Как да изберем ръчен механичен такер

Първите такери са създадени в САЩ през двайсетте години на миналия век. Те са били предназначени за приковаване на пирони. Оттук е произлязло наложилото се и у нас популярно наименование на този инструмент – такер, технически жаргон от английската дума Tack, означаваща малко тапицерско пиронче.

В днешно време понятието такер обхваща групи от ръчни механични, електрически с мрежово захранване, акумулаторни и пневматични инструменти. Общото между тях, в зависимост от вида, е предназначението им за закрепване на различни материали чрез приковаване със скоби и пирончета към основи, най-често от дърво, за сглобяване на строителни, покривни и други дървени конструкции чрез приковаване с пирони с дължини, стигащи до около 90 mm, за закрепвания, включително на детайли от стомана, към бетон и други строителни материали, чрез пробиването им и приковаване със специални стоманени пирони, било чрез експлозивно отделена енергия при възпламеняване на газ или чрез електрически задвижван ударен механизъм. Последната група биват наричани и пистолети за коване.

Ето защо групата „Такери“ в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД включва над 830 продукта. От тях 46 се падат на ръчните механични такери, 73 на електрическите, пневматични и газови такери. Разнообразието от консумативи за такери е голямо – около 280, което се дължи на многообразието от такери, част от които ползват собствени на марката, различаващи се по размери, най-вече скоби. С грижа за клиентите си „Ташев-Галвинг“ ООД предлага и обширна гама от резервни части – 440, основно за електрическите и пневматични модели.

Електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД е разработен така, че в максимална сила да улеснява избора на конкретен вид механичен инструмент, машина или консуматив, чрез селектиране според марката, основни технически параметри и възможности, примерно дължина и тип на забиваните пирони и скоби, цена и други.

Сухите цифри и други технически параметри, по които се извършва избора, както и предпочитанието към дадена марка, често пъти са достатъчни за хора от занаята. Огромната част от досегашните и потенциалните клиенти обаче, се нуждаят от допълнителна, лесно разбираема информация, която да ги ориентира към правилния за тях избор.

Според начина си на действие такерите биват:

– Ръчни механични такери, изискващи физически усилия при работа. Те се разделят на такери, чийто ударен механизъм със силна пружина се задейства чрез прилагане на физическо усилие от работещия и такери тип „чук“, при които забиването на скобите става с удар, подобно на коването на пирони с чук. Използват се при забиване на голямо количество скоби за кратко време на места, неизискващи прецизна работа – най-вече при покривни изолации.

– Електрически такери, работещи с електрически ток от мрежата

– Акумулаторни такери

– Пневматични такери.

Други обособени групи такери са:

– Такери за забиване на гвоздеи при изграждане на солидни дървени конструкции. Това е обособена професионална група мощни акумулаторни и пневматични такери, предназначени за забиване на пирони с дължина от 15 до 90 mm.

– Такери за приковаване с гвоздеи, включително на елементи от стомана, към бетон и други строителни материали. От този вид, към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага два вида – т.нар. газови такери и акумулаторни такери с механичен ударен механизъм, задвижвани от електродвигател.

Темата е обширна и обемът от информация е голям. Затова тук, като начало,  ще направим преглед на ръчните механични такери и консумативите за тях, които може да бъдат закупени чрез електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД или при посещение в магазините на фирмата.

 

Ръчни механични такери

Под първоначално утвърдилото се класическо понятие такер, се разбират механични инструменти, които се използват за механично закрепване на различни видове материали чрез приковаването им със стоманени скоби или с пирончета към основа, най-често от дърво. Има и специализирани такери, например за закрепване на кабели. Те намират широко приложение при обзавеждане и поддържане на дома, за благоустройване в градината. Също така и в редица професионални и индустриални дейности – най-вече при производството на тапицирани и корпусни мебели.

В сравнение с приковаването с пирончета, използването на скоби осигурява значително по-здраво, сигурно и трайно закрепване, когато става дума за текстилни материали, естествена и изкуствена кожа, основно при тапициране на мебели, на килимени и други меки подови настилки, на тънки, лесни за пробиване и прокъсване фолия от полиетилен и други пластмаси, на пластмасови мрежи против насекоми, на мрежи от тънка стоманена тел и т.н. Такери се използват също за приковаване на тънки дървесновлакнести плочи (MDF), най-вече за гърбове на корпусни мебели, на облицовъчни плочи от корк, на хидроизолиращи мушами и паронепропускливи фолия, каширани с алуминиево фолио мушами, картони, различни гумени и други уплътнители за врати и прозорци с дървена рамка и т.н. Поради многократно по-голямата си площ, в сравнение с главата на пирончето, скобата притиска силно закрепвания деликатен материал, без да го разкъсва, което би направило закрепването негодно. Със специалните за такер пирончета се приковават декоративни и покриващи, первазни или ъглови, дървени или от MDF (дървесновлакнести плочи със средна плътност) летви. Приковането през лицевата страна при декоративни летви, примерно, става възможно, защото малката главичка на гвоздея потъва изцяло, не стърчи и не задира, почти не се забелязва, поради това и не загрозява.

Посочените материали очертават и основните сфери на приложение на такерите – тапициране и претапициране (лице и гръб) на мебели с дамаска, кожа и други подходящи материали, облицоване на повърхности с декоративни фолиа, изработване и ремонт на корпусни мебели, изпълнение и ремонт на покривни топло- и хидро- и пароизолации, монтиране на стенна ламперия, на дървени обшивки на тавани чрез приковаване на дъските към носещата скара от летви и др.

Както вече стана дума, ръчните механични такери са два вида. Масово разпространеният класически такер има ударен механизъм със силна пружина, която се „натяга“, най-общо казано, чрез притискане на ръкохватката му с ръка, до възпроизвеждане на удара.

При такери тип „чук“, забиването на скобите става с удар, наподобяващ коването на пирони с чук. Използват се при забиване на голямо количество скоби за кратко време на места, неизискващи прецизна работа – най-вече при покривни изолации.

При избора на подходящия такер водеща е сферата на неговото приложение,  извършваните една или повече видове дейности. Определящи са също видът на закрепваните материали и подходящите за това средства – скоби, пирончета или и двете. Също и обемът на извършваната работа и натовареността – времево и физически. Всичко това зависи от сферата на дейности – професионална, полупрофесионална или домашно майсторене, според конкретните условия и изисквания.

„Ташев-Галвинг“ ООД предлага богата палитра от ръчни механични такери.

 

Класически механични такери

Класическите такери имат сходен външен вид, обусловен от тяхната конструкция и начин на работа. В горния край тялото им има леко извита дъгообразна ръкохватка, над която се намира подвижна ръкохватка. При нейното притискане с дланта, докато пръстите са обхванали здраво неподвижната ръкохватка, пружината се натяга до определена граница, при която ударният механизъм се освобождава и с голяма сила забива скобата или пирончето.

Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага общо 33 такера от този вид с марките Novus (12), Stanley (7), Rapid ( 7), DeWalt, Bosch и Topmaster. Предлага се и специализиран инструмент за бързо и лесно премахване на забити скоби без увреждане на повърхността.

В тази група най-силно са представени такерите на Novus, която е утвърдена марка в този пазарен сегмент. „Ташев-Галвинг“ ООД е техен официален дистрибутор и вносител. По групи, модели Novus са разпределени така:

– Професионални: Novus J-51, J-50, J-29 и J-25.

– Универсални: Novus J-17, J-15 и J-13.

– За домашна употреба: Novus J-11.

Най-новото попълнение включва моделите J-51, J-50 и J-25, като първите два се предлагат и във вариант с пластмасово куфарче.

Максималната дължина на скобите, с които работят J-51, J-50, J-29 и J-17 e 14 mm, за останалите модели тя е 10 mm. Такерите J-51, J-50 и J-29 могат да забиват и пирончета с дължина до 16 mm. Тези три модела, плюс модела J-29, имат механизъм за двустепенно регулиране на силата на удара в зависимост от вида на дървесината – твърда или мека.

Част от тях работят и с двата основни типа скоби Novus А/H и D/G, други работят с един от двата. Скобите тип H и G се ползват и от такерите-чук на Novus. Скобите A и H са по-фини, с по-малко напречно сечение, поради което са особено подходящи за закрепване на текстилни материали, тънки метални етикети, картон и дебела хартия, мрежести материали, тънки дървени лайстни и др. Предпочитат се при тъкани, защото не ги разкъсват и повреждат. Скобите D и G имат по-широко напречно сечение, поради което са подходящи за закрепване на полиетиленови и други фолиа, на каширани с алуминиево фолио мушами. При работа с тях вероятността от прокъсване на материала е минимална.

Обръщаме специално внимание на обширната палитра от скоби и пирончета на Novus (108 модела), защото част от тях са подходящи и за такери на други производители като AEG, Wolfcraft, Black & Decker, Bosch, Esco, Ironside, KWB, Lux, Metabo, Milwaukee, Piranha, Rapid, Rocafix, Rocagraf и Stanley/Bostich. Това е посочено в краткото описание на всеки от такерите в електронния магазин.

Специално внимание заслужават и такерите с шведската марка Rapid. Тя също е сред водещите световни производители на ръчни и електрически инструменти за различни видове закрепвания и свързване-предлага механични, електрически и пневматични такери, клещи за занитване със слепи нитови, пистолети за лепене стопяеми лепила и др.

Марката Rapid е силно представена в производството на такери. Предлага модели както за домашна употреба, така и професионални такери, отличаващи се с нарицателното „шведско качество“. Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага 9 модела на механични такери Rapid, от които два са предназначени за работа с хартия – свързване на листове в брошури, опаковки от картон и др. Останалите модели са класически такери. Моделът с най-ниска цена – Rapid R13 Fineline, е отличен, лек и удобен за работа, инструмент за домашна употреба. Работи с фини (с малко напречно сечение) скоби тип 13 с дължина 4–10 mm. За по-напредналите и с по-високи претенции към инструмента домашни майстори е създаден моделът Rapid R44. Той е по-мощен и дълготраен, подходящ е и за честа, интензивна употреба. Има двустепенно регулиране на силата на удара в зависимост от консуматива и твърдостта на дървото. Работи със скоби тип 140 с дължина 6–14 mm.

Моделът Rapid R83 e едно ниво по-високо ниво в професионалната и ценова класация. Освен за домашната работилница, включително за по-напреднали в занаята любители, той е подходящ и за някои по-лесни и леки професионални приложения. Работи със скоби тип 13 и дължини 6–14 mm, както и с пирончета тип 8 с дължина до 15 mm. Трите такера имат здраво и леко тяло, изработено от удароустойчива пластмаса (ABS).

Както подсказва наименованието им, останалите 4 модела – Rapid PRO R33, PRO R34, PRO R28E (за кабели) и PRO R36E (за кабели), са мощни професионални такери, създадени да удовлетворяват и най-високите претенции, включително за прецизна работа. При всички тялото и подложените на износване детайли са изработени от стомана, което гарантира висока износоустойчивост и дълготрайност на инструмента. Благодарение на патентования задвижващ механизъм и възможността за тристепенно регулиране на силата на удара, тези такери позволяват намаляване с 40% на приложеното при работа усилие.

Rapid PRO R33 работи със скоби тип 13 и дължина 6–14 mm. Подходящ е тапициране на мебели, както и за закрепване на  други тежки тъкани, за закрепване на килими, кожа, пластмасова и телена мрежа и други материали.

Rapid PRO R34 работи със скоби тип 140 и дължина 6–14 mm. Предназначението му е за закрепване чрез приковаване със скоби на тънки дървесновлакнести плочи (HDF), на различни материали за топло- и хидроизолация, пароизолизащи мембрани, полиетиленово и други фолия, картон, хартия или други сходни материали.

Моделите PRO R28 и PRO R36 са специализирани професионални инструменти, предназначени за закрепване на кабели с ниско напрежение (под 50 V). Използват U-образни скоби. Rapid PRO R28 работи със скоби тип 28, и дължина 6–11 mm, а PRO R36 със скоби тип 7 и 36 с дължина 10–14 mm.

Марката Stanley също е добре представена със 7 модела с метално или пластмасово тяло такери, способни да забиват скоби с дължина до 14 mm. Те са позиционирани в секторите любителски и универсални такери, като към последните бихме причислили моделите Stanley FatMax TR400 и Stanley FatMax TR75. И двата позволяват двустепенно регулиране на силата на удара, респективно, на дълбочината на забиване  на скобата или гвоздея в зависимост от твърдостта на материала. В зависимост от модела такерите на Stanley работят с консумативи на Novus. Така например, споменатите два модела работят с най-широк набор от консумативи. Моделът Stanley TR400 Fatmax работи със скобите вид А и H (Novus), скоби за закрепване на кабели тип 7 (CT100), гвоздеи тип J (Novus) с глава и гвоздеи тип 9 без глава.

Възможностите на Stanley FatMax TR75 са още по-широки: скоби тип А, H и G (Novus), U-образни кабелни скоби 7 (CT100),  гвоздеи тип J (Novus) и 9 без глава.

Stanley 6-CT-10X е специализиран в закрепване на нисковолтови кабели. Мощността на удара се регулира в зависимост от материала. Такерът работи с U-образни кабелни скоби 7 (CT100) с дължина 11–14 mm.

Реномираната, особено сред професионалистите, марка DeWALT e представена с три „класически“ такера. Два от тях – DWHT0-TR510 и DWHT-TR350 имат здраво тяло от алуминий. DWHT0-TR510 работи с 3 вида скоби тип T50, 1 вид с U-образна форма за приковаване на кабели и 1 вид пирончета тип 18GA. DWHT-TR350 ползва скоби тип A53 и пирончета тип 18GA.

Моделът на DeWALT DWHT-80276 e изработен от армирана със стъкловлакна здрава и устойчива на продължително натоварване пластмаса, поради което тежи само 446 g. Работи със скоби тип& G11 и пирончета тип J.

Такерът на Topmaster е много добро решение за домашната работилница, при това не само поради най-ниската му цена. Тялото му е метално, позволява плавна настройка на силата на удара. Работи със скоби тип 140 и дължина  4–14 mm, скоби за кабел тип 28 и дължина 10–12 mm, с пирончета тип 300 и дължина 10–14 mm.

 

Механични такери-чук

Такерите чук са представени от 10 модела, основно на Novus – 7, на Stanley са 2 и на DeWALT – 1 Вече стана дума – това са такери, с които работата наподобява работата с чук с тази разлика, че скобите се намират в магазин в главата на такера и автоматично се подават преди всяко следващо забиване. С тях се работи лесно и бързо, стига да не се изисква висока точност при забиване на скобите. Използват се най-вече при монтиране на подпокривни хидро- и пароизолационни мушами и фолиа.

 

Скоби и пирончета за механични такери

„Ташев-Галвинг“ ООД предлага около 280 вид скоби и пирончета за класическите механични такери както и за такерите-чук. От тях 110 се падат на марката Novus. Вече стана дума, че освен за нейните такери, част от скобите и пирончетата Novus са подходящи за такери на други производители, които бяха посочени по-горе. Останалата част от тези консумативи се разпределят между такерите с други марки. Намирането им в магазина не е проблем, защото може да бъдат селектирани основно по марка и предназначение.

 

Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.