Как да изберем електрически ръчен циркуляр
Ръчните циркулярни триони са измежду най-разпространените и най-често използвани електроинструменти. Първият в света електрически ръчен циркулярен трион е пуснат на пазара през 1924 г. от фирма Skilsaw Incorporated. Той бива наречен Skilsaw и това, станало изключително популярно име, е запазено и до днес.
В зависимост от модела и най-вече от режещия диск, с циркулярен трион може да се режат надлъжно и напречно не само изделия от масивна дървесина – дъски, бичмета и греди, но и различни по вид и покритие мебелни, облицовъчни и други плочи – дебел шперплат, мебелни плочи, включително ламинирани или с покритие от гетинакс (барплотове), плочи от дървесни частици (ПДЧ), плочи от едър талаш (OSB), дървесновлакнести плочи със средна плътност (MDF). С развитието на този електроинструмент през годините, значително се разширява и обсегът от материали, които се режат с него. Появяват се циркулярни триони с комбинирани възможности – освен изделия от дърво и дървесни материали, най-често със смяна на диска, те са способни да режат също така тънкостенни материали от цветни метали, профили и тръби, пластмаси, плексиглас, плочи гипсфазер, гипсокартон, материали от фибростъкло, дори и дъски с пирони (с подходящ диск със ситни зъби с твърдосплавни резци). Поради това някои от тях се предлагат в комплект с два диска – за двете групи материали. Има и дискове, предназначени за рязане на плочи на гипсова (гипсокартон, гипсофазер) или циментова основа – Aquapanel.
Има и циркулярни триони, специализирани за рязане на тръби и ламарина от въглеродна стомана с дебелина до 6 mm. Обособена група са циркулярните триони, предназначени за сухо и мокро рязане на керамични материали, мрамор, гранит, теракотни и фаянсови плочи и други подобни материали. Те работят и съответно се доставят окомплектовани със специализирани дискове с посипка от диамантни зърна, някои имат и система за подаване на охлаждаща диска вода в мястото на рязане. Има и модели, способни да режат и бетон.
Многообразието от видове материали за рязане и тяхната форма – от големи плочи, през надлъжно и напречно рязане на дъски, на облицовъчни плочи, до метални тръби и профили, обуславя наличието на пазара на голямо разнообразие от циркулярни триони. Съответно, електронният магазин на „Ташев-Галвинг“ ООД предлага избор от близо 70 модела ръчни циркуляри, които са подбрани така, че да покриват палитрата от изисквания – от домашната работилница до професионалната изработка на най-висококачествени мебели.
Гаранция за качеството на машините е подборът на техните производители. Не случайно „Ташев-Галвинг“ ООД предлага циркулярни триони с утвърдени световни и регионално наложили се марки, които тук изброяваме според броя на предлаганите модели: Makita, HiKOKI, Bosch, DeWALT, Festool, Raider, Jepson, Caterpillar, Rubi, Stanley, Black & Decker, Metabo, Procraft, Woodster, Makita MT и Fervi.
Ръчни циркулярни триони за дърво и дървесни материали
Ръчните циркулярни триони са електроинструмент, предназначен за праволинейно рязане. Обичайно, рязането са извършва под прав ъгъл спрямо плоскостта на плочата или дъската. По принцип всички ръчни циркулярни триони могат да режат и под страничен наклон до 45° (47°).
Преобладаващата част от циркулярните триони за дърво и дървесни материали са пригодени за рязане, което започва от канта на плочата или дъската. Има обаче и циркулярни триони, при които рязането може да започне и от друго място, отдалечено от канта на дадената плоча. Такива са Festool TS 55 FEBQ-Plus-FS, Festool TS 60 K-Plus Master Edition, Festool TSV 60 KEBQ-Plus, Makita SP6000J и Bosch GKT 55 GCE.
При тях врязване на циркулярния диск може да се направи на мястото, където е поставен трионът. Този вид циркулярни триони са познати под наименованието „потапящи се“, което е буквален превод от немскоезичното им наименование. Този специфичен начин на работа има съществено предимство, което изпъква особено когато се налага изрязване на отвори с правоъгълна форма, например за вграждане на умивалник в плота на кухненски шкаф. За целта машината се поставя върху плота на съответното място и с натиск върху ръкохватката двигателният блок се премества надолу, като циркулярният диск плавно се врязва и прерязва материала под него. След това вече чрез постъпателно движение на триона рязането по контура на отвора продължава.
Устройство на циркулярния трион
Всеки ръчен циркулярен трион има тяло (блок) с неподвижна и подвижна част на предпазителя, към което е закрепен електродвигателят. Обичайно то, заедно с неподвижния кожух на предпазителя, са изработени чрез отливка от алуминиева сплав. Подвижният предпазител, обичайно също от алуминиева отливка, може да се завърта около оста си. В неработно състояние на машината, той е завъртян до упор от пружина, при което покрива излизащата изпод неподвижния кожух част от циркулярния диск. При работа, той отново покрива частта от въртящия се диск, която излиза по рязания предмет. Тялото на машината има две ръкохватки, чрез които се води при рязане.
Блокът с електродвигателя е закрепен шарнирно към основната плоча, която осигурява стабилна опора и точно рязане при водене на машината. В зависимост от модела и ценовия клас на машината, тази плоча може да бъде от щанцована (за по-голяма устойчивост) стоманена ламарина. При по-високия професионален клас триони, понякога тя е изработена чрез прецизно леене под налягане – тънкостенна, силно оребрена, което я прави особено стабилна, неподатлива на измятане.
Благодарение на шарнирната връзка, тялото на триона може да се повдига или снижава спрямо основната плоча, както и да се фиксира неподвижно. Така се регулира дълбочината на рязане, както и разстоянието, на което режещият диск да се подава под рязаната плоча, от което пък зависи качеството на ръба по линията на рязане. Отново чрез шарнирен механизъм, тялото на машината, с това и на циркулярния диск, може да се наклонява странично до ъгъл 45° и да се фиксира в избраното положение. В зависимост от това машината реже под прав ъгъл или под страничен наклон до посочената стойност.
За точно водене по предварително очертана права линия „на око“, в предния край на основната плоча има един, два изреза. При други модели на това място е поставен механичен визьор (прицел), който позволява, страничното му преместване с помощта на винт. Той се настройва точно по линията на рязане на диска. Има и триони с лазерен прожектор, излъчващ силно фокусиран тесен лазерен лъч. Той също може да се премества в хоризонтална посока и фиксира, така че очертаната от него линия да съвпада точно с линията на рязане.
Последно нововъведение за очертаване на линията на рязане е чрез силна светлина, която осветява работната зона така, че дискът хвърля сянка точно по нея.
За рязане успоредно на канта и в близост до него, циркулярният трион се води точно, като се използва закрепен към него метален водач.
При разкрояване на плочи, максималната точност се постига, когато циркулярният трион се води по предварително закрепена на точното място метална шина. Така се гарантира абсолютно права линия на рязане с точност на размера буквално до милиметър.
Неподвижната част на предпазителя има отвор, през който, увлечени от въздушната струя, породена от въртенето на въртене на диска, се изхвърля преобладаващата част отделени при рязането стружки. Към него може да се закрепи текстилна торбичка или, за предпочитане, да се свърже маркуч на промишлена прахосмукачка, което осигурява в значителна степен по-безпрашна работа и съответно по-безвредна и за здравето, и за околното пространство.
Споменаваме тези основни части на циркулярния трион защото от материала, начина и качеството на изработката им в немалка степен зависи точността и производителността при рязане, възможностите и удобството при работа. Освен основните технически параметри, в изпълнението на тези конструктивни детайли се крият качествените предимства, които отличават любителската от професионалната машина.
Когато говорим за циркулярен трион, за производителността и качеството на рязане, както и в зависимост от рязания материал, колкото е важна машината, не по-малко важен е и правилно подбрания циркулярен диск. Какви са видовете дискове за рязане на дърво материали от дървесни частици/влакна и как да направим правилния избора може да научите тук.
Критерии за избор на циркулярен трион
1. Определящ критерий при избора на ръчен циркулярен трион е видът на материалите, които ще бъдат рязани с него. За тези възможности вече стана дума в началото. Също така, какъв е преобладаващия вид и характер на работата, което би дало предимства на тясно специализирана машина или на трион с възможности за по-универсално приложение със смяна само на режещия диск. Не по-маловажен фактор е очакваната прецизност при рязане, което е характерно за типа дейност – любителска, полупрофесионална или професионална. Особено в последния случай, специален интерес представляват трионите, които се предлагат в комплект с водеща шина, включително при рязане на голямоформатни облицовъчни плочи. Такива, при рязането на дървесни материали, несъмнено са трионите на Festool. При други тя се предлага отделно.
2. Мощност и вид на електродвигателя. Този показател в голяма степен е свързан с възможностите на машината да реже по-дебели и по-твърди материали. От мощността на електродвигателя зависи и скоростта на рязане, особено при споменатите материали. Недостатъчната мощност означава също, че в продължителни периоди от време, при по-продължителна работа, електродвигателят ще работи в режим, близък до предела на възможностите му, което може да причини повреди, а и преждевременно износване на машината. По-ниската честота на въртене може да причини влошаване на качеството на рязане и изкривяване на правата линия на среза. Затова обичайно срещаща се препоръка е покупката на машини с минимална мощност 1000 W. На практика, всички циркулярни триони, които „Ташев-Галвинг“ ООД предлага, надхвърлят тази граница, някои и двукратно.
Появата на безчетковите електродвигатели, обяснимо по-масова при акумулаторните триони, вече навлиза и при мрежово захранваните машини. Това породи поредния съществен критерии при избора, особено при професионалните триони. Несъмнено, този тип двигатели са за предпочитане – в конкретния случай, основно поради значителни по-дългия им, над 2,5 пъти живот, практическата липса на сервизна поддържка поради отпадане на необходимостта от периодична смяна на четките и евентуално почистване на колектора. Липсата на искрене между четките и колектора, което допълнително повишава температурата на електродвигателя, улеснява неговото въздушно охлаждане. Същевременно, безчетковите двигатели оскъпяват машината. Поради това, засега с безчетков електродвигател са моделите: HiKOKI C6MEY, Festool TS 60 K-Plus Master Edition и Festool TSV 60 KEBQ-Plus Master Edition.
3. Дълбочина на рязане. Максималната дълбочина на рязане зависи от диаметъра на циркулярния диск. Универсалното правило в случая гласи познатото – колкото повече, толкова по-добре. При това по две причини. Очевидната е, че циркулярен трион, примерно с дълбочина на рязане 100 mm, с лекота ще се справя и с материали с по-малка дебелина. Втората е, че при рязане при дебелини, по-малки от максималната, електродвигателят ще има по-голям резерв на мощност, а това означава по-продължителна и безаварийна работа.
Същевременно обаче, трионите с по-голяма дълбочина на рязане, съответно са по-обемисти и по-тежки. Така че презапасяването по този показател може да се окаже излишно, а ако се работи при трудни условия на работа, примерно обшивка на покривната конструкция, дори и опасно.
Погледнато откъм нуждите на домашната работилница, в която циркулярният трион се използва преобладаващо за рязане на плочи от дървесни материали, дъски, нетрудни за изработка мебели, дървени стенни или таванни обшивки и подови настилки, дебелината на материала рядко надхвърля 25 mm. Дори барплотовете обичайно са дебели 30 mm. Ако циркулярният трион бива използван на вилата и в градината, където възможностите за дърводелство са значително по-големи, то по-мощният модел би се ползвал с предимство.
Колкото до професионалните дърводелци, те са наясно с изискванията си към машината. Въпрос на избор е, коя от тях отговаря най-добре за дейността, която извършват.
Често по-общите препоръки за избор на машината според дебелината на рязане се основават на цената, като за „по-евтините“ модели се сочи максимална дебелина на рязане 40–50 mm, която при „по-качествените“ се вдига на 55–65 mm.
Анализът на цените, предлагани от „Ташев-Галвинг“ ООД показва, че дори намиращите се в началото на възходящата ценовата стълбица модели, по реда си: Procraft KR1400, Raider RD-CS25, Raider RD-CS21, Raider RD-CS22 и Raider RDP-CS26 имат дискове с диаметър 185–190 mm, а максимална дебелина на рязане достига 65–70 mm. При това тези 5 машини се вписват в ценовия диапазон 120–150 лв. Това е максималната дълбочина на рязане и за преобладаващата част от циркулярните триони, включително от високия професионален клас със съответстваща на качествата им цена.
Затова се опитахме да класираме предлаганите от „Ташев-Галвинг“ ООД циркулярни триони за рязане на материали от масивна дървесина и плочи от дървесни частици в групи според диаметъра на циркулярния диск, съответно и по максималната дебелина на рязане. С добавка на мощността на електродвигателя им.
Пропускаме трионите с диск с диаметър 110 и 125 mm, които най-често са с посипка от диамантени зърна, предназначени за рязане на керамика, мрамор, тухли, бетон и други подобни материали.
Диаметър на диска 160/165/168 mm
Това са общо 15 модела, способни да режат при максимална дебелина 55–66 mm. Включени са и два модела на Festool с диаметър на диска 168 mm (160 mm – 3 модела, 165/168 mm – 11 модела). Това са:
• 160 mm – Bosch PKS 55 A, Metabo KS 55 FS и Festool TS 55 FEBQ-Plus-FS, всички с мощност 1200 W.
• 165/168 mm – Makita SP6000J (1300 W), Makita HS6601 (1050 W), DeWALT DWE550 (1200 W), HiKOKI C6SS (1050 W), Makita HS6100 (1100 W), Bosch GKS 600 (1200 W), HiKOKI C6MEY (1050 W) и HiKOKI C6MEY2 (1050 W), Bosch GKT 55 GCE (1400 W), Festool TS 60 K-Plus (1500 W), Festool TSV 60 KEBQ-Plus Master Edition (1500 W).
Диаметър на диска 185/190 mm
Групата съдържа общо 15 машини, способни да режат при дебелина до 65–70 mm (185 mm – 6 модела, 190 mm – 10 модела).
• 185 mm – Procraft KR1400 (1400 W), Raider RD-CS21 (1300 W), Caterpillar CAT DX59 (1400 W), DeWALT DWE560 (1350 W, 184 mm) и Caterpillar CAT DX56 (1800 W).
• 190 mm – Makita HS7611K (1600 W), Raider RD-CS22 (1500 W), Raider RDP-CS26 (1350 W), Black & Decker CS1250L (1250 W), Stanley FME301 (1650 W), Fervi FFCS15003A-190K (1500 W), Black & Decker CS1550K (1500 W), Makita HS7601 (1200 W), HiKOKI C7BUM (1300 W), Bosch GKS 65 GCE (1800 W) и Makita HS7100 (1400 W).
Диаметър на диска 235 mm
Групата обхваща 7 модела с максимална дебелина на рязане 85–86 mm. Това са: Bosch GKS 235 Turbo (2050 W), DeWALT D23700 (1750 W), HiKOKI C9U3 (2000 W), Makita N5900B (2000 W), Makita 5903R (2000 W), Raider RDI-CS27 (2200 W) и Festool HK 85 EB-Plus-FS (2300 W).
Диаметър на диска 270 mm
В тази група попадат 2 модела: Makita HS0600 (2100 W) с максимална дебелина на рязане 71 mm и Makita 5103R (2100 W) – 100 mm.
Диаметър на диска 335 mm
Короната на първенството по дебелина на рязане със 130 mm държи моделът Makita 5143R (2200 W). Това постижение, разбира се, има и своята цена. Машината тежи 12,5 kg, а цената й отстъпва само на трите модела на Festool от най-висок клас по качество на рязане.
Извън тази класация, с диаметър на диска 200 mm, е ръчният циркулярен трион Jepson 8200. Jepson e японска марка, добре позната и наложила се на световния пазар на професионални машини и инструменти. Машините и инструментите на Jepson се предлагат у нас от 2008 г., откакто „Ташев-Галвинг“ става техен изключителен дистрибутор за България.
Конкретно, моделът Jepson 8200 е предназначен за рязане на плочи OSB и ПДЧ при максимална дебелина 67 mm. Мощността му е 1700 W, а честотата на въртене на диска – 3700 об./мин. С марката Jеpson се предлагат няколко ръчни циркуляра за сухо рязане на метал.
Така направената справка показва, че доминиращата част от предлаганите циркулярни триони имат диск с диаметър от 160 mm (максимална дебелина на рязане 55–66 mm) до 190 mm (режат до 65–70 mm), като най-многочислени, при това и почти равни по брой, са трионите с диаметър 165/168 mm и 190 mm. Очевидно, в тези групи попадат и най-често използваните в практиката циркулярни триони.
4. Честота на въртене на диска. Преобладаващата част от циркулярните триони имат фабрично зададена, непроменлива честота на въртене на диска, която е оптимално подбрана и според неговия диаметър, най-често около 5500 об./мин (без товар). По принцип по-високата честота на въртене повишава способността на триона на реже по-бързо и качествено, включително материали с висока твърдост. Високата честота обаче, означава и по-силно нагряване на рязания материал, което е проблем при рязане на температурно зависими материали като пластмаси.
Предимство при избора на една или друга машина добавят също: наличието на електронна система за плавно развъртане на електродвигателя, респективно на режещия диск, поддържането на постоянна честота на въртене, независимо от натоварването, защита на двигателя срещу претоварване, електродинамично, бързо спиране въртенето на диска и др.
Като върхово постижение при ръчните циркулярни триони убедено може да бъде посочен моделът Festool TSV 60 KEBQ-Plus Master Edition. Той е от групата „потъващи“ циркулярни триони. По-специалното при него е наличието на втори режещ диск с диаметър 47х2,5 mm, наречен подрезвач, който е монтиран така, че първи издълбава плитък срез по линията на рязане преди основния режещ диск с диаметър 168 mm. Подрязващият диск се върти с честота 22 000 об./мин, което съчетано с трапецовидната форма на режещите зъби, изрязва повърхностния слой на плочата, примерно с ламинат (HPL), с перфектно гладки, остри ръбове, които се запазват и след окончателното срязване от основния режещ диск. Този метод позволява най-високо качество на рязане както от лицевата страна, така и откъм гърба на плочата.
Циркулярни триони с по-широко приложение
Част от циркулярните триони, предназначени за рязане на материали от масивна дървесина и различни видове плочи от дървесни материали, са способни да режат също различни видове пластмаси, профили и ламарина предимно от цветни метали – алуминий, мед и др. Поради това някои с по-универсално приложение машини се предлагат с два диска за рязане според вида на материала.
Наричани още комбинирани, повечето от този вид триони имат електронно, плавно регулиране на честотата на въртене, в определен диапазон. Такива са например Procraft KR1400 (0–5500 об./мин), Bosch GKT 55 GCE (3600–6259 об./мин), Festool TS 60 K-Plus Master Edition (3000–6800 об./мин), Festool TS 55 FEBQ-Plus-FS (2000–5800 об./мин) и Makita SP6000J (2500–5200 об./мин). Това позволява машината да работи оптимално с различни по вид дискове според материала за рязане, включително и пластмаси.
Без регулиране на честота на въртене, с подходящ за целта диск, към групата триони с комбинирано приложение принадлежат още Bosch PKS 55 A, Makita HS7601, DeWALT D23700, Raider RD-CS25 и Raider RDP-CS26.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.