Как да изберем акумулаторен такер за пирони

Почти без изключения, такерите от тази група са предназначени за забиване на дълги стоманени пирони, използвани при изграждане на различни, включително носещи, дървени конструкции. Поради характера на работата, обичайно в условията на строителен обект, този вид професионални такери имат акумулаторно захранване, което им осигурява независимост от електрическата мрежа.

В електронния магазин и продуктовата листа на „Ташев-Галвинг“ ООД този вид такери са представени с 28 модела, включени в групата „Акумулаторни такери“. Характерно за тях е, че са предназначени за забиване на пирони с дължини от около 30 до 90 mm. В същата група са включени и 10 модела от класическия тип такери, работещи със скоби и пирончето с дължина до 35 mm, които са разгледани отделно.

Размерите на стоманените пирони, включително наличието на глава при някои от тях, достатъчно ясно говори за тяхното приложение. Този тип такери са мощни акумулаторни електроинструменти, предназначени за бързо, лесно, прецизно и качествено монтиране чрез приковаване с пирони на различни материали от масивна дървесина, плочи от дървесни частици (MOB), дървесновлакнести плочи (MDF) и други строителни материали. В зависимост от дължината на пироните и дълбочината на забиване, осигуряваща необходимата здравина на съединението, по този начин може да се монтират от декоративни летви, включително первазни, гърбове от дървесновлакнести плочи (MDF) на корпусни мебели и други материали, до дебели дъски, бичмета и греди, използвани при строителство и ремонт на покривни конструкции, на дъсчени подови настилки, стенни облицовки, дъсчени обшивки на тавани, както и ред други дърводелски дейности, традиционно извършвани с чук и обикновени стоманени пирони.

За улесняване при избора, представяме накратко такерите за пирони в три групи според максималната дължина на забиваните с тях пирони.

 

Такери, работещи с пирони с дължини 15–57 mm

Тази група включва 7 модела или реално 4 такера, защото Black & Decker BCNG01N и BCNG01D1, както и моделите на Makita – FN001GA201 и Makita FN001GZ,се различават по начина на предлагане – със или без акумулаторна батерия и захранващо устройство.

Makita FN001GA201 (съответно FN001GZ) работи с акумулаторна батерия XGT с напрежение 40 V и капацитет 2 Ah. Има безчетков електродвигател. и е предназначен за забиване на пирони с малка двустранно сплескана глава тип 18GA с диаметър 1,2 mm и дължини 15, 20, 25, 30, 35, 40 mm. Има тристепенно регулиране на силата на удара, респективно, на дълбочината на забиване на пирона. С едно зареждане на батерията се забиват до 5000 пирона.

Такерите Black & Decker BCNG01D1, с батерия и зарядно устройство и Black & Decker BCNG01N, без батерия, се захранват от батерия с напрежение 18 V. Предназначени са за работа с пирони тип 18GA с дължини до 50 mm. Силата на удара при забиване може да се регулира според дължината на пироните и твърдостта на материала, в който се забиват.

DeWALT DCN680N е предназначен за работа с пирони тип 18GA с дължина 15–54 mm и диаметър 1,2 mm. Има безчетков електродвигател, захранван от батерия с напрежение 18 V. Дълбочината на забиване се регулира. Има два работни режима – единичен и сериен, с до 4 пирона в секунда.

Milwaukee M18 FN18GS е професионален такер. Има безчетков електродвигател и се захранва от батерия с напрежение 18 V. Предлага се без батерия и зарядно устройство. Работи с пирони тип 18GA с дължина 16–54 mm и диаметър 1,2 mm. Магазинът му побира до 110 пирона.

 

Такери, работещи с пирони с дължини 60–63 mm

В тази група попадат 5 модела. Двата модела на DeWALT – DCN693P2 и DCN693N са способни да забиват пирони с D-образна глава, диаметър 4 mm и дължини 40–60 mm. Захранват се от батерия с напрежение 18 V и имат безчетков електродвигател. Позволяват прецизна настройка на дълбочината на забиване. DeWALT DCN693P2 се предлага с 2 батерии с напрежение 18 V и капацитет 5 Ah, а DCN693N е без батерия и зарядно устройство. Освен батерията с напрежение 18 V, и двата може да работят и с новата батерия XR FLEXVOLT с напрежение 54 V.

Поредната двойка такери на DeWALT – DCN660P2 и DCN660N, от които първият се доставя с 2 батерии от серията XR с напрежение 18 V и зарядно устройство, а вторият - без батерия и зарядно имат безчетков електродвигател. Работят с пирони тип 16GA, с дължини от 32 до 63 mm. Дълбочината на забиване може да се регулира. Имат два режима на работа – единично и серийно забиване със скорост 4 пирона в секунда.

Такерът HiKOKI NT1865DA работи с пирони тип 16GA с дължини от 32 до 65 mm. Има безчетков електродвигател и се захранва от батерия с напрежение 18 V. С едно зареждане на батерията може да забива до 1200 пирона. Дълбочината на забиване се регулира. Доставя се в куфар с 2 батерии 18 V, 5 Ah и зарядно устройство.

 

Такери, работещи с пирони с дължини 50–90 mm

Групата включва 7 такера.

Моделът на DeWALT – DCN692P2, се захранва от батерия XR с напрежение 18 V и се задвижва от безчетков електродвигател, който му позволява да забива в мека дървесина пирони с дължина до 90 mm и до 63 mm при твърда дървесина. Работи с пирони с D-образна глава SN21 и SN34. Дълбочината на забиване се регулира. Доставя се с 2 батерии, зарядно устройство и куфар.

Същият такер се предлага и във вариант DCN692N – без батерия и зарядно.

Такерът HiKOKI NR1890DBRL е способен да забива пирони с кръгла глава и диаметър 2,9-3, 3 mm и дъжина 50–90 mm. Скоростта на забиване е 1,5–2 пирона в секунда. Работи с батерия с напрежение 18 V, а ударният механизъм се задвижва от безчетков електродвигател. Доставя се без батерия и зарядно устройство и и може да работи с батерии с капацитет 3, 5 и 6 Ah, съответно да забива до 400, 700 и 780 пирона с едно зареждане. Забива пироните поединично или серийно.

Останалите 3 такера от тази група са производство на Milwaukee – M18 FFN-0C и M18 FFN-502C са практически един и същ модел, отново с разлика в окомплектовката. Първият е без батерия и зарядно, а вторият се доставя с 2 батерии 18 V, 5 Ah и зарядно устройство. Третият модел е M18 FFNS-502C. И трите принадлежат към акумулаторната система M18 на Milwaukee, която е най-бързо развиващата се в света система със захранващо напрежение 18 V. Към момента тя включва над 290 електроинструмента, които могат да работят с 9 съвместими литиево-йонни батерии с капацитет от 2 до 12 Ah. Същото се отнася и за ползването на съвместими зарядни устройства. Електродвигателите им са безчеткови. Нещо повече – и трите такера принадлежат към платформата M18 FUEL, което означава, че са предназначени за потребители с най-високи изисквания. Платформата M18 FUEL съчетава три централни иновативни компонента – безчетков електродвигател Powerstate, батерия Redlithium и електронна система за управление Redlink Plus. Чрез оптималната координация на тези три технологии на Milwaukee ползващите ги машини, по думите на компанията, осигуряват най-висока производителност с възможно най-голяма дълготрайност.

И трите модела работят с пирони с диаметър 2,8–3,3 mm и дължини 50–90 mm. С едно зареждане на батерия с капацитет 5 Ah всеки от трите такера може да закове до 700 пирона. Особено подходящи са за сглобяване на дървени рамкови конструкции чрез челно и под ъгъл приковаване на бичметата едно към друго.

 

Акумулаторни чукове

Тази сравнително екзотична подгрупа, съдържа два модела от вида „такер-чук“ за забиване на пирони, при които силата на ръката е заменена от ударен механизъм, захранван от акумулаторна батерия. Тези електроинструменти са предназначени за заковаване на пирони на ограничени, тесни места, където няма място за замахване и коване с обикновен ръчен чук.

HiKOKI NH18DSL, захранван с батерия с изходящо напрежение 18 V, работи с честота 4000 удара в минута. Забива пирони с дължина от 25 до 90 mm. С напълно заредена батерия с капацитет 1,5 Ah може да забие до 300 пирона.

Моделът Milwaukee C12 PN-0 се захранва от батерия с напрежение 12 V. Работи при честота 2700 уд./мин и забива пирони с дължина до 90 mm.

 

 

 

 

 

 

Такери за забиване на стоманени пирони в бетон

В групата „Акумулаторни машини“ са включени и два електромеханични такера, предназначени за забиване на стоманени пирони в бетон или плътни тухли, които са в състояние да пробиват и приковават стоманени детайли, ъглови профили и др. Това са такерите DeWALT DCN890N и DeWALT DCN890P2, които се различават по това, че първият се предлага без батерия и зарядно устройство, докато вторият е комплектуван с 2 батерии 18 V, 5 Ah и зарядно устройство. Такерите могат да забиват пирони с дължина 13–57 mm. Имат два режима на работа: нормален и режим за ускорено забиване (Rapid Cycle).

За забиване на стоманени пирони в бетон „Ташев-Галвинг“ ООД предлага още един вид такер, използващ експлозивна енергия. Това е т.н. газов такер fischer FGC 100. Неговият ударен механизъм се задейства от есксплозивната енергия, отделена в камерата на инструмента, при контролирано възпламеняване на лесно запалим газ. Тя се подава към камерата от сменяем флакон, поставен в тялото на инструмента.

 

 

 

 

 

 

 

 

Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.