Как се избира саблен трион
Електрическият трион, познат у нас като саблен трион почти изцяло е изместил класическия ръчен трион за дърво и ножовката за метал. Сабленият трион реже несравнимо по-бързо и лесно, като приложеното физическо усилие се свежда почти само до държане на машината. Подобно на всички видове триони, и тук режещият инструмент е трионче, което по-нататък ще наричаме нож, поради утвърдилото се в търговската мрежа българско наименование. Формата и размерите на опашката на ножовете за саблени триони са стандартизирани (S-опашка), което позволява взаимозаменяемост и голям избор на пазара. Благодарение на тяхното многообразие като материал, от който са произведени, и назъбването, със сабления трион може да се режат различни по вид, структура и твърдост материали като масивна дървесина и плочи от дървесни материали, метални профили и тръби, тръби и други изделия от пластмаса, облицовъчни плочи на гипсова или циментова основа, блокове за зидане от газобетон или керамика, керемиди, елементи от стъклопласт и др.
Освен по права линия, със саблен трион може да се реже и по крива линия, включително да се изрязват отвори с по-голям диаметър. Тънкото ножче позволява рязане на места, където друг електроинструмент не би могъл или трудно и половинчато би се справил – например рязане в непосредствена близост до преграда – стоманена тръба или армировъчен прът непосредствено до бетонна плоча или зид. Същото се отнася и при рязане през тясна пролука, какъвто е случаят с винтове или пирони при демонтиране на касата на врата или прозорец. Използването на биметални ножове, например, позволява безпроблемно рязане дъски и греди с набити в тях пирони, каквито изобилстват при използването им за кофраж.
За разлика от рязането с бързо въртящ се карбофлексен диск и ъглошлайфмашина, при рязане с трион материалът не се нагрява силно, което, примерно, може да повреди антикорозионното покритие на даден стоманен профил. Също така, рязането със саблен трион е значително по-безопасно. При него липсва снопът от летящи с голяма скорост нажежени стоманени частички, няма бързо въртящ се диск, чието счупване може да причини сериозни повреди и нараняване на хора. При рязане със саблен трион изобщо или почти не се отделя прах.
С две думи, сабленият трион е универсален, лесен и удобен за работа инструмент с множество приложения. Това му отрежда широко поле за професионална употреба при строителни и ремонтни дейности, като строително дърводелство, изграждане и ремонт на водопроводни и отоплителни инсталации, автотенекеджийство, изграждане на ламаринени конструкции и др.
Същото се отнася и за използването на сабления трион в домашната работилница при дейности, свързани със строителни и ремонтни дейности в къщата, двора и градината. Акумулаторните саблени триони с намалени габарити намират много добър прием и в домашната градината за рязане на клони при оформяне на короната или плододаваща резитба. Те режат прецизно, с гладък и чист срез при минимално нараняване на живото дърво, което способства за бързото зарастване. Градинарските саблени триони са по-безопасни от верижните минитриони със сходно предназначение.
Според начина си на електрозахранване саблените триони се делят на две групи – от електрическата мрежа или със собствена, акумулаторна батерия.Чрез своите магазини, както и чрез партньорската си мрежа в страната, „Ташев-Галвинг“ ООД предлага саблени триони с марките: Bosch, DeWALT, Makita, HiKOKI, Milwaukee, REMS, Black & Decker, Raider, Metabo, Stanley, Caterpillar и Einhell – към момента, общо над 87 модела.
Гамата от саблени триони обхваща широк диапазон от модели – от най-евтин мрежов модел на Raider с мощност 500 W, предназначен за домашна употреба с възможност за рязане на дърво с дебелина до 80 mm до свръхпрофесионални триони REMS, специално предназначени за рязане на стоманени тръби с диаметър до 160 mm, както и за рязане на стоманени профили, на предмети от дърво с дебелина до 250 mm и др.
От тях от електрическата мрежа се захранват 26 модела саблени триони, а останалите – от акумулаторна батерия. Заслужава да се отбележи, че над половината от тях, се предлагат без батерия и зарядно устройство, което означава, че принадлежат на семейство електроинструменти на съответния производител, които работят с една и съща батерия и ползват едни и същи зарядни устройства. Като се има предвид делът на батерията в общата цена на машината и това, че животът и на най-дълготрайните е ограничен във времето, това е съществен фактор при избора на саблен трион.
Критерии за избор на саблен трион
1. Мрежово или акумулаторно захранван саблен трион
Първата стъпка при избора на саблен трион е предпочитанието за неговото захранване с електрически ток – от мрежата или чрез акумулаторна батерия. Технологичното развитие и усъвършенстване на акумулаторните батерии доведе до силно сближаване по мощност на машините от двете групи. Изборът най-вече зависи от това, доколко независимостта от електрическата мрежа е от значение, но също така и от натоварването при работа и най-вече, нейната продължителност. Несъмнено фактор е и цената, защото, особено батериите с голям капацитет (по-продължителна работа) и по-високо напрежение (по-голяма мощност), имат значителен дял в цената на машината. Поради това решаващ фактор може да се окаже покупката на саблен трион без батерия поради възможността да се използват вече налични батерии, подходящи за него.
2. Вид на електродвигателя
Друг съществен фактор при избора на машината е видът на електродвигателя – традиционен, колекторен с четки или безчетков. Предимството несъмнено е на страна на безчетковите. Те са по-къси, съответно и по-леки, практически не се нуждаят от периодично сервизно обслужване. Липсата на искрене намалява загряването на двигателя, по-ниско е и нивото на отделяния при работа шум. Безчетковите електродвигатели имат до около 2 пъти по-дълъг експлоатационен живот. Предимствата им изпъкват още по-ярко при акумулаторно захранваните електроинструменти – поради по-високия КПД, респективно около 25% по-голяма мощност, те изразходват електроенергията значително по-икономично, поради което имат с около 50% по-голяма продължителност на работа с едно зареждане на батерията. Ето защо, особено при акумулаторните машини, безчетковите електродвигатели категорично са за предпочитане.
3. Мощност на електродвигателя
Мощността на електродвигателя в най-голяма степен определя възможността на машината да реже твърди и дебели материали. Затова всеки производител посочва максималната дебелина на рязане на дадения трион за различни материали. При саблените триони с мрежово захранване се посочва мощността на електродвигателя. С приближение може да се каже, че за употреба в домашни условия, е достатъчна мощност между 600 и 1000 W. Така например мрежово захранван любителски саблен трион с мощност 700 W може да реже дървени материали с дебелина до 150 mm и стоманени детайли с дебелина до около 10 mm. При трион с мощност 900 W дебелината при рязане на дърво нараства до около 200 mm, а при стомана – до около 20 mm.
За професионална работа и трудни за рязане материали, примерно дебели дъски и греди, е необходим саблен трион с по-голяма мощност – от около 1100 W и повече. Трион с такава мощност може да реше дърво с дебелина до около 230-300 mm и изделия от мека стомана (профили, тръби) 20-100 mm. Значителната разлика в информацията за допустимата дебелина се дължи на факта, че данните са за модели с различни марки, макар и с еднаква електрическа мощност.
Мощността на електродвигателя е в пряка зависимост с неговите размери и тегло. На свой ред, от теглото на машината силно зависи натоварването на работещия, особено при продължителна работа и неудобно положение. Това също трябва да се има предвид при избора по мощност.
При акумулаторните триони производителите обичайно не посочват мощността на електродвигателя. Напоследък се появиха електроинструменти, за които е посочено съответствие с мощността на аналогичен електроинструмент, с мрежово захранване. При липса на информация за мощността, за възможностите на машината може да се съди по данните на производителя за нейните режещи възможности.
Обичайно сабленият трион има електронна система за управляване на електродвигателя, която осигурява плавното му развъртане, което е необходимо за безударно започване на рязането. Също така тя осигурява поддържане на зададената честота на движение, независимо от моментното натоварване.
4. Честота на движение на ножа
При работа ножът извършва възвратно-постъпателно движение при малък ход – от около 16 до около 32 mm, в зависимост от модела и производителя. Високата производителност на сабления трион се дължи на голямата честота на движение на ножа. Обичайно, тя достига до около 3000 хода/мин. Колкото честотата на движение е по-голяма, толкова скоростта и ефективността на рязане е по-голяма. По-същественото обаче е това, че за различните материали честота на рязане също е различна. По принцип по-меките материали, като дървото например, позволяват бързо рязане при висока честота, докато твърдите материали, примерно метали, се режат при по-ниска честота. Честота зависи и от вида на ножчето за рязане.
Поради това практически всички саблени триони позволяват плавно регулиране на честотата на движение на ножа от 0 до максималната. Има и професионални триони, които имат възможност за предварителен избор на интервала, в чийто обсег честотата на движение да се регулира плавно.
Така например, при сабления трион HiKOKI CR13VEY с мощност 1100 W, честотата на възвратно-постъпателното движение на ножа може да се регулира плавно в зависимост от избрания обхват:
1. Минимален – 0–1200 хода/мин
2. Нисък – 0–1700 хода/мин
3. Среден – 0–2000 хода/мин
4. Висок – 0–2500 хода/мин
5. Максимален – 0–3000 хода/мин.
Възможността за избор на един от петте обхвата позволява по-лесно установяване на оптималния режим на рязане в зависимост от вида, твърдостта и термоустойчивостта на рязания материал. Така например:
• Степен 1 е подходяща за рязане на неръждаема стомана, материали от твърда пластмаса, включително армирана със стъкловлакнеста материя.
• Степен 3 е предназначена за рязане на тръби от мека стомана или чугун, ъглови стоманени профили, изделия от цветни метали – алуминий, мед, месинг.
• Степен 5 е подходяща за рязане на дърво, плочи от гипскартон, изделия от автоклавен лек бетон и др.
• Степента 2 е подходяща за рязане на материали, попадащи в степените 1 и 3, а 4 – за материали, посочени при степените 3 и 5.
5. Махалообразно движение на ножа
При често рязане на дебели дъски и бичмета е желателно сабленият трион да има и махалообразнодвижение на ножа. В някои преводни ръководство то е обозначено като пенделообразно, при други – „орбитално движение“ или „рязане“. При този режим ножът извършва сложно движение. При работния ход в посока към машината триончето се притиска към рязания предмет, което ускорява рязането. При обратния ход то се повдига леко нагоре и така триенето, съответно износването на зъбите му, се намалява. Този режим се използва най-вече при рязане на дървесни материали. При рязане на метали, керамика и други твърди предмети „махаловидното“ движение се изключва.
6. Антивибрационна система
Поради възвратно-постъпателното движение с висока честота на стоманения прът, към който е закрепен ножа, се пораждат вибрации, които се предават на ръцете. Затова наличието на конструктивни решения, намаляващи предаваните на ръцете вибрации, е сериозно предимство, особено при по-продължителна работа. Някои професионални модели имат специална механична антивибрационна система за по-добро балансиране на масата на движещите се детайли така, че породените инерционни сили да се уравновесяват взаимно. Така например, споменатият вече HiKOKI CR13VEY, има активна антивибрационна система UVP. Тя функционира на принципа на взаимното уравновесяване на инерционни сили, които възникват при движение в противоположни посоки на машинни елементи с подбрана маса. В случая инерционните сили, породени при възвратно-постъпателното движение на масивния прът със закрепения към него нож, се уравновесяват от инерционните сили, създавани от две въртящи се в противоположни посоки зъбни колела с подходящо разположени и с необходимата маса противотежести.
За намаляване на нивото на вибрациите, предавани на ръцете, спомага и специалната конструкция на основната и предната ръкохватки с вградени демпфериращи елементи и/или покритие от еластичен материал.
7. Закрепване на ножа
С минимални изключения (напр. някои модели на Bosch, Stanley, REMS и др.) саблените триони, независимо от производителя, ползват стандартизирани ножове с S-образна опашка. Те имат механизъм за неговата лесна и бърза смяна без помощта на допълнителен инструмент.
8. Опора и приставки
Саблените триони имат подвижна опора, която придава стабилност на машината и спомага за по-точното рязане. Чрез нейното преместване се определя и участъкът от ножа, който в момента реже. По този начин се постига равномерно износване на ножа по цялата му дължина.
Някои модели, специализирани за рязане на тръби – най-вече на REMS, имат закрепена в предната им част специална приставка-менгеме, която осигурява сигурна задържане на машината към тръбата, точно и под прав ъгъл рязане.
Някои триони, предназначени за рязане на клони в градината, имат приставка с двойка назъбени „челюсти“, която обхваща сигурно клона и не позволява на машината да се премества встрани. Това позволява сигурна и безопасно рязане с една ръка, докато другата е свободна за придържане на отрязваната част от клона, така че той да не се пречупи, които може да нарани оставащата към дървото част.
Статията е подготвена от сп. "Направи сам".