Как да изберем дробилка за клони
Всяка градина, особено култивираната и добре поддържана, е непрестанен източник на отпадъци от растителен произход с различна твърдост, чието своевременно отстраняване изисква немалко усилия и често създава проблеми. Източник на такива отпадъци са редовното кастрене на дърветата, премахването на някои от тях или нежеланите леторасти, оформянето на живия плет, премахването на избуяли диви храсталаци, на завършили жизнения си цикъл, най-често едно-двугодишни растения, опадалите от дърветата листа, окосената трева и др. Установено е, че градинска площ от 1000 m2 годишно може да генерира маса от около 125 m3 окосена трева и други растителни отпадъци. Те трябва своевременно да се събират и премахват от градината, защото заемат място, загрозяват и най-вече пречат на нормалното развитие на живите и желани растения. Някои, като наслоената на дебел пласт трева, загниват, отделят миризми и присъствието им в градината става още по-нежелано.
Решението на проблема са специализираните машини – дробилки за клони или познати още като шредери, които не само спомагат за отстраняване на растителните отпадъци, но и нещо повече. Вместо чрез изгаряне в пепел, което не винаги е възможно, а екологично и икономически не е оправдано, те се превръщат в маса, екологично подходяща за подхранване и подобряване на условията за развитие на растенията. Едната възможност е надробените наситно растителни отпадъци да бъдат компостирани, при което се превръщат в биологична тор, съдържаща потребни за развитието на растенията органични и минерални хранителни вещества. Внесен в почвата тя подобрява нейната структура и способността й да изхранва растенията.
Втората възможност е раздробената маса, предимно от клонки и дървесни стъбла, да бъде използвана за мулчиране – разстилане на пласт с дебелина 5–6 cm около стъблата на дървета и други многогодишни растения. Той спомага за подобряване на водния режим на почвата, задържа влагата в нейния повърхностен слой, спомага за намаляване изпарението й през горещите дни. Пластът регулира температурния режим на почвата, като намалява колебанията на денонощната температура – намалява нагряването й през деня, а нощем я предпазва от силно охлаждане. Не на последно място, този пласт стимулира развитието на полезни микроорганизми и червеи в почвата, с което ползите от това обратно връщане на отпадъчната дървесина в градината не се изчерпват.
Казаното дотук става възможно благодарение наличието на специализирана машина – дробилка за растителните отпадъци. Така получената маса има 75% и повече по-малък обем от първоначалния преди нарязването.
Как да изберем подходящата дробилка
Изборът на дробилката зависи основно от обема и вида на преработваната дървесна и друга растителност, както и от вида, който преобладава – твърда, понякога и суха дървесина, каквато са дебелите клоните и стъбла или мека, съставено основно от стъбла на едногодишни растения, листа от дървета, трева, зеленчукови и плодови отпадъци и др. В някои случаи решаващ фактор може да се окаже и нивото на шума, който машината произвежда, когато се използва в райони, където това не е желано.
Според начина на задвижване, силно преобладаващата част, по някои данни до около 90% от дробилките, имат електромотори. Липсата на електрическо захранване, също и необходимостта от свръхмощна дробилка за професионална употреба, дават предимство на машините с бензинов двигател.
Според начина на раздробяване на дървесината, респективно вида и устройството на режещия механизъм, дробилките се делят на две големи групи.
Машини с режещ валяк (вал, фрезер)
Инструментът, който раздробява дървесната и друга растителна маса представлява бавно въртящ се фрезер с надлъжно разположени остро заточени зъби. Честотата на въртене е около 40 об./мин. Подаваните през гърлото на машината растителни материали попадат в тесен процеп, образуван между зъбите на фрезера и насрещна опора, изработена от мек метал. Тя е монтирана шарнирно, което позволява ръчно регулиране на широчината на процепа, от което зависи стъблата да се нарязват на отделни парченца, а не да се „дъвчат“ и да излизат частично прищипани от зъбите.
Характерно за тези дробилки е и това, че при въртенето си фрезерът не само реже, но и придърпва клона или стъблото, докато не бъдат изцяло нарязани на ситни парченца. Дори и когато бъде подаден сноп от множество тънки и заплетени, както и разклонени стъбла, те биват сигурно притеглени и нарязани. В повечето случаи не е необходимо прилагане на допълнително усилие за набутване на рязания материал в отвора на машината. Предимство на този метод на „бавно“ рязане е също, че вероятността парче от материалите да бъде изхвърлено обратно, застрашавайки здравето на работещия, е съвсем минимална. Този вид машини най-често имат кош от полупрозрачна пластмаса, в който се събира нарязаната маса. Системата за закрепване на коша към рамката на машината не позволява неговото изваждане при работеща машина. При липса на поставен кош, захранването на електродвигателя е прекъснато.
Този вид дробилки са по-подходящи при раздробяване на твърда дървесина, включително суха, на клони без листа, както и при рязане на мокра дървесина. Нарязването на клонките на късчета с дължина около 30 mm създава материал, по-подходящ за компостиране. Дължината зависи от разстоянието между зъбите, както и от това, дали материалът е прерязан от първия или следващ зъб.
При задръстване на машината, поради което фрезерът не може да издърпа и нареже подадения сноп от клони, дробилката има режим, при който посоката на въртене се обръща, което улеснява изваждането на материала. Някои машини имат система за автоматична промяна посоката на въртене, когато поради дебел клон от твърда дървесина, въртенето на вала бъде блокирано.
Много съществено предимство на този тип дробилки е ниското ниво на отделяния при работа шум. Затова, често във фирмени материали, те биват наричани и „безшумни“.
Друго предимство на дробилките с цилиндричен фрезер е тяхната компактност, което е предимство при съхраняване. По-малката им височина пък улеснява напъхването на материалите за рязане през отвора на машината.
Характерно за този тип дробилки е, че работят по-бавно, което в някои случаи може да се приеме и като недостатък. Също така, тези дробилки на са подходящи, когато преобладаващата част от растителните отпадъци са трева, листна маса, меки растителни стъбла и други сходни отпадъци. Машината не успява да ги нареже, а ги мачка, може и да се задръсти.
Тези дробилки имат масивен цилиндричен фрезер, изработен от висококачествена стомана, което осигурява дълготрайна работа на машината. Като всеки решещ инструмент обаче, той подлежи на износване, включително и на подмяна, когато това се наложи. Цената му е значително по-висока от цената на сменяемите ножове на втората група дробилки, а и подмяна изисква професионален сервиз.
Машини с бързовъртящ се диск
При втората група от дробилки режещият механизъм представлява бързовъртящ се диск с радиално монтирани към него ножове. В центъра на диска някои имат допълнително един или два ножа с П-образна форма. Обичайната честота на въртене на режещия диск е 2800–3650 об./мин в зависимост от марката и модела. Дискът е поставен под наклон, така че намиращите се върху повърхността му плоски ножове да режат под наклон, а не да удрят перпендикулярно подадените в машината стъбла и клони. Материалът се нарязва на тънки резенчета.
Режещият механизъм е ключов за възможностите на машината, за производителността и качеството на рязане, поради което обичайно е патентно защитен от производителя. По принцип, тези машини са най-подходящи за нарязване наситно на мека растителност. Същевременно, добрият режещ механизъм, респективно добрата дробилка, трябва да могат еднакво или почти еднакво добре да раздробяват както твърди дървесни материали, така и мека растителност. Това ги прави универсални, най-пригодни за типичната домашна градина и производство на материал за мулчиране. Те са и най-продаваните.
Ножовете подлежат на многократно заточване, преди да бъдат подменени с нови. При това те са значително по-евтини от режещия назъбен вал на предната група дробилки. Конструкцията на режещата система е разработена и с оглед намаляване на отделяния по време на работа шум.
Независимо, че дробилките от тази група (с електрическо задвижване) се справят отлично с меки растителни отпадъци, листна маса и окосена трева, според модела те са способни да раздробяват и твърда дървесина – стъбла и клонки, при това с дебелини до 30–35 mm и повече при някои модели.
Характерна за този вид дробилки е голямата, монтирана под наклон дълга фуния, което улеснява подаването на по-големи количества и по-дълги материали. Фуниите са изработени така, че да намаляват разпространяването в околното пространство на шума по време на работа, осигуряват и защита на работещия срещу евентуално изхвърлени обратно парчета от материала. Най-често тези машини нямат кутия за събиране на надробената растителна маса и тя се изхвърля директно върху земята.
Наред с шума по време на рабата, друг техен характерен недостатък е, че режещият им механизъм няма способността да притегля материала. Това трябва да се прави непрестанно на ръка. Те имат и по-голяма склонност към задръстване с материал, което изисква допълнителни усилия и загуба на време за отстраняването на проблема.
Водещите производители се стремят така да развият своята гама електрически дробилки, започвайки от модели с цилиндричен фрезер, подходящи за твърди материали, преминаващи към модели с режещ диск, по принцип подходящи за меки материали и с нарастващи възможности за рязане на твърди материали, до модели от този тип, които еднакво добре се справят и с двата вида растителни отпадъци.
Отделно от тези два вида дробилки с електрическо захранване, които намират най-широко приложение – до около 90%, включително във всички домашни градини и паркове, има още една група – професионалните дробилки, задвижвани с бензинов двигател с вътрешно горене. Те са независими от наличието на електропреносна мрежа, отличават с голяма мощност и производителност, възможност да режат клони и стъбла с дебелина до 90 mm и повече.
Избор на дробилка от „Ташев-Галвинг“
Към момента магазините на „Ташев-Галвинг“ ООД, предлагат палитра от 14 дробилки на водещи производители, които са подбрани така, че почти да обхващат пълната палитра от потребности при различни по вид и големина градини и други нуждаещи се от поддръжка площи, съответно и да удовлетворяват широк кръг потребители ценово.
Дробилките са производство на реномираните STIHL, Bosch, Makita и Hecht. Последната марка е на чешки производител с богат опит в производството на висококачествена градинска техника.
Преобладаващата част от дробилките са с електрическо задвижване, като поравно са представени моделите с цилиндричен фрезер и диск с ножове. Първата група обхваща машини с мощност от 2200 W дo 2800 W. Максималната дебелина на рязане е от 35 mm до 45 mm. Първенци по този показател са моделите Makita UD2500 и Hecht 6280 XL, като вторият е и с най-изгодна цена в групата. Според някои автори недостатък на машините с цилиндричен фрезер е по-голямото им тегло. От справката за продаваните към момента от „Ташев-Галвинг“ машини теглото на тези дробилки е в границите от 23 kg до 31 kg. Средното им тегло е с 3,5 kg по-голямо от моделите с диск с ножове, което едва ли има съществено значение при тяхната експлоатация. Всички имат кошове за събиране на нарязаната маса с обеми от 53 до 67 l.
Машините, работещи с диск с ножове, имат електродвигатели с мощност от 2000 до 3200 W. Способни са да режат твърда дървесина в диапазона от 30 до 45 mm, най-често – 35 mm. Първенецът отново е модел на Hecht – 6284XL.
Тези машини покриват потребностите от малките дворни градини, до значително по-големи по площ градини – с декоративна растителност, тревни площи, също и зеленчукови насаждения.
Към момента „Ташев-Галвинг“ предлага и 3 модела дробилки с бензинови двигатели с професионално приложение, подходяща за целта производителност и максимална дебелина на рязаните материали от 70 до 89 mm. Първенец по дебелина на рязане в групата е моделът Hecht 6421, който има производителност 3 m³ раздробена дървесна маса. Машината тежи 100 kg, поради което гумите й са надуваеми и има теглич за теглене от, примерно, автомобил.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам”.