Как да изберем акумулаторен ръчен циркуляр

За разлика от електрическите рендета, при които моделите с мрежово захранване значително преобладават в сравнение с акумулаторните, при ръчните циркулярни триони, съотношението е обратното. Броят на акумулаторните циркулярни триони, предлагани на пазара, наближава да надхвърли два пъти захранваните чрез кабел от електрическия контакт. Това отчетливо се вижда и в електронния магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД. Категорията Акумулаторни ръчни циркуляри обхваща общо 107 модела, като преобладаващата част от тях са типични ръчни циркулярни триони за рязане на изделия от масивна дървесина и плочи от дървесни материали. Предназначението и възможностите им за рязане, тяхната конструкция, с изключение на захранващата батерия и свързаното с нея електронно управление, почти не се различават от ръчните циркулярни триони, захранвани от електрическата мрежа. Няма разлики и в начина на работа с тях, с изключение на ограниченото време за работа до изчерпване на заряда на батерията, което изисква оптимално подбрана според капацитета си батерия, както и, евентуално, наличието на резервна.

При внимателния преглед, модел по модел, на продуктовата листа на „Ташев-Галвинг“ ООД, прави впечатление засиленото присъствие на машини, предназначени за рязане на метални, предимно стоманени профили и листове ламарина, на изделия от керамика и сродни материали. Има и комбинирани триони, режещи както дърво и дървесни материали, също пластмаси, цветни метали и др.

 

 

Циркулярни триони за дърво и дървесни материали

Класически и „потапящи се“ циркулярни триони

Според конструкцията си и начина на врязване в материала, подобно на мрежовите циркулярни триони, акумулаторните също се делят на две групи. При преобладаващата част от тях рязането се извършва от кант до срещуположния му кант. Режещият циркулярен диск се намира в защитен кожух, съставен от неподвижен и подвижен предпазител с пружина, която го държи в затворено положение. При започване на рязането челният край на подвижния предпазител опира в канта на детайла. Постепенно той бива завъртян назад докато мине над рязания материали и започне да се плъзга върху повърхността му. Дълбочината на рязане се задава според дебелината на рязания материал, което не изисква висока точност, а и самата конструкция на този тип триони не го позволява. Затова и скалата за настройване, обичайно е разграфена през 5 mm. Заслужава да се отбележи още, че при рязане на ламинирани плочи с такъв трион, те се поставят с лицевата страна отдолу. Дълбочината на рязане на машината би трябвало се регулира така, че зъбите на диска да стърчат под повърхността на плочата на разстояние около 5 mm. Така се постига оптимален ъгъл, под който зъбите удрят рязания материал, за да се получи гладък, а не нащърбен ръб.

Втората група циркулярни триони, познати като „потапящи се“, позволяват рязането да започва не само от канта, но и от всяко друго място – там, където е поставен триона. С натиск върху ръкохватката двигателният блок се премества надолу, като циркулярният диск се врязва в материала докато го пререже. След това рязането продължава чрез постъпателно движение на триона. Най-ценното качество на този вид циркулярни триони е възможността им да изрязват отвори с правоъгълна форма, примерно за монтиране на кухненски умивалник. Другото голяма предимство е способността им да режат с голяма предварително зададена точност, до 1 mm – по местоположение, дълбочина, начало и дължина на среза. Рязането може да се извършва под прав ъгъл на диска спрямо повърхността на рязания предмет или под страничен наклон, също съвсем точно.

При този вид триони циркулярният диск е поместен изцяло в защитния кожух. Тялото на триона няма подвижен предпазител и е закрепено стабилно към основата на машината. Конструкцията на този вид триони позволява не само прецизно регулиране и точност на рязане, но също, което е особено важно, допринася за повишаване на безопасността при работа. Вероятността от неволно съприкосновение с въртящия се диск е практически нулева.

Като недостатък на този вид циркулярни триони единствено може да бъде посочена по-високата им цена.

Поради начина на врязване на циркулярния диск чрез „потъване“ в материала, което вероятно е и по-правилното наименование, този вид циркулярни триони са познати у нас под наложилото се „потапящи се“. Към тази група циркулярни триони принадлежат HiKOKI C3606DPA, Makita SP001GZ03, Makita DSP600Z и Milwaukee M18FPS55.

 

Кой от двата вида циркулярни триони да изберем?

Когато става дума за надлъжно и напречно рязане на дъски и бичмета, като и на плочи от дървесни материали, без да е необходима точност до милиметър, примерно за целите на строителното дърводелство, класическият тип циркулярни триони са напълно достатъчни. Всеки от тях има водач за водене на машината при рязане, паралелно на канта. Изборът е голям, при това не само по основните параметри – диаметър на диска, максимална дълбочина на рязане и мощност, но и според конструктивното изпълнение на машината. От тяхната съвкупност зависи дали дадена машина е любителска, полупрофесионална или професионална от висок клас. За постигане на максимална точност при рязане на детайли, които ще се сглобяват едни с други, примерно за изработване на мебели, мебелните плочи се разкрояват като циркулярният трион се движи по предварително точно закрепена със стеги водеща шина. За своите професионалните циркулярни триони производителите обичайно предлагат и водеща шини, предназначени за работа с дадена машина. Някои производители предлагат модели, които са специално пригодени да работят с по-широко разпространени шини на други марки. Такъв например е циркулярът HiKOKI C1806DUM.

За прецизно рязане, предимно на барплотове и други видове плочи при изработката на мебели, както и за изрязване на споменатите правоъгълни отвори, изборът клони или направо се пада на „потапящите се“. А прецизното рязане, по правило изисква и работа с подходяща водеща шина.

 

Циркулярни триони за рязане на метали и с комбинирано приложение

Наред с класическите акумулаторни циркулярни триони, „Ташев-Галвинг“ ООД предлага и редица триони, предназначени за рязане на керамика, метали и други материали. Също и универсални машини, режещи както дърво и изделия от дървесни материали, така и пластмаси, цветни метали и др.

Необходимо е да се обърне внимание, че за разлика от ъглошлайфмашините, които режат с карбофлексна шайба предимно стоманени профили и тръби – процес свързан с обилен искрящ поток от нажежени частички и силно нагряване на материала в зоната на рязане, циркулярните трионите режат с циркулярен диск с твърдосплавни зъби. Използват се за рязане на тънкостенни профили и тръби от стомана, включително неръждаема, на цветни метали, пластмаси и др. Най-отчетливо предимствата на този метод на рязане се изявяват при рязане на листови материали, метални решетки, сандвичеви (многослойни) панели за изграждане на големи халета и други строителни конструкции, на кабелни канали и т.н. Циркулярните дискове режат бързо, точно и чисто, без да се образуват остри „мустаци“ по ръбовете. Въпреки липсата на охлаждане с течност, мястото на рязане почти не се загрява. Количеството на отделените стружки е значително по-малко.

DeWALT DCS373NT е ръчен акумулаторен циркулярен трион, специално проектиран за рязане на метални изделия от стомана и алуминий (профили и листове), мед (тръби и листове), също и неръждаема стомана с дебелина до 3 mm. Режещият диск е с твърдосплавни зъби (волфрамов карбид).

Моделът на HiKOKI CD3605DA също е предназначен за рязане на метали (профили с дебелина до 42 mm), като е особено ефективен при рязане на ламарина.

HiKOKI CD3605DB е поредният циркулярен трион за „студено рязане“ на метали, при което не се отделят искри и детайла не се нагрява. Използва се при рязане на решетки, монтажни шини, тръби, както и на строителни сандвич-панели.

Milwaukee M18 FMCS66 и Milwaukee M18 FMCS работят с батерия с напрежение 18 V. Предназначни са за сухо (студено) рязане на метални изделия с максимална дълбочина на рязане до 66 mm първият и до 57 mm – вторият. По данни на производителя мощността на Milwaukee M18 FMCS66 е еквивалентна на захранван от мрежата циркулярен трион с мощност 1800 W.

DeWALT DCS512NT с диаметър на диска 140 mm е представител на комбинираните универсални,триони, способни освен изделия от масивна дървесина, плочи шперплат, ПДЧ, OSB и MDF плочи, да режат също пластмаса, цветни метали и други материали.

Bosch GKS 12V-26 с диаметър 85 mm реже дърво, метал и пластмаси.

За рязане на керамични плочи и други сходни по вид материали са предназначени циркулярните триони DeWALT DCS438E2T и DeWALT DCS438N, като разликата между тях е в окомплектовката. Първият се предлага с две батерии 18 V и капацитет 2 Ah, плюс зарядно устройство, вторият – без тях. Това е малка и удобни за работа с една ръка ъглошлайфмашина, работещи с карбофлексни дискове за рязане на стомана или керамика. Дискът с диаметър 76 mm може да реже материали с максимална дебелина 22 mm. Честотата на въртене на диска е 20 000 об./мин.

Makita CC301DZ е специализиран за сухо и мокро рязане на стъкло и керамика. Към машината е закрепен съд за вода, което наред с акумулаторната батерия, й осигурява още една степен на независимост при работа – от водопроводната мрежа.

Makita DCC500Z e предназначен за сухо рязане с диамантен диск на тухли, керамични и бетонни керемиди, и бетон при дебелина (дълбочина) до 40 mm. След закрепване към него на специална приставка на Makita, той може да реже и в режим с охлаждане на диска с вода.

 

Мощност и продължителност на работа с едно зареждане на батерията

Ключови за всеки акумулаторно захранван инструмент са мощността, респективно дълбочината на рязане и продължителността на непрекъсната работа, които може да му осигури батерията. Това зависи от нейното изходящо напрежение и капацитет. При избора на батерия също трябва да се има предвид времето за нейното зареждане. Продължителността на работа до изчерпване на батерията силно зависи от разхода на електроенергия поради натоварването на електродвигателя в резултат на съпротивлението, което материалът оказва при рязане. Поради множеството фактори, които оказват влияние върху продължителността на работа с едно зареждане на батерията, производителите обичайно избягват да сочат конкретни данни.

Има и изключения. Така например, за своя акумулаторен циркулярен трион Milwaukee M18 FPS55-552P, захранван с батерия с напрежение 18 V и капацитет 5,5 Ah, производителят подчертава, че той не се различава по скорост на рязане от мрежовия си двойник. С едно зареждане на батерията той може да среже плочи от шперплат с дебелина 18 mm при обща дължина на рязане до 45 m. Посочваме тази по-конкретна информация за ориентация в производствените възможности на тази и сходни с нея машини.

Големият брой, предлагани на пазара акумулаторни циркулярни триони, недвусмислено говори за тяхното силно нараснало през последните години приложение, респективно и търсене. Това е така, защото към днешна дата те вече не отстъпват на мрежовите по техническите си възможности за дейностите, за които са предназначени. Поради това качеството „автономност“ излиза на преден план и акумулаторните все по-успешно и бързо, заменят мрежовите триони.

Традиционно „Ташев-Галвинг“ ООД се стреми да предлага възможно най-богат избор на акумулаторни циркулярни триони, при това от производители, сред които се открояват имената на водещи световни лидери, с които българската компания си партнира от десетилетия, а за някои, тя е и официален дистрибутор за страната. В настоящия момент такива са DeWALT (37 модела), Makita (35), Milwaukee (11), HiKOKI (9), Bosch (6), Stanley (3), Metabo (1) и др.

По своята конструкция, приложения и възможности акумулаторните циркулярни триони почти не се отличават от мрежовите си аналози. Подобно на тях, при избора трябва да се имат предвид не само класическите технически характеристики като електрическа мощност, диаметър на диска и дебелина на рязане, честота на въртенето на циркулярния диск, възможностите за нейното плавно регулиране и др. Качествата на машината зависят също и от нейната изработка, материала и стабилността на основата и закрепването на тялото на машината към нея, възможността за точно задаване и фиксиране на параметрите като дълбочина и наклон при рязане, плавното развъртане на диска и електронната спирачка, която бързо да преустановява неговото въртене след изключване на захранването.

Как да се ориентираме в многообразието от производители и модели, от конструктивни, технически и производствени характеристики и други специфични особености, както и цени?

Тази, иначе нелесна задача, в голяма степен е улеснена в електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД, чрез множество възможности за филтриране на обемистата информация по отношение на производителя и марката, серията и модела, напрежението и капацитета на батериите, диаметъра на циркулярния диск, респективно максималната дебелина на рязане и др. параметри. Съществен фактор е и мястото на една или друга машина в ценовата стълбица. Тя е в диапазона от 129 лв. (Raider RDP-SCS20, без батерия) до 2394 лв. (Makita HS011GT201 с 2 батерии и зарядно устройство). Този модел на Makita, работещ с батерия с напрежение 40 V и капацитет 5 Ah, е и шампион по дебелина на рязане – 101 mm.

 

Критерии за избор на акумулаторен циркулярен трион

Определящ критерий при избора на всеки електроинструмент и в частност, акумулаторните ръчни циркулярни триони, е видът на материалите, които ще бъдат рязани с него. Също така, какъв е преобладаващия вид и характер на работата, което би насочило интереса към трион с универсални възможности или тясно специализирана машина, примерно за рязане на метали. Фактор от съществено значение е и желаната точност при рязане. Съвкупността от тези и други изисквания и фактори, определя класа на машината – любителска, полупрофесионална или професионална.

 

Съчетано използване на батериите

Въпреки тенденцията към поевтиняване на батериите, значителна част от цената на дадена машина се пада именно на тях. Факт е и тенденцията за непрестанно нарастване на тяхната експлоатационна дълготрайност. Въпреки това всяка батерия си остава консуматив с пределна дълготрайност. Така например за някои професионални машини може да се каже, че комплектът от две батерии с изходящо напрежение 18 V и зарядно устройство струва колкото самата машина.

Ето защо оптималното решение е всички акумулаторни електроинструменти в дадена работилница – професионална или любителска, да работят с една, две или малко на брой взаимно заменяеми батерии, които ползват едни и същи зарядни устройства.

С грижа към клиентите си всички водещи световни производители, както и регионални лидери със собствени марки, са създали и непрестанно обогатяват обширни семейства от разнообразни електроинструменти, които работят с напълно взаимозаменяеми батерии с дадено изходящо напрежение, които се различават по капацитета си. Ето защо, особено за клиенти, които вече притежават акумулаторни електроинструменти, изборът на марката в голяма степен е предопределен от вече наличните закупени машини. Особено ако те, или преобладаващата част, са от една и съща марка. При покупката още на първата акумулаторна машина за работилницата, трябва да се мисли стратегически и дългосрочно при избора на марката и нейното „акумулаторно“ семейство.

Обичайната практика на водещите производители и притежатели на утвърдени марки е акумулаторните електроинструменти да се предлагат и във вариант без батерия и зарядно устройство. В конкретния случай, 75 от акумулаторните циркулярни триони, предлагани от „Ташев-Галвинг“ ООД, са без батерия и зарядно устройство. Някои от тях се предлагат и в двата варианта – със и без батерии. Останалите са във варианти с по две или една батерии.

Допълнителен фактор, стимулиращ избора на една или друга марка, са и успешно наложили се системи, базирани на батерии с две изходящи напрежения и съответно на това различен капацитет. Това още повече разширява кръга от машини, които работят с една и съща батерия, който вече обхваща две семейства с различни захранващи напрежения, примерно 36 V и 18 V, каквато е системата HiKOKI Multi Volt или 54 V и 18 V на DeWALT – XR Flexvolt. Всяка батерия, принадлежаща към една от тези две системи, може да захранва електроинструменти, работещи с едно от двете посочени напрежения. Към момента системата HiKOKI Multi Volt обхваща над 100 електроинструмента, а DeWALT XR Flexvolt – над 200.

С батерии HiKOKI Multi Volt работят циркулярните триони: HiKOKI C3607DB, HiKOKI CD3605DB и HiKOKI C3606DPA.

По правило по-мощните електроинструменти изискват и по-мощен източник на електроенергия, какъвто са батериите с напрежение 36 V. Когато батерия с напрежение 36 V и капацитет 2,5 Ah, примерно, захранва машина с напрежение 18 V, капацитетът й се удвоява, т.е. става 5 Ah. Батерията автоматично разпознава с какво напрежение работи машината и съответно й подава ток с необходимото напрежение.

Системата акумулаторни батерии DeWALT XR Flexvolt е създадена на същия принцип, като може да захранва електроинструменти, работещи с напрежение 18 V (семейството XR (Extreme Range) или 54 V.

С батерии XR Flexvolt работят мощните циркулярни триони на DeWALT: DCS578N, DCS579N, DCS578NT, DCS579NT, DCS579T2, DCS578X2, и DCS577T2.

При акумулаторните циркулярни триони въпросът с избора на вида на електродвигателя почти не стои, защото преобладаващата част от тях имат безчеткови електродвигатели. С колекторни двигатели са само 8 модела. Предимствата на безчетковите са добре известни, а при акумулаторно захранваните машини, те са още по-силно изразени, защото имат по-висок к.п.д., което удължава времето за работа на машината с едно зареждане на батерията.

 

Диаметър на циркулярния диск и дълбочина на рязане

По диаметъра на циркулярния диск, от който в най-голяма степен зависи максималната дебелина на материалите, които трионът може да реже, възможностите на акумулаторните циркулярни триони на практика не се различават от мрежовите. Диапазонът от стойности на диаметъра на циркулярните дискове е от 85 до 270 mm. С диаметър 76 mm е карбофлексният диск за рязане при DeWALT DCS438N.

Около половината акумулаторни машини (47) имат дискове с диаметър 140–185 mm. Акумулаторните триони не отстъпват на мрежовите и по отношение на максималната дълбочина на рязане. Така например в диапазона 55–70 mm попадат над половината от тях (69 модела).

Вече стана дума, че от предлаганите към момента акумулаторни триони, първенството по дълбочина (дебелина) на рязане – 101 mm държи Makita HS011GT201.

 

Изходящо напрежение и капацитет на акумулаторната батерия

При избора на акумулаторен циркулярен трион решаващо значение имат също така основните параметри на акумулаторната батерия – изходящо напрежение и капацитет. Най-общо казано, по-високото захранващо напрежение осигурява по-голяма мощност на електродвигателя, а от нейния капацитет зависи продължителността на работа с едно зареждане.

Електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД дава възможност за лесно ориентиране в многообразието от марки и модели и по тези два критерия. Предлагат се триони, работещи с напрежение на батерията: 12, 18/20, 36/40 и 54 V.

Най-общо казано, сферите на приложение на батериите според тяхното изходящо напрежение са:

12 V. Подходящи са за машини, с които се режат материали по вид и дебелина, изискващи по-малко натоварване на електродвигателя. Такива обичайно са и циркулярните триони, предназначени за домашната работилница. За сметка на по-малката им мощност обаче, те са по-леки и компактни, което в някои случаи може да се окаже сериозно предимство. Поради това немалко професионални машини също работят такива батерии.
В тази група „Ташев-Галвинг“ ООД предлага 7 машини, една от които е специализирана за рязане на стъкло и керамични плочи.

18 V / 20 V. В тази група попадат най-голямата част от предлаганите на пазара машини. В Ташев-Галвинг“ ООД те са общо 61 модела. Сред тях са и 3 модела на Makita, които работят с по две батерии с напрежение 18 V. Това им осигурява достатъчно мощност, която ги прави равностойни на мрежово захранвани машини. Циркулярните триони от тази група имат оптимален баланс между мощност и тегло. Подходящи са за извършване на преобладаващата част от дейностите при рязане на дърво и дървесни материали, метали, пластмаси.

36 V / 40 V. Това са определено професионални циркулярни триони, предназначени за рязане на дебели и твърди материали. В тази група попадат и циркулярните триони от серията Multi Volt на HiKOKI.

54 V. Професионални триони, предназначени за работа при екстремни натоварвания. „Ташев-Галвинг“ ООД предлага 11 триона работещи с такива батерии. Сред тях са и 3 модела от серията XR Flexvolt на DeWALT. Работят с циркулярни дискове с диаметър 190 mm, като преобладаващата част има максимална дебелина на рязане 67 mm.

 

Капацитет на батерията

Циркулярните триони, предлагани от „Ташев-Галвинг“ ООД работят с батерии с капацитет от 1,7 Ah до 6 Ah.

2 Ah до 3 Ah. Подходящи за по-непродължителна работа и невисоки натоварвания при рязане.

4 Ah до 5 Ah. Използват се за професионална продължителна работа с високо натоварване при рязане на дебели и твърди материали.

6 Ah. Използват се за професионална употреба при продължително и силно натоварване.

 

Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.