Видове фрезери за дървообработване
Ръчната оберфреза (или само фреза) е универсална машина, която задължително присъства във всяка дърводелска работилница. В по-малките работилници тя успешно заменя големите, тежки и скъпи стационарни и настолни фрези, а в домашни условия е единствено универсално решение. Редица производители предлагат също така стойки за вертикално закрепване на оберфрези, както и специални маси, които превръщат ръчната оберфреза в стабилно закрепена, позволяваща по-прецизна работа настолна машина.
Оберфрезата позволява с лекота и висока точност да се извършват редица характерни за изработването на мебели, дограма и други изделия операции като оформяне на кантовете на материали от масивна дървесина, издълбаване на фалцове и нутове с правоъгълно, V-образно или заоблено напречно сечение и гнезда на изхвърлящи панти, за изработване на гратови и зъбни дърводелски сглобки, надлъжни сглобки с нут и перо, и др. Състои се от две части: тяло с бързооборотен електродвигател, чийто вал завършва с цанга за закрепване на работния инструмент (фрезера) и стойка за закрепване на двигателната част.
Конструкция на фрезера
Фрезерите имат режеща глава и цилиндрична опашка, чрез която се захващат в цангата на машината. При някои фрезери за обработване на кантове главата завършва с цилиндрична шийка (цапфа) със или без лагер. Това улеснява точното водене на машината, при което лагерът или цапфата опират плътно до повърхността на канта.
Преобладаващата част от фрезите работят с фрезери с диаметър на опашката 8 мм. Други, обичайно с професионално предназначение и по-голяма мощност, ползват фрезери Ø 12 мм. Има и модели, които работят с фрезери Ø 6 мм. Често дадена фреза се предлага с комплект цанги за работа с фрезери с различен диаметър.
Формата на режещата глава зависи от предназначението на фрезера, т.е. от вида на обработката, за която той е предназначен. В преобладаващия брой случаи, тя има два режещи ръба, които оформят гладка повърхност, благодарение на високата честота на въртене.
Според начина на изработка фрезерите биват две основни групи. Изработените изцяло от инструментална бързорежеща стомана (HSS) са по-евтини, но режещите им ръбове се износват по-бързо. Подходящи са за работа със суха мека и твърда дървесина, при по-рядко и непродължително натоварване. Преобладаващата част от фрезерите имат режещи ръбове от твърдосплавни пластини (HW). Те имат значително по-голямо износоустойчивност и могат да обработват различни по вид и твърдост материали, включително пластмаси, алуминий, гипскартон. Фрезерите със специално тефлоново покритие (PTFE), са значително по-добре защитени срещу полепване по повърхността им на дървесни сокове, смоли и други замърсявания.
Материали за фрезери
Разнообразните приложения на оберфрезата изискват различни фрезери, които се продават поотделно или в комплекти. Фрезерът има глава с два режещи ръба, като повечето имат износоустойчиви твърдосплавни режещи пластини. Останалите са изработени от инструментална бързорежеща стомана (HSS). Фрезерите за обработване на кантове най-често имат в края си малък сачмен лагер, който улеснява точното им водене по повърхността на канта. При по-евтините модели, лагерчето е заменено с цилиндрично оформения край на фрезера, който изпълнява същата роля.
Тъй като днес на пазара се предлагат десетки видове фрезери, а това е доста объркващо за начинаещите, тук ще ви представим най-използваните и популярни типове фрезери.
ФРЕЗЕРИ ЗА КАНАЛИ
Прави фрезери
Правите фрезери имат цилиндрична форма и се използват за издълбаване на нутове с широчина, равна на диаметъра на фрезера. При необходимост и с използване на водач за прецизно праволинейно водене на фрезата, с тях може да се издълбават и по-широки нутове чрез няколко паралелни хода на фрезата. С тези фрезери може да се издълбават и отвори или вдлъбнатини с произволна форма, особено когато се ползва шаблон.
Фрезери за V-образни канали
V-образният фрезер е предназначен за едновременно скосяване на кантовете на две допрени една до друга облицовъчни плочи от гипсокартон или гипсфазер. Често се използват за оформяне на декоративни шарки, за издълбаване на надписи и фигури. Предлагат се в различни диаметри и ъгли на V-образното тяло, които определят широчината и дълбочината на прореза.
ФРЕЗЕРИ ЗА СЪЕДИНЕНИЯ
Фрезери за фалцове
Фрезерите за фалцове се използват за издълбаване на фалцове по продължение на канта да даден детайл. Формата им е цилиндрична, а широчината на фалца се определя от диаметъра на фрезера. Той има лагерче, с чиято помощ се води по канта и така се получава еднакво широк фалц. Най-често се използва за изработване на фалцове, в които се поставя гърба на корпусни мебели.
Фрезери тип „лястовича опашка“
Известен още като гратови фрезер, фрезерът тип лястовича опашка се използва за изработване на особено здравите Т-образни гратови съединения и за оформяне на зъбни сглобки тип “лястовича опашка”. Този тип съединения са много здрави и стабилни, използват се за изработването на кутии, чекмеджета и мебели, без да са необходими крепежни елементи. С един и същ фрезер се издълбава длабът и се оформя гратовият зъб.
Прави фрезери с лагер
Този тип фрезери много приличат на правите, но в долната си част имат направляващ лагер, който е със същия диаметър като на режещата част и се води по продължение на канта. Използват се за прецизно обрязване на залепени кантове или на краищата на залепено върху дървесна плоча ламинатно покритие, примерно плот на кухненски шкаф. Отлично решение са и за дублиране на форми от шаблон.
Фрезери за сглобки
Фрезерът за сглобки се използва за обработка на кантовете на детайли, които се съединяват надлъжно един с друг. Контактната повърхност на сглобката значително се увеличава, повишава се и механичната й устойчивост. Този тип фрезери се предлагат в две разновидности: стандартни и скосени. Стандартните издълбават квадратни прорези, а скосените са под ъгъл 45° и с тях се изработват съединения с два скосени ръба. Този тип фрезери са предназначени да се използват само с настолна фреза.
ФРЕЗЕРИ ЗА ОФОРМЯНЕ НА РЪБОВЕ
Фрезери за заобляне на кантове
Фрезерите за заобляне на кантове създават заоблен профил и придават завършен вид на детайла. Предлагат се в две разновидности – единични и двойни. Единичните създават само един заоблен ръб, докато фрезерите с двойно заобляне отрязват горната и долната част на материала едновременно.
Профилни фрезери за декоративно оформяне на кантове
С този тип профилни фрезери се прави декоративно оформяне на различни дървени детайли, лайстни, прагове и облицовки, които преминават по горната и долната част на стените и около прозорците и вратите. На пазара се предлагат профилни фрезери с различна форма, които предоставят възможност за осъществяване на всякакви интересни идейни проекти.
Фрезери за фаски
Фрезерите за фаски са предназначени за скосяване ръба на канта, за да се премахне острият ръб, който може да причини нараняване. Предпазва се и самият ръб от механични повреди, които могат да се получат дори при малко по-силен удар или натиск от твърд предмет. Визуално, скосеният ръб придава и по-професионално завършен вид на детайла. Когато се използва в масата на настолната оберфреза, фрезерът за фаски може да прави и чисти разрези под наклон.
Профилни фрезери за вдлъбнати кантове
Този тип фрезери създават вдлъбната форма на канта и обикновено се използват за декоративно оформяне на мебелни детайли. Ако заедно с фрезера за вдлъбнати кантове се използва и заоблящ фрезер, може да се изработват съседни ръбове на две шарнирни повърхности, например плотове на сгъваема маса.
Комплекти фрезери
Много фирми предлагат комплекти фрезери, в които обикновено са включени основните типове, плюс няколко вида профилни фрезери с различни диаметри. Обикновено те се доставят в удобни куфарчета или кутии, като под всеки фрезер е изобразен получаваният с него профил, както и основните му размери.
Тази статия е подготвена от сп. "Направи сам".