Акумулаторни рендета
Акумулаторните рендета са сравнително нови на пазара на инструменти, в сравнение с традиционните електрически рендета, захранвани от електрическата мрежа. Те по нищо не им отстъпват с изключение на продължителността на непрекъсната работа. Тя зависи от капацитета на батерията, от наличните за бърза смяна батерии, респективно и от времето, необходимо за тяхното зареждане. Зависи също от разхода на електроенергия, който от своя страна зависи от широчината на рендосване, дебелината на стружката и скоростта на движение на рендето, от остротата на ножовете и твърдостта на дървесината.
Акумулаторните рендета представляват независим от електрическата мрежа вариант на рендетата с кабел, което в редица случаи е голямо или дори решаващо предимство, когато такава мрежа или достъп до нея, няма. Това е валидно както за професионални приложения, така и за работа в условията на домашната работилница.
По своята конструкция, приложения и начин на работа акумулаторните почти не се отличават от мрежовите рендета. Съществената разлика е в наличието на акумулаторна батерия. Именно бързото развитие на съвременните литиево-йонни батерии по отношение на изходящото напрежение, капацитет, брой на зарежданията и удължаване на експлоатационната годност, намаляване на големината и теглото им, както и устойчивата тенденция към тяхното поевтиняване, откриха пътя за все по-увереното навлизане на акумулаторните рендета и в дърводелската практика.
Тази пазарна експанзия бе допълнително улеснена и ускорена поради наложилата се практика световните и регионални пазарни лидери да създават и развиват големи семейства от електроинструменти, работещи с акумулаторни батерии с еднакво изходящо напрежение, при HiKOKI Multi Volt и с две напрежения, и с различен капацитет. Това е финансово изгодно, практично обосновано решение с оглед и на това, че батериите се все още скъпо струващ консуматив с определена дълготрайност. Поради това обичайната практика е голяма част от акумулаторните електроинструменти да се продават без батерия и зарядно устройство за нея.
Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага 17 модела акумулаторни рендета с марките: Makita, DeWALT, HiKOKI, Milwakee, Bosch, Einhell и Raider. От тях 11 рендета се предлагат без батерия и зарядно, а 6 са в пълен комплект, при това с по две батерии.
Подобно на захранваните от мрежата, акумулаторните рендета са подбрани така, че да удовлетворяват изискванията на трите основни потребителски групи – любители, полупрофесионални, в която група попадат и напредналите в занаята любители и професионалисти.
Част от критериите за избор на акумулаторно ренде са сходни с критериите, по които се преценяват и мрежово захранваните рендета. Най-вече това са широчината на рендосване, дебелината на стружката, честота на въртене на вала, дълбочината на издълбания чрез рендосване шлиц.
При акумулаторните рендета водещи са изходящото напрежение и капацитета на батерията, възможността за комбиниране на електроинструментите с оптимален брой батерии, наличието или не на безчетков електродвигател.
По принцип по-мощните електроинструменти изискват и по-мощен източник на електроенергия, съответно батерии с по-високо изходящо напрежение.
Класацията по този показател води моделът Makita KP001GM201 и неговата разновидност Makita KP001GZ, като разликата между тях е, че първият се предлага с две батерии и зарядно устройство, а вторият – без тях. Стандартно рендето се захранва с батерия с изходящо напрежение 40 V. Тя принадлежи към новата генерация батерии XGT на Makita, които се отличават с висока изходна мощ, цифрова комуникация между батерията и машината и обратно, устойчивост на удари и влага и други предимства.
Останалите рендата, с изключение на едно, работят с батерии с изходящо напрежение 18 или 20 V (Raider), като между тях разлика по същество няма. Първата стойност дава номиналното напрежение на батерията по време на работа. Втората показва неговата моментна максималната стойност, измерена веднага след пълното зареждане на батерията. При Makita със същото напрежение са батериите от създадената през 2005 г. серия LXT, с които понастоящем работят над 274 машини.
Рендето DeWALT DCP580 се предлага в няколко разновидности на окомплектоването, със и без батерии. Захранва се с батерия с изходящо напрежение 18 V и капацитет 5 Ah. По информация на производителя този модел е първото ренде с безчетков електродвигател при това захранващо напрежение.
Споменатото по-горе изключение от групата рендета, работещи с напрежение на електрическия ток 18 V, е моделът Bosch GHO 12V-20, също предлаган във вариант Solo и в комплект с батерии с напрежение 12 V и капацитет 3 Ah. Изборът на тази батерия вероятно е продиктуван от стремежа рендето да бъде възможно най-компактно и леко. Широчината на рендосване е 56 mm, а теглото му, без батерия, е само 1,5 kg. За принадлежността му към професионалната серия рендета, подсказва и безчетковият електродвигател.
Към същият вид компактни рендета принадлежи и моделът Milwaukee M12 BLP-0X. Захранва се от батерия с изходящо напрежение 12 V, електродвигателят е безчетков, широчината на рендосване е 56 mm. Вторият модел на Milwaukee – M18 BP, в продуктовата листа на „Ташев-Галвинг“ ООД се захранва от батерия с напрежение 18 V, има 4-полюсен безчетков електродвигател, а широчината на рендосване е обичайната – 82 mm.
Друг световен лидер – HiKOKI, е представен с модела P18DSL, също в два варианта – Solo и в комплект с 2 батерии (18 V, 2 Ah) и зарядно устройство. С честота на въртене на вала 16 000 об./мин и максимална дебелина на стружката 2 mm, то е обявено за пазарен лидер сред рендетата с това захранващо напрежение.
В началото на ценовата стълбица се намират рендетата Raider RDP-SEP20 и по-скъпото Einhell TE-PL 18/82. По основните си техническите параметри – широчина на рендосване и дебелина на стружката, те са много сходни. Известно предимство на рендето Raider е възможността за двустранно изхвърляне на стружките.
Извън посочените модели с широчина на рендосване 56 mm, при останалите тя е класическата 82 mm. За повечето рендета максималната дебелина на стружката е до 2 mm, като изключение правят два модела на Makita – DKP181RTJ с дебелина 3 mm, и KP001GM201 – с 4 mm. Дълбочината на издълбаване на фалцове при повечето рендета е 8–9 mm. Изключение правят моделите Bosch GHO 12V-20, с който може да бъде издълбан шлиц с дълбочина 17 mm, както и моделите Milwaukee M12 BLP с дълбочина 17,5 mm и Milwaukee M18 BP-0 – с 10,7 mm.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.