Критерии при избор на електрическо ренде

Подобно на почти всички видове ръчни механически инструменти, които в рамките на малко повече столетие се сдобиха със своите електрически наследници, ръчните рендета не правят изключение. Първото ръчно електрическо ренде в света е създадено от компанията AEG през 1951 г., през 1958 г. се появява първото електрическо ренде на Makita и т.н. Днес всички водещи световни и на регионално ниво производители на електроинструменти предлагат многообразие от модели, даващо широки възможности за избор – както по марка, технически характеристики и възможности, така и в ценово отношение. Нещо повече, днес сме свидетели и на миграцията им от мрежово към акумулаторно захранване.

След като разгледахме движените на ръка дървени и метални рендета, сега е ред и на електрическите им събратя. Първо на захранваните чрез кабел с мрежово напрежение.

 

Електрически рендета с мрежово захранване

С малки изключения, предимно при профилните ръчни механични рендета или прецизна обработка на дървени изделия, изискваща „ръка да пипне“, електрическите рендета категорично изместиха механичните, особено когато става дума за по-големи обеми работа – рендосване на детайли с по-голяма дължина и повърхност, снемане на по-дебели пластове дървесина за достигане или уеднаквяване на желани размери и т.н. С несравнимо по-висока производителност и минимално натоварване на ръцете в сравнение с механичните, електрическите рендета са подходящи не само за грубо рендосване, но също при завършваща обработка за получаване на равна и гладка повърхност.

Най-общо казано електрическите рендета се използват за рендосване на равни повърхности, за скосяване на ръбове и издълбаване на фалцове с различна дълбочина. Последното зависи от конструкцията на рендето. Рендетата намират широко приложение при изработката на мебели, уникална дограма по поръчка и други изделия от масивна дървесина, при рустикални дървени облицовки на стени и тавани, строително дърводелство и т.н.

Към момента „Ташев-Галвинг“ ООД предлага около 30 модела електрически рендета. Продуктовата листа включва рендета на: Makita, Makita MT, DeWALT, Metabo, HiKOKI, Festool, Bosch, Black&Decker, Caterpillar, Stanley, Raider и Procraft.

Отделните модели са така подбрани, че да удовлетворяват изискванията на трите основни потребителски групи – за домашни майстори, полупрофесионална, в която група попадат и напредналите в занаята любители, и професионална. Между тези групи, особено между първите две, няма и не може да има ясно очертана граница, основаваща се само на основни технически параметри, които при повечето рендета са еднакви или се различават малко. При някои марки, самите производители обозначават кои техни машини са любителски, примерно оцветените в зелено на Bosch и кои професионални – оцветените в синьо на Bosch и Makita. При други, това е посочено в наименованието на модела.

Възможностите за избор са големи и най-същественото – предлаганите рендета носят марките на водещите световни производители, както и на утвърдилата се българска марка Raider.

 

Критерии при избор на ренде

Най-общо казано, електрическото ренде се състои от тяло, което изпълнява ролята и на задна, основна опора, върху която рендето се плъзга при работа; предна подвижна опора; механизъм за регулиране на дебелината на снеманата при един ход стружка; електродвигател, който чрез ремък върти режещия вал; режещ вал, върху който са закрепени ножовете; ножове, обичайно 2 бр.; електроника за управление, примерно плавно развъртане, защита на електродвигателя и други функции; задна и предна ръкохватка.

 

Широчина на рендосване. За преобладаващата част от рендетата, предлагани от „Ташев-Галвинг“ ООД, тя е 82 mm. Изключение правят DeWALT D26500 и Festool EHL 65 EQ-Plus с широчина на рендосване 64 mm, Procraft PE1300 и Makita 1911B със 110 mm. На върха на тази класация са Makita 1806B със 170 mm и Makita KP312S.

 

 

 

Дебелина на стружката. Нейната стойност започва от 0 и може да се настройва до максималната дебелина. Най-често тя е 2–4 mm. При Makita MT M1902 дебелината е 1 mm, при HiKOKI P20ST – 1,5 mm. Професионалните модели позволяват по-прецизно настройване на дебелина на стружката. Така например при двата модела на DeWALT – D26500 и D26500K, HiKOKI P20SF и Makita KP0800 дебелината на стружката се задава през 0,1 mm.

 

Мощност на електродвигателя. От мощността на електродвигателя в голяма степен зависи възможността на машината да отнема стружка с по-голяма дебелина, при това от по-твърда дървесина. Също и нейната производителност, възможността й да работи продължително, при по-голямо натоварване. Теоретично – машините с по-малка мощност са по-подходящи за любителска употреба, по-мощните – за професионална. На практика прeобладаващата част от рендетата имат мощност на електродвигателя в диапазона 620–850 W. Дори и най-евтиният модел – Procraft PE900 има двигател с мощност 900 W. Рендето Raider RDP-EP10S също има мощен електродвигател – 950 W.
По-специално внимание заслужава рендето Procraft PE1300. Двигателят му е с мощност 1300 W, а широчината на рендосване – 110 mm. Най-открояваща го сред останалите е възможността да бъде превръщан в малък настолен абрихт, като се закрепва към стойка. Рендето е добра, лека и лесно преносима, непретенциозна и практична машина, особено подходяща за домашната работилница, за работа на обекти, при изграждане на дървени строителни конструкции и т.н.
С мощност 1050 W се открояват моделите DeWALT D26500K и Makita KP0810. Над тях са двата модела с най-голяма широчина на рендосване – Makita 1806B (1200 W) и Makita KP312S (2100 W).

 

Честота на въртене на вала с ножовете. По принцип колкото честотата на въртене е по-голяма, респективно честотата, с която ножовете се врязват в дървесината, толкова чистотата на обработка, крайната гладкост на повърхността, е по-висока. Обичайната честота на въртене при повечето рендета е 16 000–17 000 об./мин. Bosch PHO 1500 – машина от любителската зелена серия с мощност 550 W, има честота на въртене 19 500 об./мин. Специален интерес заслужава професионалното, от най-висок клас, ренде Festool HL 850 EB-Plus, чиято честота на въртене е 11 000 об./мин.

 

Режещи ножове. Ножовете на рендетата, обичайно по два, разположени срещуположно върху вала, са изработени от бързорежеща инструментална стомана (HSS) или от твърдосплавен материал. Първите са по-евтини, вторите имат значително по-висока износоустойчивост. Има и двустранно заточени ножове, които имат „два живота“. След притъпяване на единия режещ ръб, ножът се обръща и закрепва наново. Ножовете са прецизно заточени, което в съчетание с високата честота на въртене на вала, осигурява гладко рендосана повърхност. Повечето рендета имат двойка ножове, разположени по образуваща права на вала, който е с формата на прав цилиндър. В този случай ножът по цялата си дължина удря повърхността на рендосвания материал. 
Изключение правят рендетата на Festool – EHL 65 EQ-Plus и HL 850 EB-Plus, при които ножът е разположен косо (под ъгъл) спрямо мислената образуващата линия на вала. Поради това той се врязва плавно в материала, последователно по дължината си (изтеглящ се разрез), което подобрява рязането и качеството на рендосаната повърхност. Режещото острие на ножа има специфична форма, наподобяваща леко усукване, поради което той е получил наименованието „спираловиден“. Освен това рендетата на Festool имат само един нож, което, от една страна допълнително спомага за намаляване на шума при работа и второ, съкращава се времето за неговата смяна.

 

Допълнителни функции

Извън най-типичната и, съответно, най-честа употреба за оформяне на дадена дъска, примерно до точно зададени размери на напречното сечение, както и с възможно най-равна и гладка повърхност, рендетата се използват още за:

Издълбаване и рендосване на фалцове. Подобно на дървените профилни рендета, електрическите също имат възможност за издълбаване и оформяне на фалцове, при това с голяма скорост. Широчината на фалца се задава чрез метален водач на рендето, който се води по канта на обработвания предмет. При различните марки и модели рендета има разлики в максималната дълбочина на издълбания чрез рендосване фалц. Причина за това е ограничението, което налага конструкцията на рендето – наличието на ремъчната предавка за въртене на вала, разположена от срещуположната на двигателя страна. Поради това максималната дълбочина на фалца при повечето марки и модели се намира обичайно в диапазона 8–12 mm. Това в голяма част от приложенията е достатъчно, примерно при монтиране на гърба на корпусни мебели. Изключения правят рендето Makita KP0810, с дълбочина на фалца до 25 mm и Festool EHL 65 EQ-Plus с дълбочина 23 mm.
Извън класацията по този показател стои рендето Festool HL 850 EB-Plus при което ограничение при дълбочината на фалца няма. Причината е, че при него режещият вал е лагеруван едностранно, което позволява срещуположният край на вала и ножа да лежат в една вертикална равнина със страничния кант на рендето.

Скосяване на ръбове. Това е друго често срещано приложение на всяко ренде. При електрическите, операцията е допълнително улеснена, като повечето от тях имат един, често и три V-образни канала по продължение на основата си. Те улесняват стабилното водене на машината при извършване на тази операция. При повече от един, всеки от тях има различна дълбочина, при което се получава различно голямо (широко) скосяване.

При част от рендетата посоката на изхвърляне на талаша и стърготините може да се променя – от ляво или от дясно, в зависимост от конкретната работна ситуация. Всички рендета са пригодени за тяхното събиране в торбичка или по-добре, чрез засмукване от промишлена прахосмукачка.

Повечето рендета имат по две ръкохватки, съответно при работа се водят с две ръце. Има и рендета, предназначени за работа с една ръка, каквото е Festool EHL 65 EQ-Plus. С тегло 2,7 kg и компактна конструкция, то е измежду най-леките и тихо работещи рендета

В редица случаи при избора на ренде може да натежи и фактора тегло на машината. Сред първенците по този показател, с тегло 2,5 kg, се откроява HiKOKI P20SF. Несъмнено, с по-леко и с добре балансирано тегло на рендето, се работи по-лесно и удобно, особено при по-продължителна работа.

Желателно е също в задния край на основата на рендето да има подвижен пластмасов палец. При работа той се завърта назад и не пречи. Щом рендосването завърши и машината се повдигне, палецът се завърта обратно. Така, при поставено върху масата ренде, задният му край остава повдигнат и ножовете не докосват повърхността й. Това я предпазва от повреждане.

Палитрата електрически рендета включва и няколко силно открояващи се професионални модели от най-висок клас.

Festool HL 850 EB-Plus. Поради уникалната си конструкция то е единственото, което може да издълбава фалцове без ограничение на дълбочината им. То притежава и също така уникалната възможност стандартният режещ вал да се демонтира с лекота и на негово място да се поставя друг, един измежду три. Всеки от тях, в комплект със специални профилни ножове, е предназначен за придаване чрез рендосване на вълнообразно набраздена декоративна повърхност, характерна за мебели и дървени облицовки в рустикален стил.

 

Makita 1806B е без съмнение ренде, предназначено за работа при най-високи изисквания. С мощност 1200 W и честота на въртене на ножовете 12 000 об./мин, то има широчина на рендосване 170 mm. Удълженото му тяло също е предимство за качествена обработка на детайли с голяма дължина и площ.

 

Makita KP312S има електродвигател 2100 W. Най-впечатляваща при това ренде е широчината на рендосване –  300 mm, което го прави оптимално за обработване на големи повърхности. Поради тези два показателя, рендето би могло да бъде оприличено и като „ръчен абрихт“.

 

Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.