Дървени ръчни рендета за дърво
Ръчните механични рендетата са класически, основен вид дърводелски инструменти. Използват се за получаване на равни и гладки повърхности на различни детайли от дърво – греди, бичмета, дъски, летви. Има и рендета, способни да обработват дори и фурнировани материали. Специализирани рендета са незаменим инструмент за обработване и фино напасване при оформяне на различни профили – фалцове, нутове и др. Въпреки навлизането в дърводелската практика на електрически задвижваните рендета, механичните имат своето незаменимо място в дърводелската работилница при изработката на мебели и други изделия – изцяло или с елементи от масивна дървесина, включително за тяхното плътно напасване един към друг, много често при напасване на врати и прозорци към касата им и т.н.
Най-общо казано всяко ръчно механично ренде има тяло с ръкохватка, стоманен нож и механизъм за неговото застопоряване. Според материала, от който са изработени тези рендета се делят на две големи групи:
- Рендета с дървено тяло, ръкохватка и клин за застопоряване на стоманения нож (евентуално на стружколомител), от чието положение зависи дебелината на отнеманата стружка, често и качеството на повърхностна обработка. Във високия клас рендета има и модели със специален винтов механизъм, позволяващ прецизно регулиране на положението на ножа. Може да се каже, че, макар и модерно производство, този вид рендета продължават линията на класическото ренде.
- Рендета с изцяло метална конструкция. Това са съвременно конструирани и произведени инструменти, които се отличават с голяма здравина, висока износоустойчивост и най-вече – възможности за прецизно регулиране. За всеки от основните видове рендета от дърво има аналог, изцяло от метал. Същевременно сред металните рендета има значително по-голямо разнообразие от специфични конструкции, позволяващи обработки, които не са по възможностите на класическия тип рендета. Включително не само рендосване, а издълбаване на нутове, например. Металните рендета са по-тежки и в повечето случаи по-скъпи.
„Ташев-Галвинг“ ООД предлага гама от дървени и метални механични рендета, която покрива широк диапазон от приложения в дърводелската практика. Дървените са производство на реномираната чешка фирма Pinie Lubná, а металните – на друг световно утвърдил се производител – Stanley.
Тук ще разгледаме и представим рендетата с марката Pinie. Всички те имат равна основа и са разделени по групи според качеството на рендосаната с тях повърхност, големината на обработваните материали, както и извършване на специализирани обработки при оформяне на фалцове, нутове и др. Възприетата от чешкия производител класификация с минимални изключения съвпада с отдавна утвърдената и у нас професионална практика. Поради това тук са използвани наложилите се през годините специфични български технически наименования за отделните видове рендета, а немските и английските им наименования са дадени в скоби.
Дървени рендета Pinie
Основаната през 1918 г. чешка фирма Pinie Lubná е наложила името си като производител на висококачествени ръчни дърводелски инструменти, сред които най-голям дял заемат именно рендетата. За изминалите над 10 години, от когато датира партньорството й с „Ташев-Галвинг“ ООД, нейните продукти са познати и добре приети и на българския пазар.
Класическото ренде има изработени от здрава букова дървесина тяло и клин, който притиска и фиксира неподвижно стоманения нож. Повечето рендета имат и издадена ръкохватка в предния или в задния край (план ренде).
Рендетата Pinie са разделени по показателя качество на три продуктови линии:
- Тип Eko са практични, ценово най-изгодни рендета. Това са класически тип рендета, чието тяло е изработено от масивна букова дървесина. Дължината им е 220 mm. Дървената повърхност е покрита със защитен слой лак.
- При тип Classic класическата форма на рендето също е запазена. Тяло е изработено от висококачествена букова дървесина, като основата му е от още по-твърд, съответно износоустойчив дървесен вид - габър. Формата му е по-ергономична, лакирането е двукратно.
- Рендетата тип Premium имат същото тяло и характеристики на типа Classic. Същественото различие е в наличието на механизъм за фино регулиране и застопоряване на ножа. Това значително опростява и ускорява работата. Тялото е изработено от висококачествена букова дървесина, основата е от габър.
Рендетата се различават и по материала, от който е изработен ножа.
- Eko. Ножът е от въглеродна инструментална стомана с твърдост 58 HRC. Защитен е с лаково покритие срещу корозия.
- Standard. Ножът е изработен от въглеродна инструментална стомана, отличаваща се с по-висока изноустойчивост. Твърдостта му е 58 HRC. Ножът е повърхностно защитен с лак.
- Profi. Ножът от хром-ванадиева стомана има максимална експлоатационна дълготрайност, твърдостта му е 60 HRC. За защита от ръжда, доставя се омаслен, запечатан във фолио.
По своето предназначение и специализация, респективно качеството на рендосаната повърхност, рендетата Pinie се делят на няколко основни групи.
Ренде копач (Schrupphobel, Scrub Plane). Използва се за първоначална повърхностна обработка на детайли с неравна груба повърхност. Отстранява по-голямо количество материал. Ножът е с дъгообразно острие и широчина 36 или 39 mm. Ножът на това ренде е разположен под ъгъл 45° спрямо обработваната повърхност, а чрез неговото обръщане ъгълът се увеличава на 75° (поради скосяването при режещия ръб). Това се прави най-често при обработка на детайли от твърда дървесина. Дължината на рендето е 240 mm. С него може да се рендосва както надлъжно, така и под ъгъл или напречно на дървесните влакна, с цел отнемане на по-дебела стружка и ускоряване на работата. Така обработената повърхност добива леко вълнообразна форма и по правило подлежи на довършителна обработка за нейното окончателно изглаждане.
Такива са моделите:
- 1-39C/S – тип Classic с нож Standard
- 1-36E/E – тип Eko с нож Eko
Ренде гладик (Schlichthobel, Bench Plane). Това е универсално ренде. Използва както за последващо, довършително чисто рендосване за получаване на гладка повърхност след грубо рендосване, така и за първоначално, цялостно рендосване на разбичени материали – греди, бичмета, дъски. Ножовете на този вид рендета имат острие с прав режещ ръб. При необходимост от получаване на още по-гладка повърхност, се извършва завършващо рендосване с ренде двойник (при мека дървесина) или с ренде двойник за фино рендосване (за полутвърда и твърда дървесина.
Такива рендета са моделите:
- 2-36C/S – тип Classic с нож Standard
- 2-45C/S – тип Classic с нож Standard
- 2-48C/S – тип Еko с нож Eko
- 2-39E/E – тип Еko с нож Eko.
Ренде двойник. (Doppelhobel, Jack Plane)
Конструктивно това ренде се различава от рендето гладик по това, че върху ножа е закрепена стоманена пластина – стружколомител (среща се и клапа). Така се увеличава ъгълът, под който се огъват току-що отрязаните влакна. В резултат на това стружката се начупва на дребни късчета, което не позволява зачеквания и увреждане на повърхността, най-често поради усукани дървесни влакна около чеповете. Ножът е под наклон 45° спрямо обработваната повърхност. Рендето е особено подходящо за обработване на мека дървесина.
Такова ренде е моделът:
- 3-48P/P. Този професионален модел заслужава специално внимание. Той принадлежи към най-високата по качество линия Premium а ножът му е от серията Profi. Вече стана дума за механизма, който позволява лесно, бързо и най-важното точно регулиране на местоположението на ножа за оптимално рендосване.
Ренде гладик фино. (Putzhobel, Smoothing Plane). Ножът му е под наклон 49°. Това ренде има същата конструкция със стружколомител, както и рендето двойник. Същото е и предназначението му, като се използва предимно за завършващо фино рендосване на материали от полутвърда и твърда дървесина. Изключително малката дебелина на стружката позволява рендосване и на фурнировани плоскости (плочи). Такива са моделите:
- 3A-48C/S – тип Classic с нож Standard
- 3A-45C/S – тип Classic с нож Standard
По принцип малките и по-къси рендета работят по-бързо и снемат по-дебела стружка. Същевременно при движението си те копират по-големите кривини на рендосваната повърхност, вместо да ги изравняват. Когато това е необходимо се използва план-рендето.
План ренде (Raubank, Jointer plane). Това е най-дългото ренде, чиято дължина достига до 500 mm във варианта Eko, 850 mm при варианта Classic и 600 mm при варианта Premium. Благодарение на дължината си, то не копира неравностите, което позволява изправяне (изравняване) на дълги плоскости, включително при рендосване на кантовете на дъски, така че те да прилепват плътно една към друга. В резултат на това се получава равна повърхност, каквато обикновените рендета често не са в състояние да постигнат. Ножът реже под ъгъл 45°, а при повечето модели дължината му е 60 mm.
Такива рендета са:
- 6-51E/E – от линията Eko с нож Eko
- P6-6060P/P – от линията Premium с нож Profi.
Ренде-зъбник (Toothing plane). Както подсказва наименованието му острието на ножа, поставен под ъгъл 80° спряма повърхността, е назъбено. При рендосване острите връхчета надират и придават лека грапавост, което увеличава контактната повърхност при лепени изделия. Така се повишава на здравината на съединението. Такова ренде е моделът 9-45C/S – тип Standard с нож Classic.
Профилно ренде-римсовник (Simshobel, Skew rabbet plane). Този вид рендета са предназначени за обработване на фалцове, нутове и други профили. Едно от най-честите му приложения е напасването на фалцовете на касата (рамката) към платната на дървени врати или крилата на прозорци. Предлагат се модели с широчина от 18 до 30 mm. Широчината на ножа при острието е равна на дебелината на тялото. Обичайно ножът е разположен в средата на тялото на рендето под наклон 45° спрямо обработваната повърхност (10-21C/S). Моделът 10-30P/P има механизъм, чрез който може да се променя широчината на процепа между ножа и тялото на рендето. От неговата широчина зависи склонността на рендето към „зачекване“, вместо гладко рязане.
Има профилни рендета, при които ножът е поставен така, че върхът му да лежи по вертикала на една линия с челото на рендето. Това позволява рендосване по цялата дължина на фалца при рамки. Има и рендета (12-24C/S), които позволяват поставяне на ножа както в средата на тялото му, така и в неговия преден край.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.