RDP-SST20 работи с поцинковани стоманени скоби с тесен гръб тип 55 (6х1,08 mm) с дължини 14–25 mm и гвоздеи с глава тип 47 с дължини 15–32 mm. Силата на ударите се регулира в зависимост от твърдостта на материала, в който се забива.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.