Пътеводител в света на стълбите
Подвижната стълба е измежду задължителния инвентар за всеки дом, за всяка професионална работилница, при всяко строителство и всевъзможни ремонти, извършвани на височина, надхвърляща човешки бой. Нейният избор зависи от начина й на използване и извършваните дейности, а дължината – от височината, на която човек трябва да се повдигне, за да може удобно и най-вече безопасно да извършва дадена работа. Поради това стълбите се делят на две или три основни групи:
- За домашна, често ежедневна употреба, за осигуряване на лесен досег до високо разположени шкафове, библиотечни рафтове, за дребни ремонти, работа в градината и т.н.
- Професионални стълби за строителни и ремонтни дейност, за индустриални и други приложения.
- Някои производители обособяват и трета, междинна група – полупрофесионални стълби, предназначени за по-малко натоварени занаятчийски дейности, както и за по-претенциозни, „напреднали в занаята”, майстори-любители.
Домакинските стълби обичайно са по-ниски, компактни и леки, пригодени са за натоварване до 120 kg, но има и немалко товароносимост до 150 kg. Професионалните стълби са пригодени за натоварване до 150 kg, някои и повече, както и за работа на височина обичайно до 10–12 m.
Според конструкцията си стълбите биват еднораменни, които се опират върху стената или друга стабилна опора, и двураменни – свободно стоящи, стъпили на четирите си крака върху пода или друга стабилна основа. Двураменните могат да бъдат двустранни, т.е. и двете рамена са стълби, или едностранни, при които едното рамо е стълба, а другото служи за опора. Има стълби, съставени от две или три рамена, чиято дължина може да се променя чрез плъзгане на раменете едно спрямо друго и застопоряването им в необходимата позиция.
Дължината на стълбата се избира, желателно с резерв, в зависимост от височината, до която трябва да се достига за удобна и най-вече безопасна работа.
Преобладаващата част от стълбите се изработват от профили от алуминиева сплав. Те са здрави, леки, устойчиви на корозия и механично повреждане. Произведените от стомана стълби имат най-голямо товароподемност, но са по-тежки и податливи на корозия. Поради това са защитени с декоративно и антикорозионно покритие. За домашна употреба традиционно се предлагат и класическите някога дървени стълби, най-често двураменни. Произвеждат се и специални стълби от армиран стъкловлакнест полиестер, който е отличен изолатор, и в него не се индуктира електрически ток. Поради това те се използват за работа при електрически инсталации под напрежение. Тези стълби са най-скъпи.
И по-конкретно. За апартамент в жилищен блок малката двураменна, едностранна или двустранна, с 3–4 стъпала (включително платформата), сгъваема стълба с височина до около 0,9 m (в зависимост от производителя и модела) е достатъчна за лесно достигане до съдържанието на втория ред кухненски шкафове или висока библиотека, при подмяна на лампата в плафон или полилей, за окачване на пердета и др. Предимство на тези стълби е и малкото място, което заемат. Повече възможности за използване в помещения, включително и ремонтни дейности, предоставят домакинските двураменни стълби, които, стъпили на четирите си крака, не се нуждаят от опора.
Ако обаче живеете в къща с двор, вече ви е необходима стълба за работа по фасадата, улуци и ремонт на водосточни тръби, в градината. Най-малкото това може да бъде еднораменна стълба с необходимата дължина. По-добро решения са дву- и трираменните стълби, чиито рамене се плъзгат и застопоряват едно спрямо друго до достигане на максималната дължина. Оптимално решение е многофункционалната трираменна стълба, при която рамената може да се плъзгат едно спрямо друго така, че в разгънато положение стълбата достига пълната си височина. Също така тя може да се разгъне и като двураменна стълба със или без удължено рамо. С такава стълба може безпроблемно да достигате до улуците и до всяка друга точка под стрехите, при необходимост и до покрива. Стълбите са необходими и в градината – за кастрене на клони или бране на плодове от по-високи дървета.
Специално място заемат четирираменните стълби, чиито рамене са шарнирно свързани. Това позволява завъртането им едно спрямо друго и фиксиране в определено положение. Такава стълба може да бъде разгъната като права, сгъната под ъгъл надве тя се превръща в двураменна и може да стъпва на четирите си крака. Разгъната в П-образна форма, тя изпълнява ролята на ниско хоризонтално скеле.
Освен тези, да ги наречем класически тип стълби, има и специализирани, каквито са сгъващите се на хармоника тавански стълби. Монтирана към капака на отвора към тавана, след неговото отваряне стълбата се разгъва докато опре в пода. Елегантно, не заемащо място в помещението решение, осигуряващо удобен и безопасен достъп до таванското помещение.
Стълбите за професионална употреба са с допълнително завишени изисквания по отношение на безопасността при тяхното използване. Те са по-здрави и устойчиви на продължително натоварване и тежки условия на работа. Това се постига чрез повишаване на якостните качества на материала (най-често сплави на алуминий), по-голяма дебелината на носещите рамене и стъпалата. Стремежът е стълбата да бъде максимално стабилна и същевременно максимално олекотена.
Така например характерно за професионалните стълби е усиленото закрепване на стъпалата към раменете на стълбата. При стълбите с професионално изпълнение всеки край на стъпалата е двукратно фиксиран към носещия профил на рамото. В краищата им са оформени два пръстеновидно валцовани вдлъбнати канала, в които плътно влизат ръбовете на двата отвора в стената на рамото. Стърчащият с няколко милиметра край на стъпалото бива огънат встрани и обратно завалцован, при което стената на носещия профил бива двустранно, плътно и силно притисната, както се вижда от снимката. Този метод за закрепване на стъпалата придава допълнителна здравина и устойчивост на стълбата.
При ниските стълби, предимно за домашна употреба, се използват и плоски стъпала, свързани с кухи нитове.
Високите професионални и част от домашните стълби в основата си имат дълга хоризонтална греда, която повишава напречната им стабилност. Раменете на стълбите имат пластмасови обувки (пети) за по-сигурно стъпване и задържане върху пода. Дву- и трираменни стълби имат механизъм за стабилното им задържане в изтеглено положение.
Независимо дали са предназначени за домашно ползване или професионални дейности, водещ критерий при избора на стълба е безопасността при нейното използване. За това има нормативни технически изисквания. Стълбата, включително домашната, е покупка за десетилетия напред. Затова изборът на реномиран производител, дори и при по-висока цена, е инвестиция преди всичко в безопасността, т.е. в сигурността, която стълбата осигурява при работа на високо.
За ориентация при избора може да послужат и критериите, които Съюзът на немските производители на стълби още преди години бе препоръчал при избора на стълба.
1. Според модела и предназначението на пазара се продават стълби от алуминиева сплав, дърво, стомана и пластмаси. Когато става дума за многофункционална дълга стълба, доброто решение е тя да бъде изработена от алуминиева сплав – това я прави възможно най-лека за дължината й. Също така тя е устойчива на корозия.
2. За предпазване от нараняване всички ръбове и ъгли по стълбата трябва да бъдат заоблени и гладки.
3. Стъпалата трябва да имат сравнително по-голямо напречно сечение – минимум 30 mm широчина, а повърхността им да е набраздена по дължина. Така върху тях се стъпва по-удобно и сигурно.
4. Стъпалата трябва да бъдат сигурно и много здраво съединени към раменете на стълбата. При добрите стълби връзката е осъществена чрез удебеляване на стените на стъпалата и подгъване на краищата им чрез пресоване в мястото на съединението. Получава се своеобразен двоен или троен фалц. Съединението между стъпалото и рамото става много здраво и устойчиво. Така произведената стълба е изключително стабилна, без каквато и да било склонност към накланяне или клатушкане. Тези й качества се запазват и след дългогодишна употреба.
5. При стълбите, съставени от две или три плъзгащи се едно спрямо друго рамена, желателно е да се плъзгат по водачи – покрити с износоустойчива пластмаса допирни повърхности. Така изтеглянето и прибирането на стълбата става по-лесно, предотвратява се и износването на раменете вследствие триенето на метал в метал.
6. При добрите многораменни стълби са взети конструктивни мерки срещу преобръщане при изтегляне на рамото до горно крайно положение.
7. Всички допълнителни елементи по стълбата, като куки за окачване например, трябва да бъдат от пресован алуминиев профил или от поцинкована стомана – устойчиви на натоварване и корозия.
8. Стълбата трябва да има неразглобяемо закрепени към раменете ограничители, които да фиксират максималния ъгъл между рамената, когато тя се използва като двураменна стълба. За целта може да се използват здрави колани от силно износоустойчив изкуствен материал, чиито краища са здраво занитени към металните рамена.
9. При трираменните многоцелеви стълби е предимство в допълнение на осигурителните колани да има и по два твърди метални опъвача, свързващи двете рамена.
10. В единия си край дву- или трираменните стълби трябва да имат по-дълга от широчината на стълбата напречна опора с поставени на краищата „обувки“ от специален еластичен и износоустойчив материал, които да намаляват вероятността от подхлъзване. Широката опора увеличава напречната стабилност на стълбата.
11. Останалите долни краища на стълбата също завършват с предпазващи от плъзгане „обувки“. Те трябва винаги да са в изправност, за да бъде стълбата стабилна и сигурна.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам”.