Как да изберем циркулярен диск за дърво

Циркулярни дискове

Циркулярните дискове са най-често използваният инструмент за напречно и надлъжно рязане на детайли от масивна дървесина, за разкрояване на плочи от дървесни частици: ПДЧ, MDF, ламинирани или не, на многослоен шперплат и др. Някои от тези дискове са пригодени да режат и изделия от цветни метали (алуминий, мед), пластмаси, плочи на гипсова основа и други материали.
С такива дискове работят настолни и стационарни машини, накланящи се (потапящи) настолни циркулярни триони. Навярно най-големият дял се пада на ръчните циркулярни триони, които са масово разпространени както в професионалните, така и в домашните работилници.
Каквато и да е машината, за производителността и качеството на работа, определящи са техническите и експлоатационни характеристики на режещия инструмент – циркулярният диск. Пазарът предлага голям, да не кажем огромен избор от такива дискове, който се доминира от няколко производителя, които задават световното ниво при този вид инструменти.
Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага над 350 модела циркулярни дискове, специализирани за рязане на дърво и дървесни материали, производство на водещи световни компании. Ако се добавят и дисковете, специализирани за рязане на метали, пластмаси, плочи на гипсова и циментова основа и други материали, числото надхвърля 500. Електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД е организиран така, че силно да улеснява избора, включително в ценово отношение. На място може да се ползва и експертната помощ на консултантите.
Все пак крайното решение за избора принадлежи на клиента. За това той трябва да бъде добре информиран за техническите особености и експлоатационни характеристики на различните видове циркулярни дискове.

 

Пътеводител при избора
Изборът на диск започва от вида на машината – ръчен циркулярен трион, настолен, стационарен, накланящ се. Повечето производители разделят дисковете по групи според вида на машината, за която са предназначени. В документацията на дисковете често се посочват марките, а и конкретни модели за които са произведени едни или други дискове. От машината зависи диаметърът на отвора на диска за закрепването му към задвижващия вал, както и външният диаметър на диска. При ръчните циркулярни триони обичайно се спазва външният диаметър на оригиналния за машината диск.
Основният критерий при избора на диск е вида на материала, който ще се реже с него. Най-често това са изделия от масивна дървесина, различни по вид и твърдост плочи от дървесни частици, включително с ламинирана повърхност, дебели плочи за плотове покрити с гетинакс или друг ламинат, дебел шперплат и др. Има универсални дискове, както и специализирани, предназначени за рязане на изделия от алуминий, мед, месинг, пластмаси, плексиглас, плочи гипсфазер или гипсокартон, фазерни плочи на циментова основа,  материали от фибростъкло, топлоизолационни панели с обшивка от ламарина и др.
Има и специализирани дискове за строително дърводелство. Те режат грубо и бързо, включително се справят с материали, съдържащи пирони или здраво залепнали остатъци от втвърден цимент. Режат много добре и фазерни плочи на циментова основа.
Обособена група са циркулярните дискове, специално създадени за работа с циркулярни триони с акумулаторно захранване. Тези дискове са оптимизирани да режат при възможно най-тесен срез, дори до 1 mm. Това позволява рязане при най-малко съпротивление на материала, от което следва и по-малка консумация на електроенергия.
За максимално улесняване на избора, особено от хора без специални технически познания, производителите обичайно си служат с отпечатани върху опаковката на дисковете цветни изображения на материалите, които дадения диск може да реже. Често те са разделени на групи: най-подходящи, много подходящи и подходящи. Освен това е посочена и останалата важна техническа информация – вътрешен и външен диаметър на диска, брой на зъбите (с число, често и с различен брой звездички), профил на зъбите (чрез пиктограма и буквено означение), дебелина на зъбите. Тази информация, заедно с максималната честота и посоката на въртене на диска, както и фирменото наименование на модела (ако има такова), са отбелязани и върху самия диск.
Материали, които реже дискът

Качествата и възможностите за рязане на циркулярния диск зависят от редица фактори:
- Вид на диска – изработен изцяло от инструментална стомана (CV) или с твърдосплавни зъби – пластини, запоени към зъбите

- Брой на зъбите
- Профил на зъбите
- Преден наклон на зъбите  – положителен, неутрален, отрицателен
- Последователност при редуването на зъбите, когато са с различен профил
- Широчина на зъбите, от която зависи широчината на среза, респективно големината на съпротивлението, което материалът оказва.  

 

Монолитни дискове
Тези циркулярни дискове са изработени изцяло от високо въглеродна или хром-ванадиева стомана (CV). Често имат голям брой ситни, остро заточени зъби – примерно 52 при диаметър на диска 125 mm. Зъбите на този вид дискове може да се заточват с подходящ шмиргелов камък. Задължително им се прави чапраз. Използват се за прецизно рязане на детайли от мека масивна дървесина, шперплат, фазерни плочи и шпервани мебелни плочи, съставени от надлъжно слепени летви от мека дървесина, облицовани с два листа шперплат и евентуално фурнировани. Тези дискове са най-евтини в сравнение с останалите, но имат ограничено приложение по отношение на вида на материала и сравнително малка дълготрайност.

 

Дискове с твърдосплавни пластини
Дисковете с твърдосплавни пластини на режещите зъби позволяват рязане на материали в широк диапазон по вид и твърдост. Режат бързо и качествено, имат голяма износоустойчивост и дълготрайност. По принцип, особено в домашни условия, тези дискове не се заточват. Това е възможно, но само за някои видове зъби и се прави от специализирани фирми, разполагащи със специална техника.
Определящи възможностите и приложението на всеки циркулярен диск са броят и едрината на неговите зъби, техният профил и последователност при подреждането им по периферията на диска (когато са с различен профил), предният им наклон и други фактори.

 

Брой на зъбите
По принцип дисковете с по-малко на брой едри зъби режат бързо и грубо. Те са  особено подходящи за рязане на масивна дървесина по продължение на дървесните влакна. Дисковете с голям брой ситни зъби режат чисто и прецизно. Те са предпочитани при рязане напречно на дървесните влакна.  
Когато се преценява броят на зъбите с оглед влиянието му върху качеството на рязане, трябва да се има предвид, че определящо значение има разстоянието между тях. То, на свой ред, зависи както от техния брой, така и от диаметъра на диска. Така например диск с диаметър 190 mm и брой на зъбите 48 е сравним с диск с диаметър 360 mm и брой на зъбите 96.
Според показателя „брой на зъбите” е прието дисковете  да се делят на три групи: с малък, среден и голям брой. В различните източници на техническа информация има значително разминаване на цифрите, когато се правят опити за очертаване на границите на тези групи. Вероятна причина за това е, че посочения брой на зъбите не се обвързва с диаметъра на диска.
Ето защо, за да бъдем максимално близки до реалността, тук ще дефинираме трите групи, според стойностите, взети от каталога на реномиран производител, отнасящи се за дискове с диаметър от 150 до 250 mm.
- Дискове с малък брой зъби. Броят им варира от 12 до 24–28. Най-подходящи са за рязане по посока на дървесните влакна при мека и твърда дървесина. Режат бързо и по-грубо. Най-често зъбите са плоски (плосък профил) или с редуващ се страничен наклон на режещия ръб (FZ, WZ/FTG, ATB).
- Дисковете със среден брой на зъбите – до около 40, са най-подходящи за рязане, напречно на дървесните влакна при мека и твърда дървесина, за рязане на плочи от дървесни частици и др. Режат с добро качество. Преобладаващо имат редуващи се зъби със страничен наклон на режещия ръб (WZ, ATB).
- Дискове с голям брой зъби – 40–80 и повече. Режат при много добро качество, чисто, с гладък срез и в двете посоки спрямо дървесните влакна при  мека и твърда дървесина. Много подходящи са за рязане на плочи от дървесни частици, фурнировани или ламинирани, без увреждане на ръбовете по линията   на рязане, подходящи са и за тънки материали от твърда дървесина и др.  Зъбите им най-често са със страничен наклон на режещия ръб (WZ/ATB). Има и дискове, при които се редуват зъби с плосък и трапецовиден профил (TFZ/TCG).

 

Наклон на зъбите
В зависимост от предния наклон на зъбите, циркулярните триони се делят на: зъби с положителен преден наклон, с отрицателен и неутрален наклон.
Зъби с положителен наклон - Зъби с положителен наклон. Този вид зъби се използват най-често. Те са наклонени напред по посоката на въртене на диска. При тях челната, стружкоотнемаща плоска част на зъба сключва положителен ъгъл, примерно, с мислената права, преминаваща през неговия връх и центъра на отвора на диска. Върхът на зъба се впива по-лесно, с по-малко усилие в материала. Зъбите режат „по-агресивно” и бързо, особено по продължение на дървесните влакна. Рязането изисква по-малко усилия при водене на циркулярния трион или подаване на материала при работа със стационарна машина. Тези циркулярни дискове са най-подходящи за рязане на дърво. Използват се широко при настолни и ръчни циркулярни триони.

 

 

 

 

 

 

 

Зъби с неутрален наклон - Неутрална позиция на зъба. При този вариант зъбите са изправени, сключват ъгъл 0° спрямо споменатата права. За разлика от положителната позиция, неутралната позиция на зъбите защитава върха на зъба. При рязане силата, действаща върху челото на зъба, се разпределя по-равномерно, което облекчава натоварването на върха на зъба. Тези дискове режат с по-умерена „агресия”. Дисковете с такива зъби са оптимални за рязане на метали.

 

 

 

 

 

 

 

 

Зъби с отрицателен наклон - Зъби с отрицателен наклон. В този случай зъбите за наклонени леко назад, т.е. сключват отрицателен ъгъл, примерно –5° с мислената правата. Често се използват при накланящи се циркулярни триони. Тези циркулярни дискове са оптимални за работа с твърди материали. Отличават се с фино рязане. Изискват прилагане на повече усилие при работа.
По правило, колкото ъгълът на предния наклон на зъба е по-голям, толкова дискът е по-подходящ за рязане по посока на дървесните влакна. Неговото намаляване прави диска все по-подходящ за рязане напречно на дървесните влакна, както и за рязане на плочи от дървесни частици и други твърди материали.

 

 

 

 

 

 

Профил на зъбите
Формата, по-точно напречният профил (напречен разрез) на зъбите при дисковете с твърдосплавни пластини, има решаващо значение за възможностите и качеството на рязане, както и за износоустойчивостта на диска при рязане на различни материали.
В техническата информация се използват различаващи се буквени обозначения за различните профили, произтичащи от техните англо- или немскоезични наименования. Затова се използват и пиктограми, еднозначно и лесно разбираемо обозначаващи тяхната форма.

Профил на зъбите на циркулярния диск

Най-често използваните дискове за рязане на дървесина имат зъби със следните профили:
- Зъби със странично скосен под малък ъгъл режещ ръб  5° (WZ /ATB). Зъбите се редуват последователно според посоката на скосяване, вляво и вдясно. Дисковете са универсални, подходящи са за рязане на материали от твърда дървесина, фурнировани и ламинирани плочи от дървесни частици, шперплат, твърди фазерни плочи. В зависимост от броя на зъбите, дискът реже чисто и с гладък срез.   

Дискове с този профил на зъбите, но при наклон на режещия ръб от 3°, освен за  рязане на твърди, включително с дебело ламинатно покритие плочи, могат да се използват също за рязане на изделия от мед и алуминий.
- Плоски зъби (FZ/FTG). Зъбът има П-образно напречно сечение, режещият ръб е прав и перпендикулярен на диска. Това са дискове за бързо и грубо разкрояване на материали от масивна дървесина и мебелни плочи.  
- Зъби с трапецовидно напречно сечение, получено чрез леко скосяване на странични им ръбове (TFZ/TCG). Обичайно се редуват с плоски зъби. Използват се при дискове с универсално приложение. Подходящи са за прецизно рязане на различни видове плочи от дървесни частици, включително дебело ламинирани за плотове, на твърда и мека дървесина. Подходящи са също така за рязане на мед, алуминий, плексиглас, плочи на гипсова и циментова основа.
- Зъби с трапецовидна форма. Използват се за стационарни циркулярни трион в строителството. Предназначени са за рязане на кофражни греди, дъски и др., съдържащи пирони и остатъци от втвърден цимент.
- Едностранно скосени зъби (FZFA/FZFA, F/FA). Редуват се последователно с разменена скосена страна, дясно и ляво. Използват се за рязане на стомана – ламарина, профили, изолационни панели (FZFA/FZFA), алуминий и пластмаси (F/FA).
- Плоски зъби с овално вдлъбната горна повърхност, респективно с овална форма на режещия ръб (HT). Редуват се в комбинация трапецовидни или заострени зъби. Дисковете са особено подходящи за прецизно рязане на ламинирани и фурнировани мебелни плочи MDF и др.
- Редуващи се едностранно заострени зъби и зъб с централно заострен връх (WDZ). Реже с много високо качество, чисто и  с гладка повърхност без нащърбване на ръбовете. Подходящ е за рязане на фурнировани и ламинирани мебелни плочи, плочи от MDF,  напрично рязане на изделия от масивна дървесина
- Дискове от хром-ванадиева стомана, чиито зъби са без твърдосплавни пластини (CV). Имат голям брой ситни зъби – 80, 90, 120 и др. според диаметъра на диска. Зъбите могат да се заточват на обикновен коничен шмиргелов камък, като задължително им се прави чапраз. Използват се за прецизно рязане на детайли от мека масивна дървесина, шперплат, фазерни плочи и шпервани мебелни плочи, съставени от надлъжно слепени летви от мека дървесина, облицовани с два листа шперплат и евентуално фурнировани.  Тези дискове са най-евтини в сравнение с останалите, но имат ограничено приложение и сравнително малка дълготрайност.

 

Избор на диск според вида на материала и начина на рязане
За улесняване при избора на оптималния циркулярен диск за конкретните практически изисквания, повечето производители ги разпределят в няколко основни групи, на които дават свои фирмени наименования, по правило, англоезично. В редица случаи изборът е детайлизиран и по подгрупи, в зависимост от вида на машината – ръчни циркулярни триони, полустационарни и т.н.
Основните групи са съобразени с характерните работни режими. За краткост даваме разширена техническа информация само за дисковете, предназначени за ръчни циркулярни триони:
- Мощно рязане на дърво. Използват се за грубо и средно грубо,  бързо рязане, при ниски изисквания към мощността на машината. Особено подходящи са за рязане надлъжно на дървесните влакна. При някои дискове е възможно и рязане на дървен материал, съдържащ  пирони, както и с полепнали  остатъци от втвърден циментов разтвор. Дисковете за ръчни циркулярни триони с външен диаметър 150–235 mm имат от 12 до 24 зъба с профили на зъбите FZ и WZ. Зъбите са с положителен наклон от  5° до 25°.
- Универсални дискове. Подходящи са за рязане на различни по вид материали, при високи изисквания към качеството на рязане. С тях се постига високо качество при напречно на дървесните влакна рязане, при рязане на различни по вид плочи от дървесни частици (ПДФ, MDF), включително на барплотове с дебел ламинат). Някои от тях могат да режат също тръби и профили от алуминий, мед  и месинг. Изискват по-голяма мощност на циркулярния трион. За посочения вече диапазон големини на циркулярния диск броят на зъбите е от 36 до 60, най-често с профил WZ и TZ. Наклонът на зъбите преобладаващо е положителен - от 5° до 10° , има и дискове с отрицателен наклон –5°.
- Дискове за прецизно рязане на дърво. Дисковете са предназначени за прецизно, чисто рязане на мека и твърда дървесина, напречно или по продължение на дървесните влакна. С отлично качество режат плочи ПДЧ, MDF, фурнировани или ламинирани. Тези дискове изискват по-голяма мощност на ръчния циркулярен трион. Броят на зъбите им е от 24 до 56, като всички са с профил WZ.
Освен тези три основни групи дискове, има и други, като например:
- Дискове за циркулярни триони с акумулаторно захранване.
- Дискове за рязане на стомана (сандвичеви изолационни панели със стоманена или алумуниева ламарина).
- Дискове за рязане на плочи на гипсова основа – гипскартон, гипсфазер, както и на циментова основа.
- Дискове за рязане на дъски за ламинатни паркети (за полустационарни машини).
Тези най-общи данни са ориентировъчни. Затова посочваме и конкретни данни за четири групи циркулярни дискове с диаметър 160 mm на реномиран световен производител.
- Диск за бързо и грубо рязане на твърда и мека дървесина и др. – 12 зъба с редуващи се, скосени в противоположна посока твърдосплавни зъби (профил WZ).
- Универсален диск за средно грубо рязане на дървесина, строителни плочи и др. – 28 зъба с редуващи се, скосени в противоположна посока твърдосплавни зъби (профил WZ).
- Диск за рязане на ламинатни паркетни дъски, плочи с ламинатно покритие (барплотове) и др., 48 зъба с редуващи се зъби с профили с трапецовидна и правоъгълна форма (TF).
- Ситнозъбест диск за чисто рязане на фурнировани и ламинирани плочи, без увреждане на повърхността по ръбовете, 48/52 зъба, редуващи се, със скосени в противоположна посока твърдосплавни зъби (WZ).

Видове дискове

 

Полезни съвети
При рязане с циркулярен трион, трябва да се има предвид, че чистотата на рязане, оттук и евентуалната грапавост на ръбовете на канта, зависят и от регулировката на машината. Дебелината на рязане трябва да се настройва така, че върховете на зъбите да се подават съвсем малко над или под рязаната плоча. Така се получава  оптимален ъгъл, под който зъбите удрят повърхността на плочата. Освен това, колкото по-малко се показва циркулярният диск, толкова работата с машината е по-безопасна.
При рязане с ръчен циркулярен трион лицевата страна на плочата трябва да се намира отдолу, което допълнително намалява вероятността от нащърбване по ръбовете. При работа с настолен циркулярен трион, лицевата повърхност е отгоре.
Накрая, посочената за всеки циркулярен диск максимална честота на въртене трябва да се спазва.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Тази статия е подготвена от екипа на сп. „Направи сам.