Избор на дюза за пистолет за горещ въздух
В настоящия момент „Ташев-Галвинг“ ООД предлага 38 вида дюзи за пистолет за горещ въздух, от които 36 са на Steinel и 2 на Bosch. Немската компания Steinel е тясно специализирана, световен лидер в производството на този вид електроинструменти. Част от нейната продукция се предлага и под други световно известни марки. „Ташев-Галвинг” ООД е изключителен представител на Steinel за страната ни, вносител на нейните продукти и основен сервиз. Дюзите, които „Ташев-Галвинг” ООД предлага, са подробно разгледани в блога „Дюзи за пистолет за горещ въздух”.
В електронния магазин на „Ташев-Галвинг” ООД изборът на подходящите дюзи е улеснен чрез възможността за селектирането им по зададени критерии – марка и модел на пистолета, диаметър или широчина на дюзата, ценова група. Също така подреждането по цена, участие в промоция, клиентско търсене.
Дюзите са разпределени в 11 групи според вида на извършваните с тях дейности. Това спомага за по-лесно ориентиране в многообразието от модели и улеснява избора на подходящите за конкретни видове дейност.
Затова тук ще подходим по същия начин, като разширим значително обема на информацията с практическа насоченост за спецификата на извършваните дейности, технологията на работа, функционирането на отделните дюзи и настройки на пистолета за горещ въздух.
Основни приложения
Отстраняване на стари бои и лакови покрития, нагряване, изсушаване ни повърхнини, огъване на тръби, пръчки и други изделия от пластмаса
Премахването на стари покрития от блажни (безирени) бои, алкидни и други лакове е едно от широко разпространените приложения на пистолета за горещ въздух. Най-често това се прави при освежаване на стара дограма, най-често от масивна дървесина – врати и прозорци, при градинска мебел и др. За целта старото, често дебело покритие трябва да се премахне изцяло преди да се положи новото. Един от изпитаните и бързи начини за постигане на това е добре дозирано по температура и продължителност нагряване с горещ въздух, докато пластът боя омекне. Веднага след това той се премахва лесно чрез повдигане и остъргване с шпахтел и/или с шабър.
За целта се използват плоски, с различна широчина на отвора дюзи, които осигуряват широка и хомогенна въздушна струя. Същият вид дюзи се използват и за нагряване на различни материали с цел тяхното изсушаване, ако са влажни, ускорено втвърдяване на гипсови шпакловки върху стени и тавани, размразяване на тръбопроводи и др.
Дюзите от този вид, които Steinel предлага, имат широчина на отвора – от 50 до 75 mm. Такива са моделите: 102269801 (50 mm) и 102271101 (70 mm). В тази група попадат още плоските отклоняващи въздушния поток дюзи 102271201 (75 mm), 102269701 (50 mm) и 102271401 (75 mm). Те са създадени за нагряване на повърхности в непосредствена близост до топлочувствителни материали, като стъкло, например. Горният им кант е дъгообразно огънат, за да отклонява въздушната струя надолу или встрани, в зависимост от положението на дюзата. Така се нагрява основно пластът боя, а стъклото в съседство, минимално и без опасност да се пукне от високата температура. Също така успешно тези дюзи се използват при различни реставрационни дейности, примерно на стари мебели.
Премахването на старото покритие се извършва чрез равномерно нагряване на повърхността при температура на въздуха 500–650 °C. Дюзата се държи на около 2–3 cm от повърхността и се движи равномерно, без да се задържа продължително на едно място. Майсторлъкът е да се уцели точно моментът, когато пластът боя е омекнал до степен лесно и без остатъци да бъде повдигнат и изстърган. Ако се прекали с нагряването, това може да причини прегаряне и спичане на вече омекналото покритие, което ще наложи упорито и продължително шлифоване за неговото премахване.
Пристягане, изолиране, свързване, калайдисване на електрически проводници
Пристягането на сноп от проводници, изолирането на споени с мек припой или направени чрез пресоване (кримпване) електрически съединения, е друго често приложение на пистолета за горещ въздух. За целта на съответно място върху снопа или мястото на свързване на два проводника се нахлузва парче термосвиваем шлаух с подходяща дължина и диаметър. За механичното електропроводимо свързване на проводници се използват специални свързващи елементи, представляващи цилиндрична втулка от мед, върху които е нахлузено плътно парче термосвиваем шлаух. Електрическото свързване става чрез силно кримпване на металната втулка със специални клещи, докато обхване плътно и здраво притисне проводниците. Плътното изолиране на съединението и евентуално, на оголената част в края на проводниците, става чрез нагряване на термосвиваемия шлаух.
Специализирана за този вид дейности е рефлекторната дюза 102270801. Тя нагрява по-ограничена по дължина част от шлауха, което улеснява работата, без опасност да се повреди изолацията на проводника в съседство. Работи се при температура на въздушната струя 250–300 °C. При подбиране на диаметъра на термосвиваемия шлаух трябва да се има предвид, че при нагряване той се свива до около 50% от първоначалната си големина.
При необходимост, тази операция може да бъде извършена и с посочените по-долу модели рефлекторни дюзи.
Огъване на пластмасови тръби и пръти, свързване на медни тръби с мек припой, изолиране на електрически проводници, размразяване на тръби
Групата на рефлекторните дюзи съдържа и модели с по-широко приложение като 102269901. Освен описаното изолиране на съединения на електрически проводници, този вид дюзи се използват успешно за свързване на медни тръби чрез спояване с мек припой (тинол), огъване на пластмасови тръби, както и за загряване при необходимост от размразяване на тръбопровод. Тази дюза се предлага и в комплект с набор от различно оцветени и с различен диаметър парчета термосвиваем шлаух. За спояване с мек припой се работи при максималната температура, която пистолетът постига – примерно 650 °C.
Сходно е предназначението и на рефлекторната дюза на Bosch 1609390453.
Към тази група принадлежи и дюзата на Steinel 102271401, която се отличава с по-голямата си широчина – 75 mm. Съответно, с нея може да се нагряват тръби с по-голям диаметър. Това я прави особено подходяща за огъване на пластмасови тръби и пръти. Подходяща е също за извършване на споменатите вече дейности, характерни за останалите рефлекторни дюзи – изолация на електрически проводници, спояване на медни тръби с мек припой, размразяване на водопроводи.
При огъване на пластмасови тръби и пръти се работи с температура на въздушната струя 250–400 °C. При огъване на подови плочи, тя е около 200 °C.
Дължината на нагрявания сектор зависи от радиуса на огъване – най-често тя е в границите 3–5 пъти диаметъра на тръбата. След като материалът стане достатъчно пластичен, детайлът се огъва на ръка или около твърд предмет (шаблон) с подходяща кривина. След това се задържа неподвижно, докато пластмасата изстине, като процесът може да се ускори с мокра кърпа. При огъване на тръби, за да се запази вътрешното им сечение и стените да не се смачкат на мястото на огъване, предварително в тръбата се напъхва спирална пружина с диаметър максимално близък до нейния вътрешен диаметър. Друг вариант е тя да се напълни плътно с чист и сух речен пясък, след което двата й края се запушват с конични дървени тапи.
Фокусирано нагряване върху силно ограничена по площ повърхност
Освен за ремонтиране на пластмасови изделия и спояване на медни тръбопроводи, този метод на нагряване се използва при демонтиране на електронни елементи от платка. Силно се улеснява премахването на интегрални схеми с повече крачета, защото позволява нагряване и едновременно разтопяване на припоя около всяко от тях. Работи се със специални редуциращи дюзи с малък диаметър на изходящия отвор и, както вече стана дума, пистолет с електронно управление. Температурата на въздушната струя се задава на около 400 °C. Работи се много внимателно, при минимално загряване на съседните електронни елементи и на платката.
Специално внимание заслужава редуциращата дюза с предпазващ рефлектор Steinel 109717100. Тя се използва при завишени изисквания за прецизно, едва ли не точково нагряване на ограничена площ. Мястото на спойката се нагрява с тънка струя горещ въздух, излизащ от дюза с диаметър 4 mm. Останалата част от въздушната струя се отклонява встрани от рефлектора.
Дюзите от типа „редуциращ“, но с по-голяма диаметър на изходящия отвор, се използват за съединяване и разединяване на споени с мек припой медни тръби и свързващи ги елементи (фитинги). Същото се отнася за монтиране и ремонт на улуци от медна ламарина. В такива случаи пистолетът се настройва на максимална температура (650 °C).
„Ташев-Галвинг“ ООД предлага четири модела редуциращи дюзи на Steinel, които се различават по диаметъра на изходящия отвор. Моделът Steinel 110037033 с диаметър на дюзата 6 мм e предназначен предимно за работа с печатни платки и други изделия от този вид. Моделът 102270001 с диаметър на дюзата 9 мм е подходящ както за работа с електронни устройства и разединяване на медни тръбопроводи, споени с мек припой, така и за ремонтиране на пластмасови изделия, примерно с пукнатина. Нейното запълване става чрез заваряване с добавяне на подходящ за вида пластмаса материал. За целта редуциращата дюза се използва заедно с комбинирана дюза за едновременно подаване и пръчка от добавъчния материал. Втората дюза се нахлузва върху първата.
Редуциращата дюза на Bosch – 1609201797, с диаметър на отвора 9 mm, има същото предназначение като дюзата на Steinel 102270001. При заваряване на пластмасови изделия с добавяне на материал, върху нея се нахлузва комбинирана дюза през която се пръчката добавъчен материал.
Редуциращата дюза Steinel 102270101 с диаметър 14 mm се използва като адаптор, към който се съединява широката плоска дюза Steinel 102270901. Тази комбинация е идеалният инструмент за съединяване чрез повърхностно полифузионно заваряване на пластмасови материали във вид на фолио и мушами, както и на покривала от изкуствен материал за товарни ремаркета.
Съединяване чрез заваряване на фолиа, платна, покривни хидроизолационни мушами и битумни керемиди
Често се налага здравото и плътно съединяване на листове (платна) от тънко пластмасово фолио или каширани с такова фолио текстилни платна. Това може да се направи чрез частично повърхностно стопяване и полифузионно заваряване на материала по продължение на ивицата на застъпване между две съседни платна. Те се подреждат така, че да се застъпват едно друго на ивица с широчина 2–4 cm.
Заваряването между двете платна се извършва по тяхната дължина, като за постигане на максимална здравина и плътност на съединението, шевът трябва да бъде непрекъснат. Заваряването се извършва чрез едновременно нагряване на двете допиращи се повърхности на платната по ивицата на припокриване. За целта се използва специална широка, с формата на паралелепипед, плоска дюза, която се подпъхва между двете платна. Това е споменатата по-горе дюза Steinel 102270901, която се нахлузва върху редуциращата дюза Steinel 102270101.
За заваряване на пластмасови фолиа и мушами може да се използват още: плоската дюза 092719 (70 х10 mm), както и ъгловите плоски дюзи 103928600 и 110037581 (40х20 mm). Последната е подходяща също за ремонтиране на покривни хидроизолационни мушами, битумни керемиди и други сходни материали.
Температурата на въздуха се регулира в диапазона 300–400 °C. Щом платната омекнат в зоната на нагряване и повърхността им започне да се стопява, което става за секунди, те се притискат с валяк от твърда гума или пластмаса, за да се свържат здраво.
Заваряване на пластмасови материали с добавъчен материал
На няколко места дотук стана дума за ремонтиране на изделия от пластмаса чрез заваряване с използване на подходящ добавъчен материал. Същият метод на полифузионно заваряване се прилага и при надлъжно свързване на различни подови покрития от мек или твърд PVC. Така се получават на практика непрекъснати, прахо- и водоплътни покрития. Това се извършва със специална дюза с два канала – през единия се подава струята горещ въздух, а през другия – добавъчния материал във вид на пръчка. Steinel предлага пет модела на такива дюзи, позволяващи работа с пръчки добавъчна пластмаса с диаметър от 3 до 5 mm: 103605200, 011765 и 011840. Дюзата 070915 работи със заваръчни пръчки с диаметър 6 mm. Тези дюзи се използват заедно, нахлузени върху с дюзи с удължен кръгъл накрайник, които в случая служи за преходник. Дюзата 070915 се нахлузва върху редуцираща дюза с диаметър 9 mm.
Дюзите 092214 с диаметър 5 mm и 110037590 с диаметър 10 mm, имат дълъг тръбовиден накрайник с посочения диаметър. Използват се като адаптор за свързване и съвместна работа с комбинирана дюза за заваряване на пластмасови изделия с добавъчен материали. Също така се използват за прецизно „точково”, заваряване с добавъчен материал на трудно достъпни места.
За този метод на заваряване се използват пръчки от различни видове пластмаси –PVC, HDPE, ABS, PP. Освен тях, Ташев-Галвинг предлага и други консумативи за пистолети за горещ въздух като мрежа от неръждаема стомана, използвана предимно при ремонт на превозни средства и специалните заваръчни ленти Multi-Thermoflexx, създадени специално за авторемонти. Те са отличен универсален материал за ремонтиране чрез заваряване на различни части в автомобила, произведени от термопластични пластмаси като PP, PP-EPDM, PE, PC или ABS. Изключение прави пластмасата GFK.
Продуктовата листа на „Ташев-Галвинг“ ООД включва и дюза за челно полифузионно заваряване 072117 https://tashev-galving.com/product/084-SNL-058/dyuza-za-pistolet-za-goresht-vazduh-steinel-tools-diy-za-chelno-zavaryavane-na-plastmasovi-trabi-75-mm на PVC тръби с диаметър 75 mm.
Освен поотделно, „Ташев-Галвинг“ ООД предлага и комплект на Steinel със седемте най-често използвани в практиката видове дюзи. От снимката ясно се вижда кои са те. Комплектът съдържа още шабър с три сменяеми остриета и тесен шпахтел.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.