Ръчни лозаро-овощарски ножици

Ръчните ножици са навярно най-разпространеният инструмент за рязане на дървесни клонки и стъбла, независимо дали се грижите за малък двор и домашна градинка или за значително по големи по площ лозе, овощна или с други насаждения градина. Използват се за ежегодна редовна резитба на лозя и овощни дървета, за резитба и оформяне на декоративни храсти и цветя, за премахване на диви храсти, избуяли на неподходящо място леторасти и друга нежелана растителност. Това се прави не само с естетическа цел, но и за осигуряване на по-добри условия за развитие на желаната растителност. При лозята и овошките резитбата се прави преди всичко за повишаване на плодородието, отстраняване на болните и изсъхнали клони. Качествената ножица е необходима при ашладисване на калем и ред други дейности в градината или на полето.

В зависимост от модела и предназначението, универсалните ръчни лозаро-овощарски ножици са подходящи за рязане на стъбла и клони с дебелина до около 25–26 mm. За рязане на клони с по-голяма дебелина, до около 40 mm, се използват ръчни ножици с дълги ръкохватки, които са тема за друг информационен материал.

Има и специализирани ръчни ножици за бране на грозде и други плодове, за рязане на високо разположени клонки, най-често със санитарна цел и др.

Независимо от масовото навлизане на ръчните акумулаторни ножици, ускорено от усъвършенстването и поевтиняването на акумулаторните батерии, в арсенала на домашния или професионален градинар винаги има място за обикновената, лека и удобна за носене ръчна механична ножица, особено, когато се налага инцидентно, понякога и прецизно рязане на труднодостъпно място без повреждане на съседните клонки и т.н.

 

„Ташев-Галвинг“ ООД предлага богат избор от лозаро-овощарски ножици – ръчни и акумулаторни. Той обхваща:

Ръчни механически ножици – 32 модела

Акумулаторни ножици – 24 модела

Акумулаторни овощарски ножици, включително за рязане от земята на високо разположени клони – 8 модела

Пневматична ножица – 1 модел.

 

Тук ще представим ръчните механични лозаро-овощарски ножици.

Основното изискване за всяка качествена и поддържана в добро техническо състояние ножица е да реже по възможност с лекота и отведнъж, с гладък срез при минимално нараняване на растението. Това е важна предпоставка за бързо заздравяване и зарастване на нараненото място. Когато остриетата не прерязват отведнъж и докрай, а „дъвчат“ дървесината, това бави работата и допълнително наранява живото дърво или друго растение. Затова остриетата на челюстите трябва да бъдат остри. При ножиците с разминаване на остриетата, челюстите се движат плътно притиснати едно до друго. За качеството и дълготрайността на ножиците силно влияние оказват използваните материали и производствени технологии, което несъмнено се отразява и върху цената им. Режещите челюсти на професионалните ножици се изработват най-често от високовъглеродна стомана SK-5, хром-молибденова стомана (CrMoV) и др. При част от ножиците те имат тефлоново покритие, което ги предпазва от полепване и отлагане на дървесни сокове.

При ръчните ножици от съществено значение за удобната и по-малко натоварваща работа е формата и покритието на дръжките. Възможността да се ограничава степента на разтваряне на челюстите, респективно на дръжките, също може да улеснява работата, особено при хора с по-малки и несвикнали на физически труд длани.

Теглото на ножицата също трябва да се има предвид, особено при продължителна работа. Наличието на система, заключваща раменете на ножицата при затворено положение, допринася за по-безопасната работа.

Изборът на подходящата ножица зависи от големината на градината, от вида на растителността и коя преобладава – храсти или дървета, сухи или живи (сурови) клони, височината на дърветата, нуждаещи се от редовна резитба, кой ще работи с дадените ножици – мъж или жена, големината на дланта и пръстите. Това са все фактори, които трябва да се взимат под внимание при избора на подходящата ножица според вида на преобладаващата растителност и обема на работата.

Очевидният извод е, че в повечето случаи в арсенала от градински инструменти има място и потребност от повече от един вид ножици.

 

Според начина на срязване ръчните ножиците се делят на две основни групи:

 

Ножици с разминаващи се остриета

В чуждоезичните технически паспорти и специализирана литература, както и в някои техни преводи на български, те са назовавани Bypass, откъдето идва и нашенското байпас. При тази система челюстите са свързани с един болт, който изпълнява ролята на обща ос, около която те се въртят (лост от първи род). Чрез гайката на болта с голяма точност може да се регулира и фиксира разстоянието между остриетата и силата на притискане между тях. Когато силата на притискане е прекалено голяма, остриетата се движат трудно. Ако разстоянието между тях е по-голямо от необходимото, ножиците проявяват склонност да „дъвчат“ и да не срязват изцяло. Двете остриета имат сърповидна форма. Рязането се извършва, като те се движат срещуположно, притиснати едно до друго, а ръбовете им се разминават постепенно. Рязането се извършва от горното, остро заточено острие. Този вид ножици се използват най-често. Те са предназначени за рязане на живи, сурови клонки и стъбла, защото ги нараняват възможно най-малко и те заздравяват бързо. Това се отнася не само за овошките, но и за декоративните растения, каквито са розите, например.

 

 

 

 

 

Ножици с наковалня

Побългареното наименование на този вид ножици произлиза от думата Amboss – на немски наковалня, неподвижна опора. Те са конструирани с цел да режат по-успешно и с по-малко усилие твърди, предимно сухи клони. При тези ножици реже само подвижната челюст докато неподвижната й служи за опора. В крайно долно положение острието на подвижната челюст приляга плътно върху опорния кант на неподвижната. За да не се притъпява острият режещ ръб, опората е изработена от по-мек материал – най-често алуминий. Често опорният кант на неподвижната челюст бива наричан и наковалня, откъдето произлиза и наименованието. При някои модели острието на режещата челюст има дъгообразна форма. Същата форма има и повърхността на „наковалнята“. Има и модели с право острие, съответно с права основа. Този вид ножици имат по-сложен механизъм за движение на челюстите. Докато горното острие прерязва стъблото или клона, долната опорна челюст се завърта съвсем леко около своята ос, толкова, колкото е необходимо в момента на допир, двете да бъдат успоредни една на друга. В крайно положение острието ляга плътно в плитък канал върху канта на опорната челюст. Този вид ножици се използват по-рядко. Както вече стана дума, подходящи са за рязане на сухи, съответно по-твърди клонки и стъбла. При рязане на живи клонки, кората им около среза може да бъде повредена.

 

Продуктовата палитра ръчни лозаро-овощарски ножици, която „Ташев-Галвинг“ ООД предлага, обхваща широк диапазон от модели подбрани така, че да удовлетворяват изисквания, простиращи се от китната домашна градинка до градини и лозя с промишлено предназначение. Иначе казано от ножици за любители градинари, през модели, допадащи повече на непрофесионални градинари, които високо ценят качествения инструмент, до класическите, повече от тях иновативни професионални инструменти, пригодени за продължителна, безотказна и възможно най-малко натоварваща ръката работа.

Затова красноречиво говори и 15-кратната разлика в цената между най-евтината ножица, Volpi Originale Kamikaze KM6418 и най-скъпата, съответно и най-качествена – STIHL Felco F7.

Сред предлаганите от „Ташев-Галвинг“ ООД ръчни ножици преобладават моделите с универсално предназначение, а сред тях – ножиците с разминаващи се остриета, т.е. предназначените за рязане на живи стъбла и клонки.

Предлагат се модели на 10 производителя, сред които се открояват утвърдени лидерите в този пазарен сегмент като: Bahco, Fiskars, Volpi Originale, Gardena, STIHL и др.

Диапазонът от дебелини на рязане варира от 6 mm при модел Bahco PG-05 с изтънени челюсти, позволяващ работа на труднодостъпни места до професионалната ножица Fiskars PB-8-M с максимална дебелина на рязане 26 mm. Близки до нея, с 25 mm дебелина на рязане, са моделите Volpi Originale Kamikaze KM6209, Gardena B/L , STIHL Bypass PG 30 и STIHL Felco F7.

От вида „ножици с наковалня“ са моделите: Volpi Originale Kamikaze KМ13803 и STIHL Amboss PG 25, която е с право острие. В тази група попада и ножицата Verto 15G205, която се отличава със специалния механизъм, спомагащ за допълнително увеличаване силата на рязане.

Интерес, особено за лозарите, представляват ножици като STIHL Bypass PG 20, STIHL Bypass PG 30 и STIHL Felco F7, които освен дървесни стъбла, режат и тънка тел, за което имат специален жлеб.

Разнообразието от ръкохватки по дължина, материал, форма и противоплъзгащо се покритие позволява избор на най-удобната за работа ножица, пасваща на ръката на човека.

С цел осигуряване на максимално удобна работа, моделите Volpi Originale Kamikaze KM10930 и Volpi Kamikaze KM13803 са модулни. Това ще рече, че режещите челюсти и ръкохватките се произвеждат в два размера, обозначени като M (среден) и L (голям). Чрез комбиниране, примерно челюсти с размер M и ръкохватки с дължина M или L и т.н., клиентът разполага с повече възможности за избор. В зависимост от големината на ръката може да избере по-малък или по-голям размер (дължина) на ръкохватките, съответно M или L. Размерът на челюстите се отразява на максималния диаметър на рязане.

STIHL Felco F7 е професионална ножица, пригодена за левичари. Специално внимание заслужава необичайната конструкция на долната й ръкохватка. При събиране на двете ръкохватки, тя се завърта около оста си под натиска на пръстите. Така тя постепенно се измества към основата на пръстите, плътно до дланта. Благодарение на това придвижване, усилието при рязане се намалява с около 35% в сравнение със стандартна ножица. С толкова се увеличава и максималното усилие, което човек е способен да приложи при необходимост. Поради това този и останалите модели с въртяща се ръкохватка се препоръчват при продължителна работа. Тяхно допълнително предимство е по-малко триене на кожата, което намалява вероятността от появяване на мехури.

Ножицата Verto 15G205 има тресчотен (храпов) механизъм, чрез който долната, подвижна ръкохватка задвижва като завърта около оста й режещата челюст (лост от I род). Той спомага за значително намаляване на усилието, необходимо за срязване. То може се извършва на няколко етапа със захващане на свободния край на лостовия механизъм в няколко изреза в опашката на режещата челюст, като по този начин се променя дължината на рамото.

В случай на невъзможност срязването да стане от раз, подвижната дръжка се отпуска и връща в изходно положение (режещата челюст остава в дървото). Така, след неколкократно притискане на дръжките (2–3 пъти), режещата челюст прониква все по-дълбоко докато клонът бива прерязан. Такъв механизъм (PowerPlus) се използва и при ножици на Gardena, например Gardena Comfort SmartCut.

Гамата ръчни лозаро-овощарски ножици обхваща модели с дължина от 180 до 220 mm, като преобладават моделите с дължина 210 mm.

В отделна подгрупа може да бъдат поставени ножиците с дълги прави остриета, предназначени за бране на грозде и други плодове, за рязане на цветя, зеленчуци и други растения с тънки и меки стъбла. Такива са моделите Bellota 3629INOX и Bahco P128-19-BULK30 с максимална дебелина на рязане 5 mm първата и 6 mm втората.

За отбелязване е също, че част от професионалните ножици имат сменяеми режещи челюсти, което улеснява заточването им, прави възможна и подмяната при силно износване.

„Ташев-Галвинг“ ООД предлага резервни остриета (режещи челюсти) за над дузина модели на Fiskars.

 

Статията е подготвена от сп. „Направи сам”.