Избор на тръби и фитинги за сградни водопроводни инсталации
От десетилетия полипропиленовите тръби (PP) тотално изместиха поцинкованите стоманени тръби при изграждането на сградни водопроводни инсталации за студена и топла вода. Причините за това са немалко. Този вид пластмасови тръби на практика не корозират. Те са изключително дълготрайни. Обичайната гаранция на предлаганите към момента тръби е 20 г., а за дълготрайността им се сочат 50 и повече години, и то при екстремни условия – температура на водата 70 °С и налягане 10 bar. Повърхността им е гладка и по нея не се образуват отлагания. По тази причина и нивото на шума от течащата вода е по-ниско. Полипропиленът е около 250 пъти по-лош проводник на топлина в сравнение със стоманата, поради което топлинните загуби при тръбопровод, изпълнен с такива тръби, са многократно по-малки. По тази причина вероятността от образуване на конденз върху външната повърхност на тръбите за студена вода е почти изключена. Въпреки това не бива да се подценява необходимостта от топлоизолация на тръбите за топла вода, която е евтина и много лесно са нахлузва върху тях. Тръбите, които се намират в мазето на малки къщи или вили, също е добре да бъдат топлоизолирани. В помещения, където през зимата температурата за по-продължително може да падне под нулата, трябва да се предвиди и нагревателна система с електрически кабел и термостат за защита на тръбите срещу замръзване на водата.
Изграждането на водопроводни инсталации с полипропиленови тръби и свързващи елементи (фитинги) се извършва многократно по-лесно и бързо. Тръбите се режат със специални ножици с лостов механизъм, благодарение на който тръбата се прерязва гладко и с неголямо усилие чрез дву-трикратно притискане на ръкохватките една към друга. Освен механични ножици, „Ташев-Галвинг“ предлага и акумулаторна ножица за рязане на пластмасови тръби.
При рязането е важно тръбата да легне правилно върху долната челюст на ножицата, за да може острието да я пререже под прав ъгъл. Това се усвоява лесно след няколко пробни рязания. За професионална употреба се използват и тръборези за пластмасови тръби с ролка, които са незаменими при рязане на тръби с голям диаметър (110–168 mm).
За разлика от стоманените тръби, които се съединяват чрез резба и съответните свързващи части (фитинги), полипропиленовите се свързват чрез стопяване (полифузионно заваряване) на материала по контактната повърхност между края на тръбата и фасонната част.
За тази цел се използват специални поялници и накрайници за нагряване на полипропиленовите тръби и фитинги, чието разнообразие от производители, модели, експлоатационни характеристики, приложения и цени е голямо. Тук ще подчертаем само, че предлаганите от „Ташев-Галвинг“ поялници от този вид покриват целия диапазон от потребности за любителски, полупрофесионални и професионални приложения.
При монтиране на тръбите трябва да се има предвид и една друга тяхна особеност – те имат неколкократно, в зависимост от вида им, по-голям коефициент на термично разширяване и свиване в сравнение със стоманените. Поради това, колкото даден участък от тръбопровода е по-дълъг и температурните разлика на протичащата през него вода са по-големи, той ще се удължава или свива със стойности, които може да породят проблем или дори повреда. Ето защо трябва да се работи с по-съвременни типове полипропиленови тръби, които се отличават и със значително по-малък коефициент на термично разширение. Такива са тръбите PP-R, PP-RCT и др., както и техните многопластови разновидности – с алуминиева вложка или стъкловлакнест слой.
За да не възникнат термични напрежения, когато тръбата е монтирана свободно, закрепването й трябва да става така, че да не се пречи на нейното удължаване и свиване. За целта се поставят закрепващи скоби, които позволяват осево преместване на тръбата. При по-големи дължини се поставят и специални компенсаторни елементи, които поемат тези движения. Когато тръбата е плътно замазана под варо-циментова мазилка, се приема, че тя е защитена срещу термичната промяна на дължината. Все пак може да се препоръча върху нея да се поставя топлоизолационен маркуч, който ще й осигурява известна свобода на движение.
„Ташев-Галвинг“предлага богат, внимателно подбран набор от материали и инструменти за изграждане на сградни водопроводни инсталации. Тук ще разгледаме материалите и инструментите, предназначени за инсталации за студена и топла вода в жилищни и обществени сгради.
Тръби за водопроводни инсталации за студена и топла вода
За този вид инсталации „Ташев-Галвинг“ предлага широка гама полипропиленови тръби, производство на фирмите Pestan (Сърбия) и FV Plast (Чехия).
Основаната през 1989 г. фирма Pestan е лидер на Балканите в производството и дистрибуцията на полимерни материали – над 8500 продукта: пластмасови водопроводни тръби за студена и топла вода, канализационни тръби и всевъзможни фитинги за изградени с тях инсталации от полипропилен, полиетилен и PVC. Те се продават в над 80 страни в Европа, САЩ, Латинска Америка, Близкия изток и др. Сградните водопроводни тръби на Pestan носят и наименованието Fluidterm.
Компанията FV Plast е създадена през 1990 г. Тя е специализирана в производството и свързаното с това разработване на висококачествени тръби, фитинги и приспособления за монтаж на тръби за студена и топла вода, за подово и централно отопление и ред други приложения. Продуктите й се продават успешно в Европа, Азия и Африка. FV Plast е най-големият производител на тръби PP-PRC в Централна и Източна Европа.
За изграждане на водопреносни инсталации за студена, топла, както и за двата вида вода, „Ташев-Галвинг“ предлага полипропиленови тръби на посочените две фирми от типа PP-R (полипропиленов произволен съполимер). За разлика от полипропиленовите PP, тръбите PP-R издържат на по-високи температури на водата – до 110 °С, срещу 95 °С при тръбите PP. Тръбите PP-R са по-устойчиви на деформация при високи температури, което ги прави и по-подходящи за използване в системи за гореща вода.
Най-новото, сочено като 4-то поколение тръби PP-R, носи обозначението PP-RCT. Тези тръби се отличават с приблизително 25% по-голяма способност за натоварване и 25% по-висока номинална стойност на налягането в сравнение с PP-R тръби със същата дебелина на стената при еквивалентни работни температури. Това позволява намаляване дебелината на стената, оттук и по-голям светъл отвор на тръбата – съответно 37% по-голяма проходимост и до 37% по-ниско тегло в сравнение с тръбите от PP-R. Подходящи са за инсталации с максимална температура на водата 70 °С.
„Ташев-Галвинг“ предлага и многослойни полипропиленови тръби PP-R. Те имат алуминиева вложка (обозначена в зависимост от производителя: AL, Stabi) или слой от стъкловлакна (Fibre). Тези тръби имат по-малко термично линейно разширение в сравнение с еднослойните тръби (без вложка), по-голяма устойчивост на високи температури и налягане, значително по-дълъг живот. Армираните чрез междинен слой от стъкловлакна тръби са по-ново и предпочитано решение. Те имат със 75–80% по-малко термично линейно разширение и свиване в сравнение с обикновените PP-R тръби. Това е голямо предимство при провеждане на течности с висока температура, улеснява се изграждането на открити тръбопроводи, поради минималното провисване, което не налага компенсиране на линейното разширяване на тръбите и т.н. Тяхно предимство пред тръбите с алуминиева вложка е и това, отпада необходимостта от премахване със специален инструмент на металната вложка преди заваряване. Тяхно съществено предимство е и това че са по-евтини. Експлоатационната дълготрайност на тръба FV Plast FASER (PN20) при температура на водата 20 °С и налягане до 22,8 bar е 100 години. При температура до 70 °С и налягане до 10,2 bar тя е 50 г.
За изграждане на вътрешни водопроводни инсталации „Ташев-Галвинг“ предлага тръби PP-R (AL, Fibre) с диаметър от 16 до 75 mm при дебелини на стената от 2,2 mm до 12,5 mm. Предлагат се тръби PN16 и PN20, които се използват най-често при водопроводни инсталации за студена и топла вода. Те се различават помежду си по дебелината на стената и съответно по работното налягане (при температура на водата 20 °С), за което са предназначени. Тръбите PN 20 имат по-дебела стена, поради което са пригодени за експлоатация при налягане на водата до 20 bar (2,0 MPa). Използват се предимно за топла вода, включително при водно отопление. Тръбите PN 16 са подходящи за студена и топла вода при максимално налягане 16 bar (1,6 MPa).
За битови инсталации най-често се използват тръби с външен диаметър 20, 25, 30 и по-рядко 40 mm, които съответстват на стоманените тръби от миналото с диаметри 1/2", 3/4", 1" и 1 1/2". Видът на материала, изпълнението – еднослойно или многослойно, основните технически и експлоатационни характеристики са отпечатани върху всяка тръба. Обичайно с различно оцветена линия е посочено предназначението на тръбата според температурата на водата – студена, топла, комбинирано.
„Ташев-Галвинг“ предлага и тръби от полиетилен с висока плътност (HDPE). Те са еластични и гъвкави, издръжливи са на хидравличен удар и вибрации, имат звукопоглъщащи свойства и голяма дълготрайност. Използват се за битово, промишлено и селскостопанско водоснабдяване, за тръбопроводи под земята или във вътрешността на сградата. Предлагат се тръби диаметър от 20 mm до 100 mm, производство на Pestan, както и с диаметър 400 mm, на “Капитан Петко Войвода” АД.
За пълнота добавяме, че „Ташев-Галвинг“ предлага и специални напорни тръби от PVC, предназначени за сондажни кладенци с диаметър 114–160 mm, както и тръби от PVC за канализация с диаметри от 20 до 160 mm. За сондажни кладенци се предлагат специални тръби от PVC.
Фитинги
„Ташев-Галвинг“ предлага пълната гама от тръби и фитинги, необходими при изграждане на различни водопроводни, канализационни и водни отоплителни инсталации, изработени от различни видове пластмаса.
Фитингите за водопроводни инсталации, общо над 180 продукта, са произведени от полипропилен PP-R от споменатите вече фирми Pestan и FV Plast. Големината им съответства на диаметрите на предлаганите тръби. Асортиментът им обхваща муфи, колена, тройници, кръстачки, редуктори, капи, спирателни кранове и др.
Има и комбинирани фитинги с впресована месингова втулка с резба (вътрешна или външна) в единия си край. Те са предназначени за създаване на разглобяеми холендрови връзки, включително и за свързване между полипропиленови и стоманени тръби. Колена от този вид се използват за монтиране на кранове и смесителни батерии.
За монтиране на смесителни батерии има специални комплекти за стенен монтаж, които изключително много улесняват работата. Обичайно те представляват розетка с две колена, завършващи с резба, за подаване на топла и студена вода към батерията. Разстоянието помежду им е точно зададено и при монтажа не може да бъде сгрешено. Монтирането на батерията обичайно става метални удължители – муфа-нипел. Те са с хромирана външна повърхност, а краищата им имат вътрешна и външна резба – 1/2” или 3/4”. Завиват се с шестостенен ключ, който влиза във вътрешен отвор със същата форма. Удължителите се произвеждат с дължини през 5 mm – от 10 до 80 mm, като по-дългите се използват, когато се налага изнасяне на батерията по-напред от стената или при по-дълбоко разположени в зида тръби.
Проблемът при монтиране на пресичащи се тръбопроводи се решава лесно и елегантно – чрез използване на специална „прехвърляща“ дъга.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.