Как да изберем ръчна градинска ножица за клони
Добрата поддръжка на дърветата изисква и грамотна, редовно и навреме извършвана резитба, която се отразява благотворно за оформяне на короната, нейното „просветляване“, насърчаване на хоризонталното развитие на клоните, повишаването на плодородието при овошките, премахването на сухите, пречупени от снега и заболели клони. Затова освен обикновените лозаро-градинарски ножици, са необходими и градинарски ножици, пригодени за рязане на клони. Включително и на високо в дървото.
Там, където свършват възможностите на ръчните механични ножици за работа с една ръка и дебелина на рязане на живи и сухи клони и стъбла – до около 25 mm, идва ред на ножиците за клони. Те имат усилени режещи челюсти и силно удължени дръжки, които при рязане се държат и движат с две ръце. По отношение на дебелината на рязане, ножиците за клони заемат нишата между ножиците, предназначени за работа с една ръка и овощарските триони. Дългите им дръжки позволяват рязане и на по-високо разположени клони, без да се ползва стълба. Има и отделна група ножици, предназначени за рязане на високо разположени клони.
В зависимост от конструкцията им, с класическите градинарски ножици ца клони може да се режат клони с дебелина от около 20 до 50–55 mm. По-големите им възможности се дължат на дългите им рамене, които при рязане се притискат с две ръце. Част от ножиците, особено способните да режат в интервала 40–55 mm, имат и специален механизъм, който допълнително усилва силата при рязане.
От какво зависи изборът на ножица
Изборът на градинска ножица най-вече зависи от дебелината на най-често рязаните клони, от вида на дървесината и особено от това какъв вид дървесина преобладаващо се реже – сурова, от живо дърво или изсъхнали клони и стъбла. При рязане на сурови клони се използват ножици с разминаващи се остриета, при рязане на сухи – ножици тип „наковалня“.
Колкото дебелина на клоните е по-голяма, толкова по-голямо физическо усилие се изисква от работещия. По принцип ножиците представляват лост от първи род. При класическия им вид, без наличие на механизъм, усилващ силата на рязане, колкото дължината на дръжките е по-голяма, толкова по-голяма е силата, с която челюстите режат. Съответно, усилието, което работещият прилага, може да бъде по-малко. Възможностите за удължаване на дръжките обаче са ограничени (стават неудобни при работа и прекалено тежки), като най-дългите ножици от този вид имат дължина до около 800–830 mm.
Интелигентно и практично решение, но и по-скъпо, са ножиците с телескопична конструкция на дръжките. Тяхната дължина може да се променя според дебелината и твърдостта на рязания материал, респективно необходимата за това сила на рязане. Когато е необходимо, работи се при пълната дължина на раменете, когато това не е необходимо, те се скъсяват. Така и по-удобно се съхраняват.
Несъмнено предимство при по-натоварена работа имат ножиците с механизъм, повишаващ силата на рязане, без това да натоварва допълнително ръцете. По-ниското тегло също е добър атестат при такъв режим на работа. Най-често използваният механизъм при ножиците за клони е със зъбна предавка между дръжките и челюстите.
Качествените ножици имат дръжки от алуминиева сплав, с кух елипсовиден профил, което повишава съпротивлението им на огъване. За по-удобната и нетравмираща ръката работа от значение са и качествените еластични, с удобен за захващане профил и противоплъзгащо покритие ръкохватки.
Желателно е ножицата да има еластични буфери между двете дръжки, които омекотяват тласъка, предаван на ръцете в края на рязането, особено когато е приложеното по-голямо усилие при рязането.
По принцип челюстите на ножиците се изработват от специални легирани стомани, използвани за изработване на режещи инструменти. За спорна и качествена работа те трябва винаги да бъдат добре заточени. Формата и профилът им зависят от начина на рязане на ножицата, съответно от вида на рязаната дървесина и от някои специфични изисквания, например по-сигурно захващане на рязания клон.
Някои ножици имат силно извито долно острие, което способства за по-сигурното захващане на клоните при неговото срязване.
Цената също е фактор при избора, макар и не водещ според нас, защото „инструментът прави майстора“, а качественият инструмент е дълготрайна инвестиция, която винаги се изплаща. Още по-бързо и сигурно при професионалното му използване.
Обръщаме внимание също, че някои от водещите световни производителите, при определени условия, дават 25-годишна гаранция на част от своите инструменти.
С оглед на казаното дотук, „Ташев-Галвинг“ ООД предлага на клиентите си широка, при това внимателно подбрана палитра от градинарски ножици за клони, която позволява избор на най-подходящия инструмент за широк спектър от дейности – от потребностите на градинаря-любител до професионалния овощар. Тя включва общо 52 модела, от които 8 са представители на обособена група, предназначени основно за рязане от земята на високо разположени клони. Затова тях ще разгледаме отделно.
„Ташев-Галвинг“ ООД предлага ръчни ножици за клони, производство на 10 подбрани фирми, след които се открояват едни от най-известните и тачени в бранша, като Fiskars, Gardena, STIHL, Volpi Originale и др.
Как да изберем подходящата ножица
Начин на рязане
По начина на рязане градинарските ножици за рязане на клони не се различават от обичайните лозаро-овощарски ножици и подобно на тях, също се делят на две основни групи:
Ножици с разминаващи се остриета (Bypass). Челюстите им имат сърповидна форма. Силно притиснати една към друга с винт и гайка, чрез натиск върху дръжките им те се движат срещуположно, при което остриетата им се разминават. Рязането се извършва от горното, остро заточено острие. Този вид ножици се използват най-често. Те са предназначени за рязане на живи, сурови клонки и стъбла, като ги нараняват възможно най-малко, което спомага за по-бързото заздравяване.
Ножици с наковалня (Amboss). Този вид ножици са създадени за рязане на твърди, предимно сухи клони. При тях реже само подвижната челюст докато неподвижната челюст й служи за опора. В крайно долно положение острието на подвижната челюст приляга плътно върху опорния кант на неподвижната челюст. За да не се притъпява острият режещ ръб, опората е изработена от по-мек материал – най-често алуминий.
Режещи челюсти
От челюстите, тяхната форма и заточване на острието в най-голяма степен зависи силата, необходима за срязване. Зависи и качеството на среза, доколко то е щадящо за живото дърво. Всеки производител се стреми да постигне оптималния профил на режещите остриета, съобразен с конкретните условия на рязане.
Особено при професионалното им използване, от голямо значение за дълготрайността на ножиците има материалът, от който са изработени режещите челюсти, от тяхна термична и механична обработки, целящи повишаване на здравината, твърдостта, респективно износоустойчивостта. Използват се обичайно високовъглеродна стомана SK-5, хром-молибденова (CrMoV), хром-ванадиева (CrV) и други качествени видове стомана, доказали се като най-подходящи за изработване на режещи инструменти.
Челюстите на някои ножици имат тефлоново покритие PTFE, което намалява триенето и предпазва от полепване и отлагане на дървесни сокове.
Вид на дръжките
Съществено, да не кажем и решаващо значение за максималната дебелина на рязане при ножиците без механизъм, допълнително повишаващ силата при рязане, има дължината на дръжките им.
В зависимост от конструкцията на дръжките ножиците се делят на две групи.
Дръжки с непроменлива дължина
При този вид ножици силата при рязане, респективно максималната дебелина на рязане, зависи от тяхната дължина. За дължината на дръжките може да се съди по общата дължина на ножицата, която производителят посочва в техническата документация. Така например ножицата Volpi Kamikaze KM8545 е лидер с дължина от 900 mm. Тя е способна да реже клони с дебелина до 45 mm. Благодарение на изработените от алуминий дръжки теглото й е сведено до 1,22 kg. Остриетата са изработени от закалена стомана SK-5. Volpi Kamikaze KM8831 има същата максимална дебелина на рязане. Поради по-късите си дръжки (обща дължина 750 mm) е малко по-лека – 1,1 kg. Ножицата STIHL Extreme PB 30, с дължина 830 mm, реже клони с дебелина до 50 mm. Със сходни възможности е и ножицата Gardena Premium 700 B, с дължина 700 mm и тегло 1,25 g, която реже при дебелина до 40 mm. За нея производителят дава 25 години гаранция.
Телескопични дръжки
Тези дръжки имат променлива дължина. Те може да се сгъват или изтеглят до пълната дължина на ножицата, като се фиксират в крайните или и в междинни положения, според модела.
Така например дължината на ножицата Gardena TeleCut 650-900B може да се променя в границите, посочени в наименаванието й. Това позволява по-лесно рязане на клони с диаметър до 42 mm. Същите възможности за има и ножицата Gardena TeleCut 520-670.
Дължината на ножицата Fiskars SmartFit L86 може да се променя на 6 степени в границите 665–915 mm. Това позволява рязане на клони с дебелина до 50 mm. Сред този вид ножици се открояват още моделите Proline 40042 с дължина 650–975 mm, Verto 15G253 и Verto 15G258 с дължини, съответно 670–970 mm и 700–1000 mm.
Ножици с механизъм, увеличаващ силата на рязане
Сред предлаганите от „Ташев-Галвинг“ ООД градински ножици за клони се открояват 11 модела с механизъм, значително увеличаващ силата при рязане спрямо приложеното от работещия усилие за притискане на дръжките. Това, от една страна, повишава възможностите на ножицата да реже по-дебели и с твърда дървесина клони, включително сухи. От друга, намалява се физическото натоварване и умората на ръцете, ограничава се и вероятността от натъртвания и пришки по дланите и пръстите при продължителна работа от несвикнал на такъв труд човек. С такъв механизъм разполагат 8 ножици на Fiskars, 2 на Gardena и 1 на Proline.
Механизмът за задвижване при ножиците на Fiskars носи фирменото наименование PowerGear. Три от тях режат клони с дебелина до 50 mm, а една се справя и с 55 mm, при това сухи клони (модел с наковалня) – PowerGear X LX99.
Ножицата за клони PowerGear X LX98 е от типа с разминаващи се остриета и е предназначена за рязане на живи клони с дебелина до 50 mm. Дължината й е 800 mm. Заслужава да се отбележи също, че PowerGear X LX94, както и други ножици на Fiskars, се ползват с 25-годишна гаранция от производителя.
Благодарение на специалния зъбен механизъм PowerGear, задвижващ режещата челюст, силата на рязане се увеличава трикратно в сравнение с ножиците, които нямат такъв механизъм. С толкова се намалява и усилието, което работещият прилага при всяко рязане. Технологията PowerGear повишава възможностите за рязане на по-дебели клони, съответно, намалява усилията, необходими за всяко рязане.
На същия принцип работи и зъбният механизъм на ножицата Gardena EnergyCut 750 A, наречен EnergyCut. Тя е от типа с наковалня, поради което е предназначена за рязане на твърда и суха дървесина с дебелина до 42 mm. От същия вид Gardena има и ножица за рязане на сурова дървесина – Gardena EnergyCut 750 B. И двете са с 25-годишна гаранция на производителя.
Същият зъбен механизъм има и Proline 40055, чиято дължина е 485 mm и може да реже клони до 25 mm.
Градински ножици за рязане на високи клони
Този вид ножици са предназначени за рязане на високо разположени клони от земята, евентуално и от ниска стълба, при необходимост. С тях, също така, може да се режат стъблата на храсти и дръвчета в близост до земята, без да се налага човек да се навежда силно или дори да коленичи.
„Ташев-Галвинг“ ООД предлага такива ножици, производство на Fiskars, Gardena и Orient.
Ножиците на Fiskars са: PowerGear X UPX82, UP84 и PowerGear X UPX86. И трите могат да режат сурови клони с дебелина до 32 mm. Първият модел има дължина 158 cm, а вторият – 232,2 cm. Ножицата PowerGear X UPX86 е с телескопична конструкция, което позволява дължината й да се променя от 249,3 до 400 cm. Благодарение на иновативния 12-степенен механизъм, който увеличава силата на рязане, ножицата реже прецизно и с лекота.
С марката Gardena се предлага ножица за клони от класически тип Combisystem Bypass, чието острие се издърпва при рязане с въже, дълго 4,7 m. Ножицата има полиспастен механизъм, който за сметка на издърпаната дължина от въжето, усилна трикратно силата на рязане. Може да реже клони с дебелина до 35 mm. Тя е пригодена за монтиране към универсална алуминиева телескопична дръжка от системата Gardena Combisystem с дължина от 210 до 390 cm.
Овощарската ножица Gardena SlimCut е създадена за работа в тесни пространства, което, освен в короната на дърветата, я прави особено подходяща и за подрязване на гъсти храсти. Без при това да се налага навеждане или ниско приклякане. Тя реже сурови клони и стъбла с дебелина до 28 mm. Прецизно заточените остриета с незалепващо покритие осигуряват чисто и щадящо растенията рязане. Режещата челюст се задвижва чрез лостов механизъм който позволява регулиране в две степени – бързо рязане за сметка на приложеното усилие, и по-мощно рязане, което натоварва ръката по-малко. Дължината й от 117 cm я прави удобна за работа. Има 25 години гаранция от производителя.
С марката Orient се предлага и ножица за рязане на високи клони с класическата конструкция чрез издърпване на режещата челюст с въже. Подходяща е за рязане на клони с дебелина до 15 mm. Дължината на телескопична дръжка може да се променя от 1,2 до 2,3 m. Освен това, тя е пригодена за монтиране на трион с дължина 300 mm.
Статията е подготвена от сп. „Направи сам“.