Как да изберем ръчна пръскачка
Пръскачките за разпръскване под налягане на фино разпрашени водни разтвори, по-рядко и други течности, намират широко приложение. Те са незаменими не само при традиционното им основно приложение – растителната защита, но също така и при редица други дейности. Специализирани за работа с агресивни течности пръскачки намират широко приложение за разпръскване на разтвори с различни миещи или дезинфекциращи химически вещества, използвани за почистване и дезинфекция на помещения и открити терени, в авторемонтните работилници за външно почистване на двигатели и др., при импрегнация на дърво и други материали, за борба с пренасящи болести насекоми и т.н. Има и пръскачки за разпръскване на разтвори, използвани в строителството и строително-ремонтни дейности.
Територията за приложения на пръскачките за растителна защита се разпростира от грижи за стайните растения и няколкото саксии на балкона, през дворната градина с разнообразни декоративни, овощни и зеленчукови насаждения, до промишленото растениевъдство. Тази дейност е неизбежна за земеделието, в овощната или зеленчукова градина, задължителна е при лозята, маслодайните култури и други насаждения. Всички те се нуждаят от редовна и навременна, правилно подбрана и извършена агрохимическа обработка, без която добивите биха били по-ниски, понякога и напълно компрометирани. Занемареното агрохимическо третиране на растенията може да спомогне и за тяхното погиване.
Широкият обхват от приложения, разнообразието от химически препарати, многообразието от растителни видове, обемът на третираните площи, включително и височината на овощните дървета, са причина за създаването на голямото разнообразие от конструктивни решения и модели на пръскачки.
Подобно на повечето останали машини и инструменти, пръскачките също се делят на две големи групи – за домашно приложение, включително за напреднали в градинарството любители и професионални. Това, разбира се, се отразява и на цената им. Според приложението и специализацията им пръскачките биват:
• За растителна защита
• За почистване и дезинфекция
• За строителни и строително-ремонтни дейности.
За всяко от тези приложения „Ташев-Галвинг“ ООД предлага разнообразие от подходящи пръскачки – към момента около 75 модела, преобладаващата част от които са производство на световни лидери. Предлага се и богат асортимент от аксесоари и резервни части за тях.
Според начина на задвижване на помпата, създаваща необходимото въздушно налягане за изтласкване на разтвора, пръскачките биват:
• Ръчни пръскачки, чиято помпа се задвижва с ръка
• Моторни пръскачки с малък бензинов двигател
Тук ще разгледаме предлаганите от „Ташев-Галвинг“ ООД ръчни пръскачки.
Продуктовата листа включва 50 модела с марките Mesto, Marolex, Volpi Originale, Gardena, STIHL, Fervi и TopGarden, като с подбора на производителите „Ташев-Галвинг“ ООД за пореден път доказва стремежа и умението си да работи не само с най-големите, световно утвърдени марки, но и да привлича на българския пазар, като изключителен представител, чуждестранни фирми, тясно специализирани, заемащи лидерска позиция в дадена производствена област. Такива в случая са Mesto и Volpi Originale.
Най-силно представена, с 25 модела, е немската Mesto. Основана през 1919 г., тази над 100-годишна фамилна фирма е тясно специализирана в производството на професионални пръскачки, както и пръскачки, желани от любители градинари с високи претенции към качеството на техниката, с която работят. Производството й се намира изцяло в Германия. Наред с качеството и дълготрайността на своите продукти, фирмата гарантира наличие на резервни части и аксесоари за период от 20 години от датата на продажбата на дадена пръскачка. За високото качество и иновативност на пръскачките на Mesto говори и фактът, че част от тях се произвеждат по поръчка на други фирми, лидери на Европейския и други пазари на градинска техника, които ги продават под собствените си марки.
Полската фирма Marolex, основана през 1987 г., също е тясно специализирана в производството на пръскачки. Доказали качествата си, те се продават успешно в над 50 държави от Европа и света.
Марката Volpi Originale принадлежи на италианската фирма La Davide & Luigi Volpi, основата през 1879 г. именно като производител на гръбни пръскачки. Днес фирмата е утвърден на италианския и редица други пазари производител както на пръскачки, така и на висококачествени инструменти за работа в овощната градина, в лозови и други насаждения. Тя предлага палитра от ръчни електрически и механични инструменти, отговарящи на високите изисквания както за професионална и полупрофесионална употреба, така и за работа в домашната градина.
Gardena и STIHL са европейски лидери в производството на инструменти и машини за работа в градината, а втората и в гората. Fervi е утвърдена италианска марка, която предлага голямо многообразие от машини и инструменти. TopGarden е популярна, утвърдена българска марка с 20-годишно развитие в областта на градинската техника и инструменти.
Електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД силно улеснява ориентирането в многобразието от модели, приложения, експлоатационни и технически характеристики, подпомага при правилния избор на подходящата пръскачка.
Възможностите за селектиране на продуктите са според типа на пръскачката (гръбна или раменна), нейното предназначение, марка и серия, ценови диапазон, материал на резервоара, обем на резервоара, максимално налягане, дължина на разпръскващата тръба и др.
Пръскачките се разпределят в няколко основни групи.
Малки пръскачки
„Ташев-Галвинг“ ООД предлага широка гама от малки пръскачки, чийто резервоар има формата на пластмасова тумбеста бутилка. Чрез винт тя се закрепва плътно към глава, съдържаща помпа с ръкохватка и разпръскваща дюза. Вместимостта на резервоара им е от 1,5 до 2 l. Работят при налягане 2–3 bar.
Според основното им приложение тези пръскачки са разделени на две подгрупи:
• Пръскачки с помпа за растителна защита
• Пръскачки с помпа за почистване
Този вид пръскачки намират широко приложение, както в дома и малката домашна градина за защита и подхранване с течна тор на декоративни и други растения (първата група), така и за различни занаятчийски дейности, включително професионални, с ограничен обем (втората група) – строителни ремонти, почистване, унищожаване на вредители и дезинфекция. Тези пръскачки са евтини, компактни и леки, удобни за работа, заемат минимално място при съхраняване. В много случаи те вършат чудесна работа, когато не се налага разпръскване на големи количества течност. Възможностите им не са за подценяване, защото позволяват разпръскване на течността под налягане до 3 bar.
Гръбни пръскачки
Както подсказва наименованието им, по време на работа, гръбните пръскачки се носят на гръб до изчерпване на разтвора в резервоара. Резервоарът на класическите гръбни пръскачки е изработен от здрава пластмаса така, че да приляга удобно към гърба на работещия. Пръскачката се носи на гръб с помощта на два презраменни ремъци, които разпределят по равно тежестта на пълната с разтвор пръскачка. Някои имат и трети ремък, който обхваща кръста, което придава допълнителна стабилност, като не позволява пръскачката да се премества встрани и клатушка. Задвижването на помпата за поддържане на необходимото налягане на въздуха в резервоара се извършва чрез дълъг лост, разположен отстрани на резервоара.
При някои професионални пръскачки, Mesto, STIHL и др. за осигуряване на максимално удобство при работа, лостът за задействане на помпата може да се поставя от дясната или откъм лявата страна на резервоара, да се измества странично, както и да се удължава или скъсява. Това позволява не само оптимално напасване спрямо ръста на работещия, но се отразява и на големината на силата, която се прилага при помпане.
С изключение на Mesto Stabilus 3541G, чийто резервоар е от неръждаема стомана (използва се за разтвори с киселинност pH 1–9), останалите пръскачки от този вид са изработени от пластмаса. Предлаганите пръскачки имат вместимост на резервоара – от 12 до 20 l. Предназначени са по-продължителна работа и третиране на по-големи площи. Използват се основно за растителна защита.
Към тази група принадлежат и няколко модела на пръскачки с цилиндрична форма на резервоара, които също са пригодени за носени на гръб, непрестанно или кратковременно, с помощна на два презраменни колана. Те са изработени от стомана или неръждаема стомана, което ги прави подходящи за работа с химически агресивни разтвори. Вместимостта на всички е 10 l. Помпата е разположена по оста на цилиндричното тяло, а ръкохватката за задвижване на буталото е от затворен тип, удобна за обхващане с пръстите и оказване на натиск с дланта на ръката.
Пръскачките с тяло от стоманена ламарина са подходящи също за работа с почистващи и дезинфекционни препарати, строителни и други химически агресивни вещества.
Раменни пръскачки
Раменните пръскачки имат резервоар с цилиндрична форма, най-често с резервоар от пластмаса. Част от тях са предназначени за растителна защита, металните са по-подходящи за работа с химически агресивни вещества, използвани за почистване, включително в автосервизи и дезинфекция в промишлеността, селското стопанство за защита на метални основи чрез пръскане с консервиращо ги масло и др.
Има раменни пръскачки за строителни и ремонтни дейности като например нанасяне чрез разпръскване на дълбоко проникващи грундове при подготовка на основата за последващи операции (шпакловки, лепене, хидроизолиране, боядисване и др.), на течни препарати, улесняващи омекването и премахването на стари тапети и други, използвани в строителството. Вместимостта на резервоара при този вид пръскачки е от 3 до 12 l. Това позволява използването им от ограничени по обем дейности по растителна защита или листно наторяване от дома и дворната градина, до споменатите професионални дейности.
Според спецификата и продължителността на извършваните с тях дейности, както и теглото им с разтвор, този вид пръскачки по време на работа може да се носят или пренасят до мястото на работа, окачени чрез ремък през едното рамо. Оттук произлиза и наименованието на групата. Тези пръскачки работят при максимално налягане 3, 4 и 6 bar.
При тези и повечето от останалите пръскачки с цилиндрична форма, ръкохватката на помпата служи не само за напомпване на въздуха, но и за носене на помпата. За целта тя може да се „заключва“, чрез завъртане встрани.
Колесни пръскачки
Тази подгрупа в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД включва три модела колесни пръскачки, които конструктивно се отличават от „раменните пръскачки“, по това че имат две колела и ръкохватка, които силно улеснява пренасянето им без да се налага вдигане и носене на ръка. Изправена в неподвижно положение пръскачките стъпват върху двете колела и П-образна опора, срещуположно закрепена към основата.
Критерии за избор на пръскачка
Освен по своето предназначение, начин на носене, материал на резервоара, за които вече стана дума, при избора на пръскачката е необходимо да се вземат под внимание още няколко фактора, сред които водещи са вместимостта на резервоара и работното налягане.
Вместимост на резервоара
Изборът по този показател зависи от обема на извършваната работа, респективно, големината на третираната с препарати площ. При растителната защита, значение има и вида на насажденията, съответно разходната норма, посочена по-долу. Колкото обемът на пръскачката е по-малък, толкова по-често се налага нейното пълнене с разтвор, т.е. прекъсване на работата и евентуално пренасяне на пръскачката до съда с разтвор и обратно. Същевременно носенето на гръб, примерно, на пръскачка с обем 18–20 l, е сериозното натоварване и не е за всеки. Разумно е също така, да се избира пръскачка с по-голяма вместимост, защото не е задължително тя да се пълни „до горе“. По-големият резервоар се отразява минимално върху теглото на пръскачката и цената, но се запазва възможността, тя да побере и по-голямо количество разтвор, когато това е необходимо.
Производителят обичайно посочва максималното количество разтвор, което резервоара побира, други за максимално ниво долния край на филтъра в отвора. Това е така, защото над течността трябва да остане пространство (възглавница) за въздух под налягане, който изтласква разтвора. При пръскачките с работно налягане до 3 bar обемът на въздушната възглавница е от 30 до 60%. Това трябва да се има също предвид, защото колкото този процент (съотношение) е по-голям, толкова по-продължително време може да се работи без прекъсване за поредното напомпване на въздух. Още един убедителен довод за купуване на пръскачка с по-голяма вместимост.
Избор на пръскачка за растителна защита
• Малките пръскачки с обем на резервоара до 1,5–2 l са леки, повратливи и удобни за работа. Те са подходящи за малки домашни градинки с площ 10–40 m2, за растения с височина до 1,5 m, включително отглеждани на балкони и тераси.
• Пръскачките с обем от 3 до 10 l и максимално налягане 3–4 bar са подходящи за малки до средно големи домашни градини с площ от 10 до около 200 m2. Позволяват използване на удължителни тръби.
• Пръскачките с обем 6–10 l и максимално налягане 6 bar са подходящи за работа в по-големи по площ домашни градини, както и за третиране на дървета и храсти. Предимствата на тази група особено ярко изпъкват при пръскане на височина с използване на необходимите за това удължителни тръби, позволяващи работа от земята.
• Гръбните пръскачки с вместимост 12–20 l и налягане 3 и 6 bar са най-подходящи за обработване на ниско до средно високо растящи култури, най-често разположени в редове, типичен пример са лозовите насаждения. По-големият обем на резервоара побира по-голямо количество разтвор, а задвижването на помпата без прекъсване на работа спомага за поддържане на по-равномерно налягане на струята, съответно по-равномерно разпръскване на течността.
Разходни норми при растителна защита
Необходимото количество на препарата за растителна защита или листно подхранване зависи от множество фактори, поради което може да бъдат посочени само приблизителни стойности в зависимост от вида на насажденията. Ето някои от тях:
• Нискостеблени култури – 0,2–0,3 l/10 m2
• Ниски храсти (рози и др.) – 0,8–1,3 l/10 m2
• Редово разположени храсти, вретеновидни храсти (покрай алеи и огради, примерно) – 0,5–1 l/брой
• По-големи храстовидни дървета – 2 l/ брой
• Поотделно растящи дървета – 3–5 l/брой.
Работно налягане за разпръскване на течността
Преобладаващата част от предлаганите от „Ташев-Галвинг“ ООД ръчни пръскачки имат максимално работно налягане 3 или 6 bar. Изключение правят пръскачките на Marolex, работещи при максимално налягане 3 или 4 bar. Най-масово се използват пръскачките с налягане 3–4 bar, поради което те преобладават в продуктовата листа.
При пръскачките „високо налягане“ – максимално 6 bar, отново преобладават моделите за растителна защита, включително на хербициди за унищожаване на плевели. По-голямото налягане осигурява разпръскване на по-голямо количество течност за единица време. При пръскачките за растителна защита стойността на налягането се свързва и с височината на третираните дървета или храсти. По-голямото налягане позволява пръскане на по-голяма височина от стъпил на земята човек. За тази цел се използват удължители, които позволяват удължаване на разпръскващата тръба и пръскане на височина до около 6 m (при налягане 6 bar). При необходимост от пръскане на по-голяма височина, може да се ползва и двураменна стабилна стълба или подходяща подвижна платформа.
Пръскачки високо налягане (6 bar) се използват също така за разпръскване на кофражни и тънколивни минерални масла, леко алкални (pH≤9) течности от арсенала на строителната химия, миещи препарати. Такива пръскачки се използват също за почистване, включително на превозни средства, за антикорозионна защита, импрегниране на изделия от дърво, дезинфекционна обработка, унищожаване на насекоми и други вредители и т.н.
Еластични уплътнителни елементи
Когато се преценяват качествата и устойчивостта на дадена пръскачка за работа с агресивни и други, увреждащи обикновената гума течности, трябва да се има предвид и материалът, от който са изработени всички уплътнения и пръстени на помпата. Това е отразено и в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД. При пръскачките за растителна защита тези елементи са произведени от материали NBR и FPM. За почистване, дезинфекция, строителство се използват FPM, а за почистване – FPM и EPDM.
Уплътнителните елементи от акрилнитрил-бутадиенов каучук (NBR) са устойчиви на минерални масла и други, увреждащи обикновената гума вещества. Използват се при пръскачки за растителна защита. Подходящи са за разтвори с pH 6–8.
При професионалните пръскачки, предназначени за строителни дейности, за дезинфекциране на помещения, почистване, пръскане на химикали, обработване на бетонни повърхности, пръскане на консервиращо масло за защита на метални основи и др. уплътнителните елементи (пръстени) са изработени от флуорен каучук (FPM), който е устойчив на въздействието на въглеводороди, масла, силни киселини, ароматни и хлорсъдържащи разтворители. В обозначенията си Mesto прави разлика между разтвори, съдържащи киселини (pH 1–9) и масла (pH 1–9).
При два модела на Mesto тези елементи са изработени от EPDM. Mesto Cleaner 3270PE, предназначен за работа с алкални разтвори (pH 7–14) и Cleaner 3275PЕ, създаден за разпръскване на течности съдържащи киселини (pH 1–9). Материалът EPDM (етилен-пропилен-диен каучук) е еластичен, тип синтетичен каучук, който се използва за уплътнителни елементи, работещи в досег с киселинни и алкални разтвори, също и с органични разтворители – алкохоли, ацетон и др.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.