Как да изберем пневматичен такер
При пневматичните такери „работната сила“ е компресираният под високо налягане въздух. Придърпването на спусъка за задействане на такера не изисква усилие. Отличават се с ниско тегло и компактна форма, което ги прави удобни при работа и по-малко уморяващи. Същевременно необходимостта от компресор, към който такерът е свързан посредством маркуч, поражда известни ограничения в свободата на движение при работа с него.
Опростената конструкция на този вид такери спомага да издържат на високо натоварване и продължителна работа. Поради голямата сила на удара, те са способни да забиват с лекота както дълги скоби, включително с дължина до 50 mm, така и строителни пирони с дължина до 100 mm.
Липсата на електрическо захранване, съответно – на електродвигател и управляваща електроника, прави пневматичните такери безопасни за употреба и във влажна среда. Херметично затворени, те са добре защитени срещу проникване във вътрешността им на прах. Не на последно място, цената на даден пневматичен инструмент в повечето случаи е по-ниска от цената на неговия акумулаторен събрат с близки технически и експлоатационни възможности.
Широкото разпространение на пневматичните такери извън професионалните работилници и производствени цехове, е донякъде ограничено поради необходимостта от осигуряване на източник на въздух с високо налягане и достатъчен дебит. В случая това не е толкова трудно осъществимо, защото по разход на въздух такерите са най-пестеливи сред пневматичните инструменти. Това ги прави подходящи и за домашната работилница. Стига условията да позволяват, особено при наличие на къща с двор и гараж, покупката на неголям въздушен компресор с обем на резервоара 24 l, по-рядко 40 или 50 l, максимално налягане 8–10 bar и съответстващ на консумацията на инструмента изходящ дебит на въздуха, определено си заслужава, включително в ценово отношение. Това открива възможности за използване и на ред други пневматични инструменти, включително за боядисване. От Makita, например, специално подчертават, че такерите Makita AF 353 и AF506 могат да работят и с малък, акумулаторно задвижван, лесно преносим компресор със същата марка.
Пневматичните такери изискват постоянно смазване със специално „тънко” машинно масло – при започване на работа чрез капване на 3–4 капки в отвора за подаване на въздуха и чрез постъпващия въздух по време на работа. Съща така захранващият ги въздух не бива да съдържа водни пари, които образуват конденз, а той, от своя страна, спомага за появата на корозия. Ето защо компресорът трябва има т.нар. въздухоподготвяща пневмогрупа, която включва водоотделител и омаслител (подаващ 3–6 капки масло/min) за пневматични инструменти. Те се продават и отделно.
В електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД групата „Пневматични такери“ включва общо 22 модела – основно на Makita (13), DeWALT, Fervi и Raider с по 2, Einhell, Rapid и шведската фирма Josef Kihlberg по 1.
Изборът на такер е улеснен чрез възможността за селектиране на наличните според марката, необходимото налягане на въздуха, типа и дължина на скобите и пироните, с които те работят, цената и т.н.
Преобладаващата част от такерите работят при максимално налягане на въздуха 8-8,3 bar. Най-ниски изисквания към стойността на налягането, 5–7 bar, имат двата такера Fervi 0587 и Fervi 0586.
При пневматичните такери прави впечатление по-ясно изразената специализация по отношение на приковавания елемент. Само три модела могат да работят едновременно със скоби и пирони – Einhell TC-PN 50, DeWALT DPSB2IN1 и Raider RD-AS02. Само със скоби работят 7 такера, само с пирони – 13.
Дължината на скобите варира в диапазона от 6 до 50 mm, а на пироните – от 6 до 100 mm.
За по-лесно ориентиране при избора на такер от магазините на „Ташев-Галвинг“ ООД, ще извършим кратък преглед на наличните модели по групи, обособени според вида на консуматива. Представените такери са подредени по възходяща ценова градация, което дава допълнителна ориентация за техническите и експлоатационни параметри на дадения инструмент.
Комбинирани (универсални) такери
Това са такери, с които може да се извършват закрепвания както със скоби, така и с къси пирончета. „Ташев-Галвинг“ ООД предлага следните модели:
• Raider RD-AS02 работи със скоби с размери 5,7х1,2 mm и дължини от 16 до 40 mm. Заковава пирончета с дебелина 1 mm и дължини от 15 до 45 mm. Максималното налягане на въздуха е 7 bar. Има регулатор на силата на удара, респективно на дълбочината на забиване в зависимост от дължината на скобата/пирончето и твърдостта на материала.
• Einhell TC-PN 50 работи със скоби с широчина 5,7 mm и дължини от 13 до 40 mm. Също така и с пирончета с дебелина 1–1,2 mm при дължини от 10 до 50 mm. Силата на удара може да се регулира. Максималното налягане на въздуха е 8,3 bar.
• DeWALT DPSB2IN1 е комбиниран пневматичен такер за скоби и пирони. Работи с тесни скоби ТК40 (5,8x1,2 mm) при дължини от 15 до 30 mm. Може да заковава и пирони тип 18GA с дължини 15–40 mm. Максималното налягане на въздуха е 7 bar. В магазина му се побират 100 пирона или скоби.
Освен възможността за работа с двата вида консумативи при посочените дължини, към привлекателните характеристики на тези три такера се добавя и тяхната цена.
Такери за закрепвания със скоби
Тук посочваме само най-съществените технически характеристики, от които зависят възможностите на инструмента и дейностите, за които той е предназначен. Подробната информация е налична в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД.
• Raider RD-AS01 работи със скоби с размери 12,8х1 mm дължини от 6 до 16 mm. Той е добър избор за по-малки по обем дейности. Максималното работно налягане на въздуха е 7 bar. По-голямата широчина на скобата е предимство при закрепване на лесни за прокъсване материали, каквито са полиетилен и други тънки фолиа. Малкото напречно сечение на скобите, правят такера много подходящ и за приковаване на текстилни тапицерски материали. Този модел води в класацията по ниска цена, което е съществено предимство в условията на домашна употреба.
• Fervi 0587 работи със скоби тип 80 (широчина 12,9 mm) и дължини от 6 до 16 mm. Той изисква налягане на въздуха 5–7 bar при разход 85 l/min. Магазинът побира общо 100 скоби. Цената му също е предимство.
• Makita AT638A работи със скоби тип 18 GA с широчина 5,7 mm и дължина 15–38 mm. Максималното въздушно налягане е 8,3 bar. Силата на удара се регулира. Използва се основно при монтиране на ламперия на стени и облицовка на тавани, както и за закрепване на различни текстилни и други материали при тапициране. Магазинът събира 100 скоби. Дългият нос, през който се изстрелват скобите, улеснява приковаването им на труднодостъпни места.
• Makita AT638 работи със същите скоби – тип 18GA, с широчина 5,7 mm и дължина 15–38 mm. Има същото приложение, както и предния модел. Максималното въздушно налягане е 7,8 bar.
• Makita AT2550A е класен инструмент, който се характеризира с висока производителност, издръжливост, ефективност и високо качество. Пригоден е за работа със скоби тип 16GA с широчина 25 mm и дължини от 25 дo 50 mm. Максимално работно налягане на въздуха е 8,5 bar. Силата на удара може да бъде регулирана. Предвидена е защита на обработваната повърхност от надраскване или повреда.
• Makita AT1150A се отличава от AT2550A по широчината на скобите, с които работи – тип 16GA с широчина 11 mm и дължини от 25 до 50 mm.
• В продуктовата листата е включен и такерът Josef Kihlberg 561PN. Той е специализиран за бързо и сигурно затваряне на транспортни опаковки, като кашони например. Работи със скоби JK561-15G, JK561-15K и JK561-18K.
Такери за закрепвания с пирони
Тази група е най-многобройна и като модели – общо 12, и като марки – 6. Групата съдържа такери, способни да забиват от пирончета с дължина 10 mm (Fervi 0586) до пирони с дължина 100 mm (Makita AN960). От пирони със съвсем малка глава до пирони с кръгла глава и диаметър до около 10 mm.
• Fervi 0586 е лек и удобен професионален инструмент с дълъг накрайник, което позволява работа и на труднодостъпни места. Работи с пирони тип 18GA с дължина от 10 до 50 mm. Максималното работно налягане на въздуха е 6–7 bar.
• Makita AF506 е създаден основно за закрепване на декоративни лайстни, подови первазни летви, текстилни и други тапицерски материали. Пригоден е да забива пирони тип 18GA с диаметър 1,2 mm и дължина 15–50 mm. Магазинът му побира 100 пирона. Максималното работно налягане на въздуха е 8,4 bar.
• Makita AF353 има същите сфери на приложение, както и модела AF506. Забива пирони без глава тип 23GA с дължина 15–35 mm, независимо от твърдостта на дървото. Максималното работно налягане на въздуха е 6,9 bar. Пълнителят побира 130 пирона.
• Makita AF601 работи с гвоздеи тип 16GA, с дължина от 25 до 64 mm. Максималното работно налягане на въздуха е 8,3 bar. Пълнителят му побира 100 пирона.
• Makita AF635 е предназначен за забиване на пирони тип 15 GA (1,4x1,8 mm) с дължина от 32 до 64 mm. Работи с максимално налягане на въздуха 8,3 bar. Тялото му е разположено под ъгъл спрямо ръкохватката, което улеснява приковаването на пирони при тесни пространства. Има режим за еднократно и последователно коване, както и за стъпково регулиране на дълбочината kа забиване. Пълнителят му побира до 100 пирона.
• Rapid PN15-50 забива пирони Rapid тип 8 с дължина от 15 до 50 mm. Идеален е за изработка на рамкови конструкции, корпусна мебел, поставяне на первази, паркет, играчки и др.
• DeWALT DPN46RN е от типа такери, които работят с пирони, закрепени във вид на лента, която в навито състояние се поставя в пълнител с цилиндрична форма. Той принадлежи към групата пневматични такери, предназначени за изграждане на покривни конструкции, най-често с покритие от битумни керемиди (шиндли). За тяхното полагане е необходимо предварително да се направи равна и гладка обшивка от дъски, водоустойчив шперплат или плочи от слепени със смола дървесни частици (OSB) с дебелина 18 mm и повече. Обшивката се закрепва чрез приковаване с пирони. Върху нея се полагат битумните керемиди (шиндли), като се закрепват чрез приковаване с поцинковани пирони с широка глава (диаметър 10 mm). Така налягането се разпределя върху по-голяма повърхност и се избягва опасността от прокъсване на материала. Дължината на пироните се съобразява с дебелината и вида на листовете, като при някои от тях, както и в близост до билото и ръбовете, се препоръчва използването на пирони с дължина 30 mm. Те се забиват перпендикулярно на обшивката, така че главите им да прилягат плътно, а не под наклон и да не потъват под повърхността на шиндлите или мушамата. Лист битумна керемида с дължина 100 cm и правоъгълна форма на опашките се приковава с пет пирона – по един над всеки прорез и по един в краищата. За листовете с овална форма на опашките пироните са 6, а при триъгълна и трапецовидна форма – по 4 бр. При по-стръмни скатове и силно ветрово натоварване на всеки от прорезите се поставят по два пирона. Позволихме си това отклонение от чисто техническите характеристики на тази група пневматични такери, защото то откроява изключителната необходимост от такъв инструмент.
Такерът DeWALT DPN46RN кове поцинковани пирони с диаметър 3,05 mm, с диаметър на главата 10,1 mm и дължини от 9 до 45 mm. Освен споменатите приложения, той може да приковава и стоманена ламарина с дебелина до 0,8 mm. Максималното работно налягане на въздуха е 8,3 bar. Силата на удара, респективно дълбочината на забиване, се регулират.
• Makita AN454 e поредният пневматичен такер, създаден предимно за строителство и ремонт на покривни конструкции. Има същото приложение като модела на DeWALT DPN46RN. Работи със стандартните за монтиране на покривни покрития (шиндли) пирони с голяма глава – диаметър 3,05 mm и дължини от 19 до 45 mm. Те са закрепени във вид на лента, която в навито състояние, се поставя в пълнителя с цилиндрична форма. Той побира 120 пирона. Дълбочината на забиване се регулира. Такерът може да забива пироните поединично или в серия. В първия случай това става след плътно притискане на носа (предпазителя) на такера към повърхността и еднократно издърпване на спусъка. Този режим на работа се прилага, когато се цели прецизно забиване на пирона на точно желаното място, включително под определен ъгъл. При втория режим спусъкът се държи в издърпано положение, а последователното забиване на пироните става с неколкократно повдигане и повторно притискане на „носа“ на такера към повърхността. Този метод се прилага в случаите, когато се цели постигане на по-голяма скорост при забиване на пироните, докато прецизността не е от първостепенно значение. Makita AN454 работи при максимално налягане на въздуха 8,3 bar. Носовата част, през която излизат пироните, има масивни вложки от твърдосплавен материал (волфрамов карбид), които осигуряват висока износоустойчивост и дълготрайност. Чрез вграден магнит се гарантира, че и последният в лентата пирон ще бъде забит.
• Makita AN924 e такер, работещ с пирони с кръгла глава. Специализиран е за изграждане на рамкови и други конструкции от дървени строителни материали. Поради по-голямата контактна повърхност на пироните с кръгла глава, съединяването с тях е по-стабилно. Makita AN924 е мощен пневматичен инструмент, позволяващ бързо забиване на пироните и постигане на голяма производителност. Способен е да забива пирони с диаметър 2,9–3,8 mm и дължини от 50 до 90 mm. Пълнителят побира 64–73 пирона. Дълбочината на забиване се регулира. Такерът има два режима на работа: забиване на пироните поединично или в серия. В първия случай това става след плътно притискане на носа (предпазителят) на такера към повърхността и еднократно издърпване на спусъка. При втория режим спусъкът се държи в издърпано положение, а последователното забиване на пироните става с неколкократно повдигане и повторно притискане на такера към повърхността. Работи с максимално налягане на въздуха 8,2 bar.
• Makita AN613 принадлежи към групата такери, чието основно предназначение е изпълнение на облицовки на външни стени на сгради, изпълнявани чрез монтаж на предварително подготвени елементи – дъски от естествена дървесина, а в по-ново време – от екструдирана пластмаса, най-често поливинилхлорид. Извършва се при ново строителство, както и при реконструкция на стари сгради, включително след поставяне на външна топлоизолация. Този такер работи със стоманени пирони с диаметър 2,3–2,5 mm и дължина 38–65 mm. Пълнителят му с цилиндрична фирма побира 200–300 пирона, прикрепени към навита на руло лента. Стените му са прозрачни, което осигурява видимост на съдържанието му. Дълбочината на забиване се регулира на 9 степени според дължината на пироните и твърдостта на материала, към който става закрепването. Такерът има два режима на работа: забиване на пироните поединично или в серия, за което вече стана дума. Makita AN613 е идеален такер за монтиране на фасадни облицовки от фиброцимент и специални дървени панели (термо-дърво, композитно дърво), както и на покривни покрития с фиброциментови плочи или керемиди (шиндли).
• Makita AN943K e мощен пневматичен такер предназначен за забиване на стоманени пирони с диаметър 2,8–3,3 mm и дължини 50–90 mm. Пълнителят побира 60–84 пирона. Силата на забиване, респективно дълбочината, се регулира на 9 степени. И този такер има два режима на работа: забиване на пироните поединично или в серия. Носовата му част е с назъбена повърхност, което осигурява по-сигурно задържане на такера при забиване на пироните. Максималното работно налягане на въздуха е 8,3 bar.
• Makita AN960 с максимална дължина на пироните 100 mm оглавява листата от пневматични такери, които „Ташев-Галвинг“ ООД предлага към момента. Той може да забива пирони с дължина от 57 до 100 mm и диаметър от 2,5 до 3,8 mm. Диаметърът на главата на пироните е от 6,5–7,5 mm. Пълнителят му побира 225–300 пирона, закрепени на лента. Такерът има два режима на работа: забиване на пироните поединично или в серия. При честота на работа 60 пирона за минута той се нуждае от над 280 l/min въздух с налягане 6,89 bar. Такерът се използва за ремонт или направа на покривни покрития, прегради и стени, палета. Има описаната вече възможност за единично или последователно (серийно) забиване на пирони.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.